جهان

خشکسالی و گرسنگی جان ۱۱۰ سومالیایی را طی ۴۸ ساعت گرفت

مرگ بر اثر فقر و گرسنگی در سومالی

(Spencer Platt/Getty Images)

روز شنبه نخست وزیر سومالی اعلام کرد، دست کم ۱۱۰ نفر از مردم کشورش طی دو روز گذشته در اثر گرسنگی جان خود را از دست دادند. وی هشدار داد که خشکسالی جان میلیون‌ها نفر را در سراسر کشور تهدید می‌کند.

دولت سومالی خشکسالی اخیر را فاجعه ملی اعلام کرد.  سازمان ملل متحد ضمن هشدار قحطی شدید در شاخ آفریقا تخمین زد، پنج میلیون نفر در این کشور به کمک نیاز دارند.

« حسن علی خیری »، نخست وزیر سومالی این سخنان را طی دیدار با کمیته خشکسالی سومالی بیان کرد. آمار مرگ و میر اعلام شده تنها از منطقه‌ بای در جنوب غربی کشور است.

سومالی یکی از چهار کشوری است که ماه گذشته دبیر کل سازمان ملل متحد برای عبور از قحطی و گرسنگی فاجعه بار در این مناطق درخواست کمک ۴.۴ میلیارد دلاری کرد. شمال شرق نیجریه، سودان جنوبی و یمن سه کشور دیگر نیازمند کمک هستند. رئیس سازمان ملل گفت که همه این کشورها درگیر کشمکش‌های خشونت بار بوده‌اند.

قرار است طی روزهای آینده « استفان اوبرین »، معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشر دوستانه به سومالی سفر کند.

هزاران نفر سومالیایی برای دریافت کمک‌های غذایی به سمت موگادیشو پایتخت این کشور سرازیر شده‌اند. بیشتر سازمان‌های کمک رسانی و بین المللی در این شهر مستقر هستند. اخیراً به بیش از هفت هزار آواره داخلی در یک مرکز تغذیه رسیدگی شده است.

 خشکسالی اولین بحرانی است که « محمد عبدالهی محمد » رئیس جمهور جدید سومالی با آن روبرو است. خشکسالی پیشین، یک ربع قرن مناقشه داخلی، حملات مداوم گروه افراطی الشباب این کشور را متزلزل کرده است. محمد از جوامع بین‌المللی و سومالی‌های یهودی خارج از کشور درخواست کمک کرد.

شبکه هشدار سریع قحطی آژانس آمریکایی توسعه بین‌المللی هشدار داد که ۳۶۳ هزار کودک در سومالی دچار  سوء تغذیه شدید هستند و در این بین ۷۱ هزار کودک نیاز به تغذیه و درمان فوری دارند.

به گفته کارشناسان سازمان ملل متحد از آن‌جایی که بسیاری از مناطق با کمبود شدید آب تصفیه شده مواجه هستند، بیماری وبا و سایر بیماری‌ها نیز مردم را تهدید می‌کند. مرگ تعدادی از ساکنان این مناطق بر اثر بیماری وبا گزارش شده است.

دولت سومالی می‌گوید : « گرسنگی گسترده مردم را در مقابل استثمار، نقض حقوق بشر، جنایت و تروریست بین‌المللی آسیب‌پذیر می‌کند. »

امور بشر دوستانه سازمان ملل میزان بودجه مورد نیاز برای کمک به سومالی در سال ۲۰۱۷ را ۸۶۴ میلیون دلار اعلام کرد، ولی برنامه جهانی غذای سازمان ملل اخیراً در خواست ۲۶ میلیون دلار کمک اضافی برای مقابله با خشکسالی نموده است.