جهان

دولت اوباما : پرداخت ۲۰۰ هزار دلار در تامین مالی تروریسم

۲۰۰ هزار دلار در زمان دولت باراک اوباما به آژانس امداد اسلامی در تامین مالی تروریسم پرداخت شده است. (Chip Somodevilla/Getty Images)

دولت باراک اوباما مبلغ ۲۰۰ هزار دلار به گروهی مرتبط با القاعده را با اطلاع از اینکه این گروه به عنوان سازمانی برای تامین مالی تروریسم محسوب می‌‏شد، پرداخت کرده بود.

در سال ۲۰۰۴، ایالات متحده، « آژانس امداد اسلامی » در سودان را به دلیل ارتباطاتش با اسامه بن لادن و گروه « مکتب الخدمات » به عنوان سازمان حامی مالی تروریسم و گروه پشتوانه القاعده شناسایی کرده بود.

 بنا بر وزارت خزانه داری آمریکا، آژانس امداد اسلامی دست کم ۵ میلیون دلار برای گروه بن‌‌‌‏لادن جمع‌‌‌‏آوری کرده بود. مقامات خزانه‌‌‌‏داری همچنین اعلام کردند که اعضای آژانس امداد اسلامی برای انتقال بن‌‌‌‏لادن به مکانی امن تلاش می‌‌‌‏کردند.

پس از آنکه این سازمان در سال ۲۰۰۳ توانست کمکی مالی را مخصوصا به منظور بمب‌‌‌‏گذاری‌‌‌‏های انتحاری حماس جمع‌‌‌‏آوری کند، سازمان خزانه‌‌‌‏داری آمریکا این آژانس را حامی تروریست نامید که این شامل دفتر این آژانس در ایالات متحده نیز می‌‌‌‏شود.

به گزارش « نشنال ریویو »، ده سال بعد، آژانس آمریکایی توسعه بین‌‌‌‏المللی (USAID)، با علم به ارتباط تنگاتنگ این آژانس با القاعده و دیگر گروه‌‌‌‏های تروریستی، ، مبلغ ۲۰۰ هزار دلار از طریق سازمان خیریه « ورلد ویژن » به این آژانس اهدا کرد.

ایمیل‌‌‌‏ها و دیگر مذاکرات منتشر شده نشان می‌‌‌‏دهد که سازمان « ورلد ویژن »، تحت فشار دولت سودان قرار گرفته بود تا برای « آژانس امداد اسلامی » پشتوانه مالی تامین کند.

آژانس آمریکایی توسعه بین المللی، اعلام کرد که از آن زمان سیاست‌‌‌‏های خود را در زمینه کسانی که هدایای مالی دریافت کرده‌‌‌‏اند، مجددا بررسی کرده است.

« هدر نائرت »، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بیان کرد که این پول در زمان دولت پیشین پرداخت شده است و مقامات کنونی این سازمان‌‌‌‏ها در این تصمیم گیری دخالتی نداشته‌‌‌‏اند.

این آخرین خبر منتشر شده از موارد ارتباط دولت اوباما با گروه‌‌‌‏های تروریستی است. برای مثال طبق گزارشات، این دولت تحقیقات بر علیه جنایات برخی گروه‌‏های تروریستی در سراسر جهان را متوقف کرد.

مطالب دیگر :

پنس و پمپئو : آزادی مذهب، بالاترین اولویت در آمریکا

زن بیماری که برای زندگی تلخش از دنیا گله‌‌‌‌‌‌‏مند بود، سرانجام موفق به یافتن چشمه امید شد

رشد اقتصادی ۴.۱ درصدی در آمریکا، سریع‌‏ترین میزان رشد از سال ۲۰۱۴