جهان

مستندی از ملکه زیبایی که با سانسور جنگید

Anastasia Lin.

آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا

زمانی که « کیسی کاکس » مستندساز، درباره « آناستازیا لین » دختر شایسته کانادا شنید تصمیم گرفت داستان زندگی وی را به تصویر بکشد. آناستازیا به دلیل فعالیت در حوزه حقوق بشر این مقام را بدست آورد و پیش از این نیز با کیسی کاکس همکاری داشته است.

کیسی کاکس در این باره گفت که موضوعی بهتر از این نمی‌‌‏توان پیدا کرد.

مراسم ملکه زیبایی جهان، مراسمی مجلل از انگلستان با شعار « زیبایی با یک هدف » است و آناستازیا لین با پیام آزادی عقیده و مذهب به صحنه وارد شد. لین صریحا در مورد نقض حقوق بشر در چین، مانند آزار و شکنجه مذاهب مختلف و برداشت اعضای بدن زندانیان عقیدتی توسط رژیم چین صحبت کرد.

حزب کمونیست چین که تحمل شنیدن انتقاد را ندارد، تاکنون مبادرت به دستگیری شهروندان خارجی بسیاری در چین کرده است که در مورد مسائلی مانند لین صحبت کردند. لین نیز قطعا وقتی برای اولین بار خبر برگزار شدن انتخاب محل فینال را شنید، نگران شد.

بیشتر بخوانید : داستان « آناستازیا لین »، دختر شایسته کانادا، وقتی از تهدیدهای چین نترسید

کاکس بلافاصله پس از برنده شدن لین در مقام ملکه زیبایی کانادا، با وی ملاقات کرد. لین طی ملاقاتشان به محل برگزاری فینال و انتقال آن از استرالیا به چین اشاره کرد. در ابتدا، کاکس متوجه منظور وی نشد و فقط به وی تبریک گفت و آن‌‌‏ها از هم جدا شدند. سپس وی فهمید که لین قرار است وارد دهان شیر شود. بنابراین تمام راه تا پارکینگ او را دنبال کرد و صدا زد و به او گفت که آن‌‌‏ها باید درباره این موضوع فیلم بسازند.

نتیجه این همکاری ساخت مستند « آناستازیا لین : تاج » شد که در حال حاضر نمایش آن در جشنواره‌‌‏های فیلم بین المللی آغاز گردیده و به زودی در جشنواره فیلم منهتن، در تاریخ ۲۵ آوریل به نمایش گذاشته می‌‌‏شود. این فیلم چشم انداز دیگری از چین را که هنوز بر دنیا شناخته نشده است، نشان می‌‌‏دهد، سمتی که تحت حاکمیت چین و با سرکوب مخالفان پوشیده شده است.

همانطور که رسانه‌‌‏های بزرگ جهان اخبار دختر شایسته جهان را پوشش می‌‌‏دادند، لین با ممانعت مقامات چینی برای ورود به فینال روبرو شد و کمکی از سازمان دهندگان مراسم مجلل ملکه زیبایی جهان دریافت نکرد. لین چندین بار برای دریافت پاسخ و پیدا کردن راهی برای ورود به چین تلاش کرد و در این مسیر و طی ساخت فیلم، کاکس همراه لین بود.  فیلم همچنین به طور مختصر داستان شخصی او را نشان می‌‌‏دهد.

از سوی دیگر لین، دلیل فعالیت خود را در حقوق بشر بیان کرد. وی توضیح می‌‌‏دهد که زمانی که کودک خردسالی در چین بوده است، تمام مدت یک « دانش آموز خوب » در نظر گرفته شده؛ چرا که او همواره سعی کرده بود که تمام دانش آموزان دیگر تبلیغات حزب کمونیست چین را مطالعه کنند و دشمنان حزب را دشمنان خود بپندارند. اما وقتی که لین کشور را ترک کرد، ذهنش روشن شد و متوجه شد که مردم داخل چین هنوز هم گمراه هستند. وی متوجه شد که حزب از مردم درخواست می‌‌‏کند که دروغ‌‌‏ها را تکرار کنند.

بیشتر بخوانید : استقبال از دختر شایسته کانادا، آناستازیا لین، در بازگشت به کانادا

بیشتر بخوانید : تبریک نوروز دختر شایسته کانادا، آناستازیا لین به ایرانیان

لین صحبت کردن در مورد نقض حقوق بشر در چین را در حالی که در مقام یک ملکه زیبایی و در کانون توجه بین المللی بود، ادامه داد و از همین زمان بود که کم کم کنار گذاشته شد.

در داخل چین، کلیه خبر‌‌‏ها در مورد لین مسدود گردید یا به طور کامل تغییر کرد تا به نقطه‌‌‏ای که خبر‌‌‏ها به نظر می‎رسیدند در مورد شخص دیگری نوشته شده است. حتی نام و عکس وی نیز، به یک زن چینی دیگر تغییر داده شد.

سپس پدر لین، که در چین زندگی می‌‌‏کند، مورد تهدید قرار گرفت. او به آناستازیا توصیه کرد که از انتقاد حزب دوری کند. در تمام این مدت کاکس برای تهیه مستند با لین همراهی کرد. لین خودش نیز طی سفر تلفن‌‌‏های تهدید آمیزی دریافت کرد.

سپس لین خود را برای پرواز از کانادا به هنگ کنگ و پس از آن برای ورود به شهر سانیا آماده کرد. سانیا شهر پر رفت و آمدی در چین است که قوانین منحصر به فردی دارد. در این شهر افراد به ویزا نیاز ندارد تا زمانی که به آنجا برسند. این سفر برای آناستازیا فوق العاده پر تنش بود.

چین اعلام کرد که لین یک « عنصر نامطلوب » وفردی ناخوشایند است و مجاز به ورود به این کشور نیست. هواپیمای وی هنگامی که فرود آمد، توسط رسانه‌‌‏ها تحت پوشش قرار گرفت. مصاحبه‌‌‏ها و رسانه‌‌‏ها در مدت هشت روز حضور وی ادامه داشت؛ کاکس در کنار لین برای مصاحبه با رسانه‌‌‏های خارج از کشور تا ساعت ۳ صبح همراه بود. فرصت لین برای رقابت تمام شد، اما وی مکانی برا ی ادامه فعالیت‌‌‏های حقوق بشر و پاسخگو دانستن چین پیدا کرد.

کاکس در این باره گفت : « احساس کردم که یک فیلم مستند می‌‌‏تواند پیام او را که پایان دادن به آزار و اذیت گروه‌‌‏هایی مانند (تمرین کنندگان روش معنوی) فالون گونگ در چین است و آزادی دینی برای مردم در سراسر جهان، تقویت کند. »

حقوق بشر و آزادی‌‌‏های مذهبی مسائلی هستند که کاکس همواره به آن پرداخته است و او شخصا از آغاز داستان سرمایه گذاری برای این مستند را انجام داد. وی طی همراهی لین در این سفر، احساس کرد که واقعا هدف دختر شایسته جهان یعنی « زیبایی با یک هدف » را  در عمل دیده است.

کاکس در ادامه گفت : « این هدف اشخاص است که آن‌‌‏ها را زیبا می‌‌‏سازد. » کاکس فیلمی ساخت که به واسطه آن امیدوار بود که به وضوح هدف آناستازیا  لین را توضیح داده باشد. وی همچنین امیدوار است که این فیلم الهام بخش افراد دیگر با اعتقاد راسخ مشابه در عمل باشد.