جهان, دیدگاه, فرهنگ و هنر

هالیوود ساخت چین / آینده نامشخص رابطه هالیوود و چین

سانسور و محدودیت‌‌‌‌‏های فراوان، فیلم‌‌‌‌‏های چینی-آمریکایی را بی‌‌‌‌‏ارزش می‌‌‌‌‏کنند

پوستر فیلم دیوار بزرگ، در سالن شرکت چینی تی‌‏سی‌‏ال در هالیوود، کالیفرنیا، ۱۵ فوریه ۲۰۱۷ (Frazer Harrison/Getty Images)

آیا هرگز اندیشیده‌‌‌‌‏اید که چرا در بسیاری از فیلم‌‌‌‌‏های هالیوود از جمله « جاذبه »، « مریخی » و « ورود »، چین نقش ناجی دارد؟

برآورد شده است که تا پایان سال ۲۰۱۷ چین به بزرگ‌‌‌‌‏ترین بازار فیلم دنیا تبدیل می‌‌‌‌‏شود. فروش فیلم در چین در سال ۲۰۱۶ به بیش از ۸ میلیارد دلار رسید و اگر استودیو‌‌‌‌‏های هالیوود بخواهند فقط قسمتی از این پول کلان را به دست بیاورند باید رضایت حزب کمونیست چین را به دست آورند و طبق قوانین آن‌‌‌‌‏ها عمل کنند.

با این حال، فیلم « دیوار بزرگ »، بزرگ‌‌‌‌‏ترین محصول مشترک آمریکا و چین در تاریخ، بدون هیچ  زرق و برق خاصی در آمریکا اکران شد و دو قرارداد بزرگ فیلم این دو کشور نیز از هم پاشید که نشان از این دارد که رابطه هالیوود و چین رو به افول است.

فیلم حماسی فانتزی « دیوار بزرگ » ساخته مشترک « یونیورسال پیکچرز » و « گروه فیلم چین » پیش بینی می‌‌‌‌‏شود که پس از اکران ضعیفی که در آمریکا داشت، ۷۵ میلیون دلار از دست بدهد.

این ماه، قرار داد یک میلیارد دلاری « دالیان واندا گروپ » از چین و « دیک کلارک » آمریکا فسخ شد. همچنین برنامه ریزی گروه فیلم شانگهای برای سرمایه گذاری بر « پارامونت پیکچرز » نیز نقش بر آب شد. هر دوی قراردادها به دلیل سخت گیری چین برای خروج بی‌‌‌‌‏وقفه سرمایه‌‌‌‌‏های کلان از این کشور متوقف شدند.

هالیوودی که می بینیم بیش از پیش ساخت چین است.

آینی کوکاس، نویسنده « هالیوود ساخت چین »

استفان گالووی از « گزارشگر هالیوود » معتقد است که هالیوود در معاشرت با چین، کشوری که منافع دولتش کاملا با آمریکا متفاوت است، مرتکب اشتباه بزرگی شده است.

قانونی با نام « توسعه صنعت فیلم چین »، تولید هر گونه فیلمی با محتوایی در تضاد با « مرتبه، عزت و منافع » چین باشد را چه برای تولیدات داخلی و چه برای محصولات مشترک چین وآمریکا ممنوع کرده است. مطابق این قانون دست اندرکاران فیلم باید « ارزش‌‌‌‌‏هایی بر پایه سوسیالیت » را ترویج دهند.

بیشتر بخوانید : سینمای هالیوود، تحت کنترل چین !

شین هوآ، رسانه سخنگوی حزب کمونیست چین گزارش کرده است که استودیو‌‌‌‌‏های چینی اجازه ندارند با نهاد‌‌‌‌‏های خارجی که فعالیتشان ممکن است موجب آسیب به جایگاه و منافع چین شود همکاری داشته باشند.

تولید کنندگان هالیوود بیشترین تلاش خود را می‌‌‌‌‏کنند تا فیلم‌‌‌‌‏هایشان را چنان پیچ و تاب دهند که از موانع سانسور حزب کمونیست چین بگذرند و بازار چین را به دست بیاورند.

آینی کوکاس، نویسنده کتاب « هالیوود ساخت چین » معتقد است که « هالیوودی که می‌‌‌‌‏بینیم بیش از پیش ساخت چین است. »

مثلا فیلم‌‌‌‌‏هایی چون « مریخی » ۲۰۱۵ و « ورود » ۲۰۱۶، مشخصا پلات‌‌‌‌‏هایی دارند که به طور غیر معمولی همکاری بین آژانس‌‌‌‌‏های فضایی آمریکا و چین را نشان می‌‌‌‌‏دهد به طوریکه چین به نحوی نقش ناجی را دارد.

