جهان

بدن راهبی که ۸۰ سال پس از مرگ سالم باقی مانده است

جسد سالم راهب بودایی

تصویر مومیایی تزئین شده « داشا دورجو ایتیگلوف »، رهبر بودایی سیبری است که کاملا شبیه به زمانی است که در سال ۱۹۲۷ در یک معبد « یولن یودا »، پایتخت جمهوری بوریات، درگذشت. (HO/AFP/Getty Images)

بدن یک راهب بودایی در روسیه که ۸۰ سال پیش درگذشته است، نشانه‌‏ای از پوسیدگی و زوال را تا به این روز نشان نمی‌‏دهد.

« داشا دورجو ایتیگلوف » راهب، در سال ۱۹۲۷ درگذشت. او یادداشتی برای راهبان به جای گذاشت مبنی بر اینکه راهبان دیگر صومعه بدن او را در زمانی خاص بیرون آورند. هنگامی که راهبان بودایی ۴۸ سال بعد در سال ۱۹۵۵ بدن وی را بیرون آوردند، شگفت زده شدند؛ چراکه هیچ نشانه‌‏ای از پوسیدگی روی جسد پیدا نشد.

راهبان دوباره ۲۲ سال بعد در سال ۱۹۷۳ مجددا بدن را بیرون آوردند و متوجه شدند که بدن وی همانند حالت اولیه‌‏اش باقی مانده است. با این وجود راهبان، یافته‌‏های خود را مخفی نگه داشتند، از ترس اینکه رژیم کمونیست اتحاد جماهیر شوروی بدن را به دلیل مبارزات عظیمش برای از بین بردن هر گونه اعتقادات مذهبی، نابود نکند.

راهبان در سال ۲۰۰۲ پس از فروپاشی رژیم شوروی دوباره بدن را بیرون آوردند. بدن هنوز زنده به نظر می‌‏رسید. این بار راهبان معجزه را به صورت عمومی به نمایش گذاشتند و از دانشمندان خواستند تا آن را بررسی کند. بدن به نظر می‌‏رسید که مومیایی شده باشد، اگر چه در واقع مومیایی نشده بود.

غار موگای : تصاویر متعالی در الهامات یواِن ژون

جزئیاتی از زندگی‌‏های قبلی برخی انسانها

سفر به معبد هندوها در بندرعباس

جسد سالم راهب بودایی

« داشا دورجو ایتیگلوف »، راهب سال ۱۹۲۷، همان سالی که درگذشت. (Wikimedia Commons)

« گالینا یرشووا »، استاد تاریخ در دانشگاه علوم انسانی روسیه در این باره گفت : « نمونه‌‏هایی که از بدن جسد پس از ۷۵ سال گرفته شده، نشان می‌‏دهد که ارگان‌‏های پوست، مو و ناخن جسد همانند یک انسان زنده است. مفصل‌‏ها، بافت نرم همانند یک فرد زنده الاستیکی باقی مانده است و پس از باز کردن جعبه، جایی که بدن لاما به مدت ۷۵ سال در آن قرار دارد، عطر بسیار خوشایندی به مشام می‌‏رسد. »

بیانیه رسمی دانشمندان و آسیب شناسانی که بدن را در سال ۲۰۰۲ مورد بررسی قرار دادند، این بود که بدن « در شرایط کسی است که ۳۶ ساعت پیش فوت کرده است. »

پروفسور « ویکتور زوایگین » از مرکز فدرال پزشکی قانونی در این خصوص گفت : « در طول سال‌‏های کاریم نمونه‌‏های زیادی از جسد‌‏های سالم را دیده‌‏ام، اما همه آن‌‏ها نتیجه مومیایی شدن جسد بودند یا در شرایط محیطی خاصی قرار داشتند. اما این چیزی متفاوت است و برایم غیر قابل درک است. این پدیده‌‏ای است که تحقیق دقیق‌‏تری را نیاز دارد. »

طبق نتایج بررسی، ساختار پروتئینی بدن آسیب ندیده است و همانند یک فرد زنده است.

بدن سالم راهب ارشد بودایی در روسیه برای بوداییان در منطقه روسیه بوریات مقدس شده است. در حال حاضر بدن وی در صومعه بودائی اویولگین در پایتخت منطقه‌‏ای یولن- یودا قرار دارد.

