جهان

آیا گرم شدن زمین باعث طوفان‌‌‏هایی چون هاروی در تگزاس می‌‌‏شوند؟

طوفان هاروی

(Scott Olson/Getty Images)

طوفان هاروی تا کنون بیش از ۱ میلیون گالن آب روی مردم جنوب شرقی تگزاس ریخته است.

هم اکنون دانشمندان به صراحت می‌‌‏گویند که تغییر آب و هوا باعث ایجاد هاروی نمی‌‌‏شود و هنوز مشخص نشده است که آیا طوفان به دلیل گرم شدن کره زمین بدتر شده است یا خیر، اما معتقدند که احتمال آن می‌‌‏رود که گرم شدن آب و هوا باعث ایجاد طوفان‌‌‏های شدید و رطوبت بیشتر باشد.

« مایکل اوپنهایمر »، دانشمند آب و هوای دانشگاه پرینستون، گفت : « این طوفان چیزی است که ما (در آینده) تعداد بیشتری از آن را خواهیم داشت. پس باید به عنوان هشدار در نظر گرفته شود. »

یک روش علمی قابل قبول برای تعیین اینکه آیا انسان در برخی از رویدادهای آب و هوایی دخیل است، وجود دارد که البته شامل محاسبات پیچیده می‌‌‏شود. این محاسبات هفته‌‌‏ها یا ماه‌‌‏ها طول می‌‌‏کشد و پس از آن توسط دیگر دانشمندان نیز بررسی می‎شود. به طور کلی، دانشمندان هواشناسی بر این باورند که طوفان‌‌‏های آینده، بارندگی بسیار بیشتری را نسبت به طوفان‌‌‏های مشابه در گذشته به بار می‌‌‏آورند.

به این دلیل که هوای گرمتر آب بیشتری با خود به همراه می‌‌‏آورد. برخی از دانشمندان می‌‌‏گویند با هر درجه فارنهایت، اتمسفر زمین می‌‌‏تواند ۴ درصد آب اضافی (۷ درصد برای هر درجه سلسیوس) نگهداری و سپس تخلیه کند. گرمایش جهانی همچنین به معنای دریاهای گرمتر و آب گرمتر است که باعث طوفان می‌‌‏شود.

« جف ماسترز »، کارشناس هواشناسی کانادا در این باره گفت : « هنگامی که هاروی به سوی تگزاس رفت، آب در خلیج مکزیک گرمتر از حد طبیعی بود. »

به گفته پژوهشگر طوفان دانشگاه میامی، « براون مک نولدی »، طوفان‌‌‏ها برای شروع حداقل به درجه حرارت ۲۶ درجه سانتیگراد نیاز دارند و آب با این گرما نیز می‌‌‏تواند بیش از ۱۰۰ متر در عمق دریا پیش برود.

مطالعات متعدد نشان می‌‌‏دهند که باران‌‌‏های سیل آسا احتمالا چندین بار دیگر هم اتفاق می‌‌‏افتد. بر اساس محاسبات انجام شده، طوفان هاروی در تگزاس، ممکن است رویدادی باشد که یک بار در هر ۱۸۰۰ سال برای این شهر اتفاق بیافتد.

در میان دانشمندان علوم آب و هوایی، بحث‌‌‏های بسیاری در مورد اینکه آیا گرم شدن کره زمین در ایجاد هاروی در تگزاس تاثیر داشته است یا خیروجود دارد. اگر طوفان مانند یک طوفان طبیعی بود، ان وقت باران‌‌‏های سیل آسایی با چنین حجمی در هر منطقه تگزاس نمی توانست وجود داشته باشد.

اوپنهایمر و برخی از نظریه پردازان می‌‌‏گویند بین یخ ذوب شده دریا در قطب شمال و تغییرات در دهانه رود و تغییرات الگوهای آب و هوایی که باعث ایجاد « جبهه های مسدود کننده » شایع هستند، ارتباطی وجود دارد. این درحالی است که سایر کارشناسان ادعا می‌‌‏کنند که این موضوع برای تایید خیلی زود است.

« کلیف مس »، ، دانشمند دانشگاه واشنگتن، گفت : « تغییرات آب و هوایی به اندازه کافی قدرتمند نیست که باعث رویدادهایی مانند بارندگی‌‌‏های (شدید) هاروی گردد. شما واقعا نمی‌‌‏توانید گرم شدن زمین را دلیل این طوفان بدانید. (دلیل آن) باید تنوع طبیعی باشد. البته ممکن است (گرم شدن زمین) باعث افزایش آب(باران) باشد اما نهایتا پدیده فوق العاده‌‌‏ای ایجاد نمی‌‌‏کند. »

بخش‌‌‏هایی از آیا گرم شدن زمین باعث طوفان‌‌‏هایی چون هاروی در تگزاس می‌‌‏شوند؟هوستون، رکورد تقریبا ۴۰ ساله آمریکا را برای بارندگی‌‌‏های سنگین در یک منطقه گرمسیری شکست.