جهان, دیدگاه

سیستم کنترل اجتماعی چین به استرالیا رسید / آیا جهان غرب سیستم کنترل حزب کمونیست چین را دنبال خواهند کرد؟

(MANAN VATSYAYANA/AFP/Getty Images)

 

نویسنده : جاشوآ فیلیپ، اپک تایمز

 

استرالیا در حال آماده شدن برای آغاز به کار نخستین نسخه از سیستمی با تکنولوژی بالاست که رژیم چین برای نظارت و کنترل شهروندانش طراحی کرده است.

این راه‌‌‌‌‏اندازی که در شهر شمالی داروین برگزار می‌‌‌‏شود، شامل سیستم‌‌‌‌‌‏هایی برای نظارت بر فعالیت‌‌‌‌‌‏های مردم در تلفن‌‌‌‌‌‏های همراه‌‌‌‌‌‏شان می‌‌‌‌‌‏شود.

سیستم جدید بر مبنای برنامه‌‌‌‌‌‏های نظارتی در شنژن چین ایجاد شده، جایی که حزب کمونیست چین درحال آزمودن سیستم اعتبار اجتماعی‌‌‌‌‌‏اش است.

بنا بر گزارش ان‌‌‌‌‌‏تی نیوز، چندی پیش مقامات انجمن داروین به شنژن سفر کردند تا فرصتی برای مشاهده عینی چگونگی کارکرد این فناوری هوشمند خود کار پیش از شروع به کار کامل پیدا کنند به دست آورند.

بنا بر این گزارش، پایه‌‌‌‌‌‏های این سیستم که به بلندگو، دوربین و وای فای مجهز است، پیش‌‌‌‌‌‏تر در شهر داروین ساخته شده‌‌‌‌‌‏اند. به منظور نظارت بر فعالیت‌‌‌‌‌‏های مردم، جابجایی‌‌‏شان در شهر، وب سایت‌‌‌‌‌‏هایی که بازدید می‌‌‌‌‌‏کنند و اپلیکیشن‌‌‌‌‌‏هایی که استفاده می‌‌‌‌‌‏کنند، نظارت می‌‌‌‌‌‏کنند. این نظارت از طریق هوش مصنوعی انجام می‌‌‌‌‌‏شود و براساس عوامل محرمانه به مقامات هشدار می‌‌‌‌‌‏دهد.

همانند چین، این سیستم نظارت تحت عنوان « شهر هوشمند » نامگذاری شده و مقامات استرالیایی هم ادعا می‌‌‌‌‌‏کنند عملیات آن بی‌‌‌‌‌‏خطر است، آنها اعلام کرده‌‌‌‌‌‏اند این سیستم بر فعالیت‌‌‌‌‌‏های تلفن همراه افراد نظارت می‌‌‌‌‌‏کند و هنگامی که فردی درحال عبور از « حصار مجازی » است سیستم پیام هشدار می‌‌‌‌‌‏فرستد.

بنا بر گزارش ان‌‌‌‌‌‏تی نیوز، « جاش ساتلر »، مدیر انجمن خدمات نوآوری، پیشرفت و توسعه داروین گفت : « ما هشداری ارسال می‌‌‌‌‌‏کنیم که می‌‌‌‌‌‏گوید در این منطقه فردی وجود دارد که از حد و حدود مجازی تعیین شده عبور کرده است. بوم… هشدارها خواه به سوی ما و خواه به سوی پلیس بروند و مثلا اعلام می‌‌‌‌‌‏کنند که به دوربین پنجم نگاهی کن. »

ماهیت « حصار مجازی » و این که چه نوع فعالیتی باعث به صدا درآوردن زنگ هشدار می‌‌‌‌‌‏شود، هنوز مشخص نشده است.

این سیستم، سیستمی بی‌‌‌‌‌‏خطر و امن نزد عموم توصیف شده است.

ساتلر گفت : « این سیستم جاهایی که مردم از وای فای استفاده می‌‌‌‌‌‏کنند و آنچه را از طریق وای فای تماشا می‌‌‌‌‌‏کنند، همچون یوتیوب و غیره را به دولت می‌‌‌‌‌‏گوید. این اطلاعات به دست آمده را می‌‌‌‌‌‏توانیم با کسب و کارها به اشتراک بگذاریم. … می‌‌‌‌‌‏توانیم به کسب و کارها اطلاع دهیم که توجه کن، ۸۰ درصد مردم در این منطقه از شهر بین این ساعات از اینستاگرام استفاده می‌‌‌‌‌‏کنند. »

با سیستم اعتبار اجتماعی شهر هوشمند، حزب کمونیست چین، قادر به نظارت بر هر فرد در جامعه است، هر بخش از زندگی‌‌‌‌‌‏ آنان از جمله دوستان‌‌‌‌‌‏شان، خریدهای آنلاین، رفتار روزانه و دیگر اطلاعات را ردیابی می‌‌‌‌‌‏کند و به هر فرد یک نمره شهروندی اختصاص می‌‌‌‌‌‏دهد که سطح آزادی وی در جامعه را تعیین می‌‌‌‌‌‏کند.

