جهان

جشن تولد چارلی چاپلین

چارلی چاپلین

صحنه‌ای از فیلم روشنایی‌های شهر (Jonathan Decker)

در روز تولد چارلی چاپلین ۶۶۲ مرد و زن در خانه‌ای در سوئیس که زمانی سکونت‌گاه چارلی بود، با لباس، کلاه،‌ عصا و گریمی شبیه این هنرمند گردهم آمدند تا در ۱۲۸ امین سالروز تولدش یاد این نابغه برجسته دنیای سینما را گرامی بدارند و هم‌زمان یک رکورد نیز به جای بگذارند. این خانه اکنون تبدیل به موزه « دنیای چاپلین » شده است.

سِر چارلِز اسپِنسِر چارلی چاپلین معروف به چارلی چاپلین متولد ۱۶ آوریل ۱۸۸۹، یکی از مشهورترین بازیگران و از کارگردان‌های دنیا و همچنین آهنگساز برجسته هالیوود و برنده جایزه اسکار است. بیشتر فیلم‌های او کمدی و صامت هستند.

چاپلین نزدیک به هشتاد سال در سینما و تأتر فعالیت داشت (۱۸۹۹–۱۹۷۶). فعالیت هنری وی از سالن ویکتوریا انگلستان به عنوان پسربچه‌ای آغاز شد و تا سن ۸۷ سالگی ادامه یافت. چاپلین یکی از محبوب‌ترین و بزرگترین هنرمندان قرن بیستم میلادی و تاریخ سینما است. وی در طول دوران فعالیت هنری‌اش، سه‌بار موفق به گرفتن جایزه اسکار شد.

فیلمسازان بی‌شماری به رشد سینما کمک کرده‌اند اما کمتر کسی به اندازه او توانست جادو را به پرده نقره‌ای بکشاند. مردی در شمایل یک دلقک کوتاه‌قامت، با سبیل خاص، عصا و کلاه و مدل راه‌رفتن پنگوئن‌ها.

« دیکتاتور بزرگ »، « عصر جدید » و « جویندگان طلا »، به همراه ده‌ها اثر فاخر کارنامه درخشانی است که از این هنرمند فقیر به جای مانده است. چارلی در دسامبر سال ۱۹۷۷ درگذشت و پیکرش به وصیت خودش در یک مزرعه ذرت در سوئیس به خاک سپرده شد.