جهان

فرمان جدید ترامپ برای تغییر در برنامه صدور روادید کار

(REUTERS/Kevin Lamarque)

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا فرمان اجرایی را امضا کرد که طی آن سازمان‌های فدرال را ملزم می‌کند، در برنامه‌های صدور ویزای کار موقت برای کارگران خارجی در مشاغل با مهارت بالا تغییراتی را اعمال کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو مقام ارشد کاخ سفید به خبرنگاران گفتند که ترامپ از دستور « کالای آمریکایی بخرید، آمریکایی استخدام کنید » برای افزایش خرید کالای آمریکایی در قراردادهای دولتی استفاده خواهد کرد.

ترامپ این فرمان را در جریان دیدار از شرکت تولیدی اسنپ‌‌‏آن در ویسکانسین امضا کرد.

این فرمان ترامپ در راستای شعار تبلیغاتی وی با عنوان « اول آمریکا »، با اصلاح سیاست‌های مهاجرتی و تشویق به خرید کالاهای آمریکایی صادر می‌‌‏شود.

به گفته یکی از این مقامات ارشد، این فرمان همه قوانین مربوط به ورود نیروی کار به آمریکا به منظور افزایش نرخ استخدام و دستمزد برای کارگران در آمریکا را در بر می‌‌‏گیرد.

ترامپ در این فرمان وزارتخانه‌های کار، دادگستری، امنیت داخلی و امور خارجه را به برخورد قاطعانه با « تقلب و سوء استفاده »، در سییستم مهاجرتی آمریکا ملزم می‌کند.

بر اساس این فرمان چهار وزارتخانه فوق باید اصلاحاتی در برنامه صدور ویزا H-1B اعمال کنند، که تضمین کند فقط نیروی کار خارجی با حداکثر دانش و مهارت مورد نیاز وارد آمریکا شود.

ویزای H-1B شامل متخصصین خارجی با تحصیلات عالی است. به گفته سازمان خدمات مهاجرتی و شهروندی آمریکا  (USCIS) این روادید محدود به دانشمندان، مهندسان و برنامه نویسان نیست. هر سال دولت برای ۶۵ هزار نفر از طریق قرعه کشی و ۲۰ هزار نفر در قالب نیروی کار روادید صادر می‌کند.

به گزارش این سازمان در سال جاری تعداد متقاضیان این ویزا از ۲۳۶ هزار نفر در سال ۲۰۱۶ به ۱۹۹ هزار نفر کاهش یافته است.

شرکت‌های آمریکایی می‌گویند از این روادید برای جذب استعدادهای برتر استفاده می‌کنند.

به گفته یکی از تحلیلگران رویترز بیش از ۱۵ درصد کارکنان شرکت فیس بوک در سال ۲۰۱۶ از روادید موقت کار استفاده کرده‌‌‏اند. ولی بیشتر روادیدهای صادر شده به شرکت‌های برونسپار تعلق گرفته و این امر انتقادهایی را در پی داشته که این شرکت‌‌‏‌ها از این روادید برای مشاغل پایین‌‌‏تری در بخش فناوری اطلاعات استفاده می‌‌‏کنند.

به گفته مقام‌ مذکور، این باعث می‌شود که کارگران خارجی با دستمزد پایین‌‌‏تر جایگزین کارگران آمریکایی شده و اصول روادید موقت کار را نقض می‌کند.