جهان

پلیس هنگ کنگ باز هم علیه معترضین دست به خشونت زد

پرتاب گاز اشک آور به سمت معترضین در هنگ کنگ ، دوم ژوئیه ۲۰۱۹ ( Anthony Wallace/AFP/Getty Images)

روز دوشنبه، بار دیگر هزاران نفر از مردم معترض هنگ کنگ به خیابان‌ها آمدند تا باز هم اعتراض شدید خود را علیه قانون استرداد مجرمان به چین نشان دهند. تظاهراتی که در نهایت با برخورد خشن پلیس مواجه شد. پلیس ضدشورش با پرتاب گاز اشک‌آور سعی در متفرق کردن مردم می‌کرد و در نتیجه ده‌ها نفر به بیمارستان‌ها منتقل شدند.

بخشی از معترضان به داخل ساختمان قانون گذاری راه پیدا کردند. به گزارش رویترز،‌ گروه کوچکی که اکثر دانشجو بودند و کلاه ایمنی و ماسک پوشیده بودند با استفاده از یک گاری فلزی، میله‌های آهنی و قطعات داربست چندین بار به شیشه‌های ضد ضربه درب ورود ساختمان حمله کرده و بالاخره آنرا شکستند.

ناظرین معتقدند که پلیس با این هدف که تظاهرکنندگان را شورشی و خشن نشان دهد با این گروه کوچک برخوردی نکرد.

یکی از قانون گذاران حزب کارگر به نام فرناندو چئونگ به رسانه‌ها گفت، این یک دام است و پلیس عمداً با این گروه کوچک خشن برخورد نمی‌کند. وی می‌گوید تعداد آنها واقعاً کم بوده است، شاید چندصد نفر. پلیس می‌توانست آنها را متفرق کند اما عمداً نکرد.

پلاکاردهایی با شعار « آزادی هنگ کنگ » روی پل‌های رو گذر در خیابانهای اطراف محل حادثه نصب شده بود.

در روزهای گذشته در هنگ کنگ تظاهرکنندگان در چندین تجمع عظیم میلیونی و با پوشیدن لباس‌های سیاه، نگرانی خود را درباره افزایش نفوذ چین به هنگ‌کنگ مطرح کردند و خواستار لغو لایحه استراداد مظنونان به چین شدند. چراکه این نگرانی وجود دارد که چین با این لایحه، مخالفان سیاسی خود را هدف قرار دهد.

پیش از این سازمان عفو ​​بین الملل با بررسی ویدئوهای منتشر شده در خصوص تظاهرات مردم هنگ‌کنگ، پلیس هنگ کنگ را متهم کرده است که در روز ۱۲ ژوئن اقدام به « استفاده غیرضروری و بیش از حد از زور » با به کار بردن گاز اشک‌آور، باتوم و گلوله‌های پلاستیکی کرده است و به این شکل منجر به آسیب رساندن به آنان شده است.

کاری لم رییس دولت محلی هنگ کنگ روز ۱۵ ژوئن و در پی تظاهرات طولانی و گسترده مخالفان که بزرگترین و خشونت بار‌ترین اعتراضات در تاریخ هنگ کنگ بود قانون استرداد مجرمان به چین را تعلیق کرد ولی خواست معترضان برای لغو این قانون را نپذیرفت.

رویترز می‌گوید دولت چین دخالت در امور داخلی هنگ کنگ را تکذیب کرده است ولی از نظر مردم هنگ کنگ قانون استرداد جدیدترین اقدام در راستای تسلط کامل پکن بر هنگ کنگ است.

مطالب دیگر :

محکومیت شدید چین در گزارش آزادی بین‌المللی مذاهب

عفو ​​بین‌الملل خشونت پلیس هنگ کنگ علیه معترضین را محکوم کرد

تظاهرات هزاران نفر علیه نفوذ پکن در رسانه‌های تایوان

15585

آخرین اخبار دنیا بدون سانسور خبری را در ایمیل خود دریافت کنید!

اپک تایمز رسانه ای فعال به ۲۱ زبان در ۳۵ کشور

15856