کشف سنگ یادبود داریوش یکم در شهر باستانی پانگوریا در روسیه

چهار باور اشتباه رایج درباره کنفسیوس

مدیتیشن به کاهش وزن کمک می‌‏کند

راهب بودایی

معبد بودایی اویولگین در یولن- یودا (Vasiliy Tatarinov/ Wikimedia Commons)

شهرت اتیگلوف بدن راهب ارشد به دور دست‌‏ها رسیده است. در سال ۲۰۱۳، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، از صومعه دیدن کرد. رئیس جمهور روسیه در آغاز سفر خود به تنهایی از ایتیگلوف دیدن کرد. به گفته دبیر مطبوعاتی پوتین، پیش از ترک صومعه، ولادیمر دوباره از راهب ارشد وداع کرد.

رئیس جمهور گفت که بودیسم یکی از ادیان سنتی روسیه است. او همچنین از حمایت دولت از صومعه خبر داد.

اتحاد جماهیر شوروی زیر نظر استالین تمام اعمال مذهبی را سرکوب کرد و صدها لاما را از بین برد و ۴۶ معبد و صومعه بودایی را ویران کرد. در سال‌‏های پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، در سراسر روسیه، بودایی‌‏ها شروع به رشد دوباره، بازسازی معابد ویران شده و جذب پیروان بیشتر کردند.

مومیایی یافت شده در وضعیت مراقبه

فالون دافا مدیتیشنی آرامش بخش

آیا مدیتیشن و باله فرد را خردمند می‌‏سازد؟

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه همراه با راهبان بودایی در روستای ایولکا جمهوری بوریاسیا، ۱۱ آوریل ۲۰۱۳ (ALEKSEY NIKOLSKYI/AFP/Getty Images)

زندگی نامه هامبو لاما اتیگلوف

هامبو لاما اتیگلوف در دانشگاه « انینیسکی داتسن »، دانشگاه بودایی در بوریات تحصیل کرد. اتیگلوف مدرک پزشکی و فلسفه خود را گرفت و دایره المعارف دارویی ایجاد کرد.

در سال ۱۹۱۱، ایتیگلوف به عنوان « Hambo Lama »، هامبو لاما، رئیس ادیان بودایی در روسیه تبدیل شد. در طول دوره ۱۹۱۳ تا ۱۹۱۷ اولین معبد بودایی را در سن پترزبورگ افتتاح کرد. وی همچنین مدارک و آموزه‌‏های مذهبی را منتشر کرد و بسیاری از جناح‌‏های مذهبی را متحد ساخت.

اتیگلوف برای جشن سالگرد ۳۰۰ سالگی خانواده روموف دعوت شد و در ۱۹ مارس ۱۹۱۷ تزار روسیه نیکولای دوم به او جایزه سنت استانیسلاو را داد.

در طی جنگ جهانی اول، اتیگلوف با اهدای پول، لباس و دارو به ارتش کمک کرد. او همچنین مجموعه‌‏ای از بیمارستان‌‏هایی را به وجود آورد که پزشکان لاما بتوانند به افراد زخمی کمک کند. وی برای کمک‌‏هایش، مدال سنت آنا را دریافت کرد.

در سال ۱۹۲۶، او به راهبان بودایی در مورد « ترور قرمز » (کشتار کمونیست) هشدار داد و به آن‌‏ها توصیه کرد تا به تبت فرار کنند. اما وی خودش هرگز روسیه را ترک نکرد. یش بینی او در مورد کشتار وحشت قرمز کاملا درست بود. رژیم کمونیست در دهه‌‏های پس از آن ۳۰ میلیون نفر از مردم روسیه را کشت.

اتیگلوف در سال ۱۹۲۷ به لاماها گفت که او آماده است تا این دنیا را ترک کند. او مدیتیشن را آغاز کرد و خیلی زود درگذشت.

مدیتیشن باعث آرامش می‌گردد، حتی اگر حضور ذهن نداشته باشید

چهار فایده فوق‌‌‌‏العاده مدیتیشن برای سلامت

مدیتیشن به کاهش وزن کمک می‌‏کند