جهان

برگزیت، عامل شروع لابی‌‌‏گری‌‌‏هایی با سرانجام نامشخص در بریتانیا

مردی در ساوت بنک لندن؛ در حالی که مه لندن را فرا گرفته است. ۲۰ دسامبر، ۲۰۰۶ (Scott Barbour/Getty Images)

همزمان که بریتانیا اتحادیه اروپا را ترک می‌‌‌‏کند و تعامل جدید با دنیای کسب و کار و سیاست‌‌‌‏هایی که همیشه از سمت اتحادیه اروپا برگزار می‌‌‌‏شد را آغاز می‌‌‌‏کند، رقابت با بحث اضطراری جهانی شدن برای بریتانیا می‌‌‌‏تواند چالش برانگیز باشد.

در کنار معاملات تجاری جدید، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) باعث ایجاد تحولی در بخش قانونی خواهد شد که طی نیم قرن اخیر دیده نشده است، به طوری که تمام صنایع بریتانیا باید بتوانند خود را منطبق با رها کردن سیاست و قوانین اتحادیه اروپا کنند.

تغییر قوانین در تعرفه‌‌‌‏ها، سیستم بانکی، حقوق اشتغال، مقررات مالی و کسب و کار و سیاست‌‌‌‏ و حفاظت‌‌‌‏های زیست محیطی و حفاظت حیاتی رخ خواهد داد.

 به طور مثال، رشد محصولات اصلاح ژنتیکی شده، شدیدا تحت محدودیت‌‌‌‏های مقررات فعلی اتحادیه اروپا است. برخی نگرانند که شرکت‌‌‌‏های کشاورزی بین‌‌‌‏المللی، ممکن است شروع به لابی کردن برای تغییر این مقررات جهت هموار کردن راهی برای رشد محصولات اصلاح ژنتیکی شده در خاک بریتانیا کنند.

دولت نخست وزیر، « ترزا می »، چنین نگرانی را رد و تاکید کرده است که که بریتانیا آماده تجارت با جهان است.

در حال حاضر برگزیت برای شرکت‌‌‌‏های لابی‌‌‌‏گر که از حالا شروع به راه اندازی دفاتر مخصوص برگزیت کرده‌‌‌‏اند، همچون فرصتی طلایی است که بتوانند در بریتانیا به گرو‌‌‌‏های مختلف لابی‌‌‌‏گری، موسسات خیریه، اتاق فکر‌‌‌‏ها و شرکت‌‌‌‏ها خدمات دهند.

 یکی از این‌‌‌‏ها شرکت مشاوره جهانی تنیو « Teneo »  نام دارد که مشتریانش مک دونالد، کوکاکولا، نیسان و تسکو هستند. در حال حاضر شرکت تنیو یک واحد انتقال مشتری بریگزیت دارد و « ویلیام هیگ »، وزیر خارجه پیشین انگلستان مشاور ارشد این شرکت است.

لابی‌‌‌‏گر‌‌‌‏ها می‌‌‌‏گویند که برگزیت به ناچار به افزایش تقاضا برای خدمات به لابی منجر خواهد شد.

بسیاری از اتفاقات، در جریان لابی‌‌‌‏گری، نامشخص باقی می‌‌‌‏مانند.

استیو گودریچ، محقق ارشد، سازمان شفافیت بین الملل در بریتانیا

« اُلی کندال »، مدیر عامل لابی امور عمومی وست مینستر می‌‌‌‏گوید : « به عنوان فردی که رای به ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا داده است، از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا ناراحتم؛ اما از نظر حرفه‌‌‌‏ای روشن است که تقاضا برای خدمات ما رشد خواهد کرد. »

برای افرادی که گروه‌‌‌‏های لابی را استخدام می‌‌‌‏کنند، هر تغییر سیاسی به معنای فرصتی برای پیشبرد اهدافشان است و بریگزیت تقریبا فرصتی بی‌‌‌‏سابقه محسوب می‌‌‌‏شود.

