جهان, دیدگاه

حکومت بر کره شمالی با ویژگی‌‌‏های چینی

« کیم جونگ‌‌‏اون »، رهبر کره شمالی، در‌‌‏حال بررسی موشک بالستیک Hwasong-12 در مکانی نامعلوم که از سوی رسانه‌‌‏های دولتی کره شمالی در تاریخ ۱۵ مه منتشر شده است. (STR/AFP/Getty Images)

« دونالد ترامپ »، رئیس جمهور امریکا، پس‌‌‏از ملاقات با « شی‌‌‏ جین‌‌‏پینگ »، رهبر چین، در « مارالاگو » (در فلوریدا) در ماه آوریل ادعا کرده است که چین برای توقف اقدامات هسته‌‌‏ای تحریک‌‌‏آمیز کره شمالی در تلاش است.

با این وجود، از زمان دیدار شی و ترامپ، رژیم کیم جونگ‌‌‏اون به موشک‌‌‏پراکنی‌‌‏های خود ادامه داده تا جایی که امکان برخورد یکی‌‌‏از موشک‌‌‏هایش به « آلاسکا » نیز وجود داشته است. منتقدان می‌‌‏گویند ترامپ نباید به شی جین‌‌‏پینگ اعتماد می‌‌‏کرد. حتی ترامپ در توئیتی اذعان داشته است که با وجود این‌‌‏که قدردان تلاش‌‌‏های چین در‌‌‏ارتباط با کره شمالی است اما « تلاش‌‌‏های آن‌‌‏ها ناکارآمد بوده است. »

اما در جلسه اخیر « گروه ۲۰ » در آلمان، ترامپ بر ادامه حمایت‌‌‏از همتایان چینی خود تأکید کرد.

فیلترینگ در چین؛ هر روز پیشرفته تر از دیروز

طرح اولیه کشتی نوح کشف شد/ دستور دقیق ساخت کشتی متعلق به ۴۰۰۰ سال پیش

ترامپ به همتای چینی خود گفت : « تا آن‌‌‏جا که به کره شمالی مربوط است، در‌‌‏نهایت پیروزی از آنِ ماست. احتمالاً این هدف بیشتر از چیزی که انتظارش را داشته باشم یا شما بخواهید به‌‌‏طول خواهد انجامید. اما در‌‌‏نهایت به‌‌‏طریقی پیروز خواهیم شد. »

این اطمینان ترامپ که شبیه امیدی خوشبینانه به چینی‌‌‏هاست با سیاست‌‌‏گذاری‌‌‏های ایالات متحده که ابتدا منافع خود را در نظر می‌‌‏گرفت، مغایرت دارد.

با این‌‌‏حال، از آن‌‌‏چه که مشاهده می‌‌‏شود به‌‌‏نظر می‌‌‏رسد رهبری شی در‌‌‏خصوص مهار رژیم سرکش کیم جدی است.

دونالد ترامپ، رئیس‌‌‏جمهور ایالات متحده و شی جین‌‌‏پینگ، رئیس جمهور چین(راست) در حاشیه نشست گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان، ۸ ژوئیه ۲۰۱۷. (Saul Loeb/AFP/Getty Images)

براساس گزارش‌‌‏های رسمی یا تأیید نشده در ماه آوریل و ژوئن، تعداد زیادی از سربازان ارتش چین در مرز میان چین و کره شمالی مستقر شده‌‌‏اند.

به‌‌‏گزارش مجله سیاسی « هنگ کنگ » که اطلاعات قابل اعتمادی از سطوح رهبری چین مخابره می‌‌‏کند، کمیته دائمی دفتر سیاسی حزب کمونیست چین در نشست ماه مه خود در‌‌‏مورد کره شمالی بحث و گفت‌‌‏وگو کرده و به این نتیجه رسیده است که از آن‌‌‏جایی که رژیم کیم دائماً نصایح و اخطارهای چین را نادیده می‌‌‏گیرد، تبدیل به یک « بار سنگین » برای این کشور شده است و رژیم چین باید سیاستی در جهت « رفع »  آن در پیش گیرد.

در طول شش ماه نخست سال، پس از وضع تحریم‌‌‏های سازمان ملل در ماه فوریه، همراه با کاهش واردات زغال‌‌‏سنگ چین از کره شمالی به میزان ۷۴.۵ درصد نسبت به سال گذشته، بلافاصله تمام واردات از کره شمالی کاهش یافت. پیش‌‌‏از تحریم‌‌‏های سازمان ملل، صادرات چین به کره شمالی با‌‌‏توجه به روبط تجاری سالم بین دو رژیم کمونیستی افزایشی ظاهری پیدا کرد.

ناظران نزدیک به کمپین ضد فساد شی جین‌‌‏پینگ یادآوری می‌‌‏کنند که رفقای ارشد جبهه سیاسی « جیانگ زمین »، رهبر سابق حزب کمونیست چین در هفته‌‌‏های اخیر به‌‌‏سرعت در‌‌‏حال پاک‌‌‏سازی هستند- پیشرفتی که تا قلب مسئله کره شمالی می‌‌‏رود.

در سال‌‌‏های گذشته، جناح جیانگ به‌‌‏عنوان راهی برای برآورده ساختن اهدافش بارها از رژیم کیم خواسته است تا از برگ هسته‌‌‏ای خود استفاده کند. (به مقاله انگلیسی « اتحاد محو شده چین و کره شمالی » از لئو تیم، خبرنگار اپک تایمز مراجعه کنید.) تازه‌‌‏ترین تحریکات کیم جونگ‌‌‏اون تنها به‌‌‏خاطر ترس‌‌‏از کنترل کره شمالی توسط چین، در راستای بد جلوه دادن رهبری شی جین‌‌‏پینگ در سطح بین‌‌‏المللی بوده است.

ممکن است شی درباره مشکلاتش با عناصر سرکش رژیم چین و ارتباط آن‌‌‏ها با کیم جونگ‌‌‏اون و کره شمالی و همچنین درباره نیاز‌‌‏به زمان بیشتر برای پاک‌‌‏سازی آن‌‌‏ها در حزب با ترامپ صحبت کرده باشد. به همین دلیل ترامپ درباره روند حل مسئله کره شمالی در نشست گروه ۲۰ اظهار داشت، « ممکن است بیشتر از چیزی که تصور می‌‌‏کنیم طول بکشد. »

مطالب دیگر :

آینده کره شمالی چگونه رقم می‌‌‏خورد؟

مبارزه ترامپ با باند ام‌‌‌‌‏اس ۱۳، گروه جنایتکار در آمریکا

برداشت غیر قانونی اعضای بدن چیست؟