کوکاس می‌‌‌‌‏گوید : « با نگاهی به فیلم‌‌‌‌‏های هالیوود، به نظر می‌‌‌‌‏رسد که انگار چین و آمریکا با هم تلفنی قرار‌‌‌‌‏ها می‌‌‌‌‏گذارند یا مثلا ناسا و آژانس فضایی چین دوستان صمیمی هستند. »

اما در واقعیت، دولت آمریکا در سال ۱۹۹۸ پس از آنکه دریافت فن‌‌‌‌‏آوری ماهواره‌‌‌‌‏ای آمریکایی در موشک‌‌‌‌‏های بالستیک قاره پیمای چینی به کار رفته بود، ناسا را از همکاری‌‌‌‌‏های دوجانبه با چین منع کرده است.

چین تمام رسانه‌‌‌‌‏ها را ملزم کرده است تا از پیش از شروع کار به تایید آژانسی به نام « دولت اجرایی نشریه، مطبوعات، رادیو، فیلم و تلویزیون » SAPPRFT برسند.

مقامات چین متن فیلمنامه‌‌‌‌‏ها را قبل از تولید می‌‌‌‌‏خوانند و به دلخواه تغییر می‌‌‌‌‏دهند. سپس پیش از آغاز نمایش در چین باید به تایید دولت اجرایی نشریه برسانند.

استین رینگن، پروفسور بازنشسته دانشگاه آکسفورد در سخنرانی در موسسه آمریکا-چین بیان کرد : « چین حکومتی استبدادی دارد- حکومتی سرد، سرکوبگر و ظالم. سیستمی که در آن افرادی با ذهن‌‌‌‌‏های آزاد نمی‌‌‌‌‏توانند سر راحت بر بالین بگذارند. »

استودیو‌‌‌‌‏های هالیوود زیاد درباره این محدودیت‌‌‌‌‏ها صحبتی نمی‌‌‌‌‏کنند. برخی بازیگران که از وضعیت حقوق بشر چین انتقاد کرده‌‌‌‌‏اند یا با دالای لاما روابطی دوستانه دارند، همچون ریچارد گی‌‌‌‌‏یر، هریسون فورد و برد پیت، در لیست سیاه چین قرار گرفته‌‌‌‌‏اند.

یکی از مدیران بخش سرگرمی در هالیوود که نخواست نامش منتشر شود در گفتگو با اپک تایمز بیان کرد که اگر چیزی کمی بحث برانگیز بگویم، بر روابطمان با چین تاثیر می‌‌‌‌‏گذارد … امیدوارم روزی سانسور شدید و گرفتن تایید رژیم چین در فیلم‌‌‌‌‏های هالیوود برداشته شود.

با چین که هم اکنون یکی از بزرگ‌‌‌‌‏ترین بازار های فیلم است، استودیو‌‌‌‌‏ها شرایط سختی برای ساخت فیلم دارند.

درصد بزرگی از درآمد استودیو‌‌‌‌‏های فیلم آمریکا از چین به دست می‌‌‌‌‏آید و به وضوح اگر این فیلم‌‌‌‌‏ها در چین به نمایش درنیایند، تاثیر بزرگی بر استودیو‌‌‌‌‏های آمریکایی دارد.

سلبریتی‌‌‌‌‏هایی که مورد تحریم چین هستند :

ریچارد گی‌‌‌‌‏یر

بازیگر مذهبی بودیست تبتی که مکررا دالای لاما را ملاقات می‌‌‌‏کند و از حقوق بشر در تبت پشتیبانی می‌‌‌‏کند. وی منتقد وضعیت حقوق بشر در چین است. در اسکار ۱۹۹۳ رژیم چین را محکوم کرد و از تحریم برگزاری المپیک ۲۰۰۸ در پکن پشتیبانی کرد.

مارتین اسکورسیزی

کارگردان و فیلم نامه‌‌‌‏نویس و تاریخدان فیلم و سینما. به دلیل ساخت فیلم « کوندان » در سال ۱۹۹۷ که درباره زندگی دالای لاما قبل، مادام و بعد از یورش بردن رژیم چین به تبت است، مورد تحریم دولت کمونیستی چین واقع شد.

هریسون فورد

بازیگر « جنگ ستارگان ». در سال ۱۹۹۵ بعد از شهادت دادن در مقابل کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده آمریکا در حمایت از استقلال تبت از ورود به چین محروم شد.

برد پیت

بازیگر معروف، به مدت بیست سال مورد تحریم چین واقع شد. وی در فیلم « هفت سال در تبت » ۱۹۹۷ بازی کرد که چهره‌‌‌‏ نامطلوب چین را به نمایش می‌‌‌‏گذارد. هر چند که در سال ۲۰۱۶ اجازه بازگشت به چین را یافت.

بیشتر بخوانید :ادعای دروغ چین در توقف برداشت اعضای بدن از زندانیان محکوم به اعدام