« اندی سافرد »، از مدیران شرکت لابی‌‌‌‏گری ارتباطات در این خصوص گفت : « برگزیت وضعیتی منحصر به فرد خواهد بود که قوانین کشور را چنان تغییر می‌‌‌‏دهد که حتی تغییر دولت این تاثیر را نمی‌‌‌‏داشت. »

ترزا می، نخست وزیر انگلستان، لندن، ۱۷ ژانویه ۲۰۱۷. (Kirsty Wigglesworth – WPA Pool /Getty Images)

نبود نظارت بر لابی گری در بریتانیا

در حالی که وجود گروه‌‌‌‏های لابی‌‌‌‏گری در تغییر سیاست امری حیاتی است، منتقدان می‌‌‌‏گویند که با این وجود متاسفانه خیلی تحت نظارت بریتانیا نیست.

سازمان شفافیت بین‌‌‌‏الملل می‌‌‌‏گوید که به دلیل کمبود نظارت در بریتانیا، شرکت‌‌‌‏ها می‌‌‌‏توانند نفوذ خود را بیشتر کنند. برخلاف ایالات متحده و کانادا در بریتانیا هیچ ثبت نام قانونی برای حضور لابی‌‌‌‏‌‌‌‏گر وجود ندارد.

استیو گودریچ محقق ارشد سازمان شفافیت بین‌‌‌‏الملل بریتانیا در این باره گفت : « بسیاری از اتفاقات، در جریان لابی‌‌‌‏گری، نامشخص باقی می‌‌‌‏مانند. ماهیت پنهان لابی‌‌‌‏گری این است که اطلاعات قابل اطمینان کمی درباره فردی که در تلاش برای نفوذ به دولت است، وجود دارد و اینکه آیا دسترسی به وزرا نیز بخشی از ورود به میدان بازی است یا نه. »

طی ۴۰ سال گذشته، اتحادیه اروپا، مذاکرات تجاری بزرگی را به نمایندگی از کشورهای عضو انجام داده است، بدین معنی که مهارت‌‌‌‏ها و زیرساخت‌‌‌‏های مذاکره در انگلستان ضعیف شده است.

وزارت تجارت و بازرگانی بین المللی در انگلستان، بلافاصله پس از برگزیت، طی ۸ ماه راه اندازی شد. گزارش ۲۰۱۶ کمیته‌‌‌‏ای از مجلس اعیان، اتاق دوم از قانونگذاران بریتانیا، از نبود تجربه و آمادگی در این بخش ابراز نگرانی کرد. این وزارت اطمینان داده است که کمبود تجربه را با استخدام مذاکره کنندگان تجاری از استرالیا، کانادا، و نیوزیلند جبران کند.

« الکساندرا رانسویک »، مدیر سازمان لابی‌‌‌‏گری برای دموکراسی معتقد است : « ماجرابا هدف پس گرفتن کنترل آغاز شد. اما این خطر وجود دارد که بدون شفافیت در لابی، مردم نتوانند کنترل را به دست بگیرند … رابطه بین مقامات سابق دولت انگلستان و صنعت لابی‌‌‌‏گری می‌‌‌‏تواند نقطه ضعفی در دولت باشد که توسط حزب‌‌‌‏های بیرونی مورد استفاده قرار گیرد. »

نرخ پایین فساد در انگلستان در مقایسه با فساد جهانی و قرار گرفتن این کشور در رتبه بندی ده کشور اول با داشتن کمترین فساد باعث می‌‌‌‏شود که نبود مقررات نتواند بلافاصله به فساد منجر شود. همچنین یکپارچگی سیاستمداران کشور و رهبران کسب و کار انگلستان نقش مهمی بازی می‌‌‌‏کند. با این وجود منتقدان در مورد وجود لابی‌‌‌‏هایی که سیاستگذاران بریتانیا با آن روبرو خواهند شد نگران هستند.

علاوه بر این شرکت‌‌‌‏ها و صنایع، کشورهای دیگر نیز لابی‌‌‌‏گری‌‌‌‏های خود را برای دسترسی به تجارت و بازار بریتانیا و نفوذ به سیاست‌‌‌‏های تجاری مطلوب در انگلستان آغاز خواهند کرد. برخی از کشورها، به ویژه چین، با استفاده از روش‌‌‌‏های دیپلماتیک استفاده از قدرت نرم، مانند طرح‌‌‌‏های آموزشی و سازمان‌‌‌‏های پیشرویی چون سازمان‌‌‌‏های غیرانتفاعی مستقر در انگلستان که ظاهرا برای جامعه چینی صحبت می‌‌‌‏کنند، به عنوان یک راه برای نفوذ در دولت استفاده می‌‌‌‏کنند.