این ابزار به منزله قطعه‌‌‌‌‌‏ای مرکزی از برنامه‌‌‌‌‌‏های حزب کمونیست چین برای نظارت و آزار و اذیت مخالفانش از جمله معتقدین مذهبی و افرادی که با نظام کمونیست حاکم مخالفت می‌‌‌‌‌‏کنند است.

« تانگ بیائو »، وکیل حقوق بشر چینی و محقق مهمان در دانشگاه نیویورک سیستم اعتبار اجتماعی را شکل جدیدی از استبداد توصیف کرد که به معنای فعال نگه داشتن دیکتاتوری حزب کمونیست چین در جامعه است.

تانگ در مصاحبه اخیر خود با اپک تایمز گفت : « در گذشته توتالیتاریسم نازی‌‌‌‌‌‏ها و سیستم توتالیتاری مائو زدانگ وجود داشت، اما سیستم تمامیت خواهی با استفاده از اینترنت و تکنولوژی معاصر قبلا وجود نداشته است. »

او افزود : « حزب کمونیست چین حالا در حال برداشتن قدم اول برای ساخت چنین نظام تمامیت خواهی با تکنولوژی پیشرفته و ایجاد رتبه‌‌‌‌‌‏بندی اعتباری و نظارت و ثبت همه جزئیات زندگی روزمره مردم است که بسیار وحشت انگیز است. »

رژیم چین همچنین تنها علاقه‌‌‌‌‌‏مند به حفظ این تکنولوژی در مرزهای خود نیست. این رژیم سیستم و « مدل چینی » حکومت تمامیت خواهش را به منزله سرویسی از برنامه « یک کمربند، یک جاده » درحال صادر کردن است. ضمن این که حزب کمونیست چین زیرساخت‌‌‏هایش را در خارج از کشور ایجاد می‌‌‌‌‌‏کند، برنامه نظارت و کنترل آن بخشی از پکیج برنامه « یک کمربند، یک جاده » است.

در داروین، برای به عمل درنیامدن این برنامه حزب کمونیست چین فشارهایی نیز وجود دارد. مقامات محلی استرالیا در سال ۲۰۱۸ با بخش یوشیو در گوانگ‌‌‏ژو در چین قرارداد « دوستی » منعقد کردند.

به گفته جان گاریک، استاد ارشد دانشگاه چارلز داروین، این توافق را رسانه‌‌‌‌‌‏های چینی به منزله بخشی از روند شروع « کمربند و جاده »، برنامه ابتکاری رئیس جمهور شی جینپینگ معرفی کرده‌‌‌‌‌‏اند.

پیرو توافقی قبلی میان داروین و حزب کمونیست چین  که در این شهر امضا شده بندر داروین به یک شرکت چینی متعلق به این رژیم به مدت ۹۹ سال اجاره داده شده است. « یچنگ » مالک چینی این توافق را نیز بخشی از برنامه « یک کمربند، یک جاده » اعلام کرده است.

این توافقات نگرانی دریانوردان آمریکایی مستقر در داروین که از دوره ریاست جمهوری اوباما در اقیانوس آرام هستند را نیز افزایش داده است. نگرانی از این که آیا حزب کمونیست چین قادر به نظارت بر داده‌‌‌‌‌‏های جمع آوری شده از تلفن‌‌‌‌‌‏های همراه در سیستم‌‌‌‌‌‏های آن منطقه هست یا خیر.

بنابر قراردادی بین ایالات متحده و استرالیا در سال ۲۰۱۱، نیروهای ایالات متحده تا سال ۲۰۴۰ در آنجا خواهند ماند.

از نگرانی‌‌‌‌‌‏های مشابه، تصمیم استرالیا برای شروع برنامه‌‌‌‌‌‏های حزب کمونیست چین در زمینه کنترل اجتماعی تمامیت خواه، نشان دهنده پیشرفتی عمده در فشار مدل چین کمونیست است.

طبق گزارش « اپک تایمز »، حزب کمونیست چین، استرالیا را به مثابه مکان آزمایشی برای برنامه‌‌‌‌‌‏هایی که می‌‌‌‌‌‏خواهد به غرب گسترش دهد، در نظر می‌‌‌‌‌‏گیرد.

پس از استرالیا کانادا و سپس ایالات متحده در تقلید ظاهری از استراتژی مائو زدانگ با عنوان « شهرهای احاطه شده با حومه » اقدام کرده‌‌‌‌‌‏اند.

دیدگاه‌‌‌‌‌‏های بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوما منعکس کننده دیدگاه‌‌‌‌‌‏های اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر :

سیزده مِی، روز گرامیداشت « حقیقت، نیکخواهی و بردباری »

فواید یادگیری صبر و بردباری

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما : فصل ۶ : طغیان علیه خداوند