جهان

تقدیر سازمان ملل از ایران به خاطر میزبانی پناهجویان افغان

تقدیر سازمان ملل از ایران

سازمان ملل متحد از ایران به خاطر میزبانی میلیون‌ها پناهنده و پناه‌جو از کشورهای خشونت زده به‌ویژه افغانستان، قدردانی کرد.

به گزارش پرس‌تی‌وی، آقای سیوانکا داناپالا، رئیس دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در تهران، روز پنجشنبه گفت که ایران در پذیرش پناهندگان و پناه‌جویان و میزبانی آنان، نمونه و سزاوار تحسین است.

این مقام سازمان ملل همچنین از اینکه که ایران امکان تحصیل کودکان افغان در مدارس خود را فراهم کرد تقدیر و تمجدید کرد. در پی این دستور، پانزده هزار کلاس درس جدید در سراسر کشور ساخته شد تا کودکان پناهنده نیز امکان تحصیل پیدا کنند.

داناپالا افزود با همکاری دولت ایران اقداماتی برای بیمۀ درمانی پناهندگان انجام شده که گامی بزرگ در حمایت از آنان محسوب می‌شود. این مقام سازمان ملل تصریح کرد : « در جهانی که خبرهای بدی در مورد میزبانی پناهندگان شنیده می‌شود، من فکر می‌کنم ایران (در میزبانی پناهندگان) واقعاً خوب عمل کرده است. »

بر اساس برآوردهای سازمان ملل، ایران چهارمین کشور در جهان است که بیشترین جمعیت پناهندگان و مهاجران را میزبانی می‌کند. گزارش‌ها حاکی است ایران طی چهار دهه اخیر حدود سه میلیون مهاجر افغان را میزبانی کرده است که تنها یک‌میلیون آن‌ها ثبت‌ شده‌اند.

در حال حاضر بیش از ۳۵۰ هزار کودکان مهاجر افغان در مدارس ایران به تحصیل مشغول هستند. تنها در سال گذشته حدود ۴۸ هزار کودک افغان که ثبت قانونی نشده‌اند، اجازه یافتند برای اولین بار در مدارس دولتی ایران مشغول به تحصیل شوند.