فناوری, نوآوری

روانشناسی فیس‌بوک : لایک‌های شما نمایانگر شخصیت شماست

درعکس، تابلویی بزرگ با علامت "لایک" در محل ورودی پارک منلو در کالیفرنیا دیده می‌شود. بررسی جدیدی در دانشگاه کمبریج و آکادمی ملی علوم، ارتباط بین "لایکهای" شما و ویژگیهای شخصیتی شما را نشان می‌دهد. (استفان لم/ گتی ایمیجز)

بسیاری از افراد تردید داشته‌اند که ارسال مطلب در فیس‌بوک و لایک‌کردن صفحاتی بخصوص، ویژگی‌های شخصیتی آنان را نمایان می‌کند. اکنون این موضوع به صورت مستند درآمده است. بر طبق یک بررسی در دانشگاه کمبریج و آکادمی ملی علوم، بین”لایکهای” یک کاربر در فیس‌بوک و خصوصیات فردی او رابطه‌ای علمی برقرار است.

  در تحقیقی که توسط میشائیل کوسینزکی و دیوید استیل‌ول انجام شد، “لایک‌های” ۵۸۴۶۶ نفر از کاربران فیس‌بوک در ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفت تا براساس آن به اطلاعاتی در خصوص علایق مذهبی، سیاسی، جنسیتی و همچنین ویژگی‌های شخصیتی آنها دست یابند. شرکت‌کنند‌گان دراین تحقیق همچنین یک پرسش‌نامه‌ تکمیلی در اختیار گروه تحقیق قرار دادند که توسط الگوریتم‌‏های کامپیوتری مورد بررسی قرار ‌‏گرفت.

برخی از یافته‌ها فقط به احساس و ادراکی اشاره کردند که درمیان بسیاری از کاربران مشترک است. اگر به صفحات جرج دبلیو بوش، جان مک‌کوئین و “جمهوری‌خواه” علاقه نشان دهید، خواهید دید که شما در واقع یک جمهوری‌خواه هستید.

همین امر درمورد تعداد دوست‌هایی که دارید صدق می‌کند. اگر صفحه “قدم‌زدن با دوستان و آنها را بدون هیچ برنامه ازپیش‌تعیین‌شده به سمت و سویی هدایت کردن” Walking With Your Friend & Randomly Pushing Them Into Someone/Something را لایک کنید، احتمالاً دوستان اندکی دارید، هرچند برخی از خوانندگان اعتراض خواهند کرد و خواهند گفت که کمی شوخی دوستانه در تقویت یک رابطه سالم می‌تواند مؤثر باشد.

اگر بالعکس به این موضوع نگاه شود، چندان مشخص نیست که چرا افرادی که به صفحه فروشگاه دلار جنرال، یا فیلم “پرداخت کامل” علاقه نشان می‌دهند، باید دوستان بیشتری داشته باشند. متأسفانه این تحقیق فقط نتایج آماری را دراختیار قرار داده و توضیحی برای آنها ارائه نمی‌دهد.

نمودار پیش‌بینی شخصیت با معیار‌های خاص، برگرفته از تحقیقی با عنوان "مشخصات و ویژگی‌های شخصیتی از طریق ثبت دیجیتالی رفتار انسان قابل پیش‌بینی هستند" که توسط کوسینزکی و دیگران انجام شده است. (اپک تایمز)

نتایج به‌دست‌آمده از این الگوریتم، براساس لایک‌های فیس‌بوک، بسیار دقیق هستند. در این بررسی از طریق چک‌کردن پرسشنامه‌های زندگی واقعی یک شرکت‌کننده، جنسیت او با میزان موفقیت ۹۳ درصد، پیش‌بینی شد.

دراین مورد، احتمالاً برای کامپیوتر زیاد مشکل نیست تشخیص دهد که یک مرد هرگز “ژیلت ونوس” را لایک نمی‌کند و اینکه تعداد کمی از دختران “استارکرافت” بازی می‌کنند.

در پیش‌بینی مصرف الکل میزان موفقیت سخت‌تر و فقط ۷۰ درصد بود. شاید چندان مشکل نباشد که حدس بزنید، افرادی که صفحات “جیم بیم” و “ودکای بل‌وی‌دیر” را لایک می‌کنند، همچنین صفحه ” گرفتن متنی که می‌گوید : دلم برای نوشیدن در کنار آتش در فضای آزاد لک زده‌است”، گاه و بی‌گاه مشروب می‌نوشند وبه این ترتیب افرادی که از نوشیدن الکل امتناع می‌‏کنند به راحتی غربال می‌‏شوند.

افرادی که مشروب نمی‌خورند، صفحات “وقتی معلم به شما نگاه می‌کند، تظاهر کنید که دارید فکر می‌کنید” و “چرا دوشنبه از جمعه این همه فاصله دارد و جمعه به طرز جنون‌آوری به دوشنبه نزدیک است” را لایک کردند، که حتی برای یک روانشناس انسان با دهه‌ها تجربه بسیار مشکل است که به این نتایج دست یابد.

درخصوص ویژگی‌های اخلاقی، تعدادی از صفحات هستند که پنج خصیصه گشاده‌رویی، وجدان‌گرایی، برون‌گرایی، سازگاری، ثبات احساسی و سن فرد را تعیین می‌کنند.

اگر به صفحه “گزارش کولبرت” علاقه نشان دهید، می‌توان پیش‌بینی کرد که فردی مهربان، باثبات، باهوش اما نه‌چندان برونگرا و سازگار هستید. همچنین به نظر مسن می‌آیید.

اگر صفحه “میت رومنی” را لایک کنید، گشاده‌رو نیستید، اما از نظر وظیفه‌شناسی درسطح بالایی بوده و فردی فوق‌العاده سازگار، باثبات، خوب و مسن هستید. چه‌ کسی می‌تواند اینها را حدس بزند؟

اگر “هِلو کیتی- سلام کیتی” را لایک کنید، شما فردی خوش‌‏بخت نیستید و یا فرزندی ندارید. چهره کارتون ژاپنی که ساده و معصوم به نظر می‌رسد، بیانگر میزان سازگاری پایین بوده و همچنین ثبات شخصیتی و حس وظیفه‌شناسی کمی دارد. تنها امتیاز و شاید یک عذر موجه برای این افراد که “هِلو کیتی- سلام کیتی” را لایک می‌کنند، پایین بودن سن آنها است.

در آخر، افرادی که “موتسارت” یا “گادفادر” را لایک می‌کنند، همیشه افرادی باهوش هستند. می‌توانید به صفحه مؤسس فیس‌بوک مراجعه نمایید، و متوجه می‌شوید که آنها اکنون دلائل علمی برای اثبات آن دارند. افرادی که “هارلی دیویدسون” و “به‌رت مایکلز” را لایک می‌کنند، در انتهای دیگر طیف هوش هستند.

درحالی‌که برخی از یافته‌های این مطالعه به‌شدت مورد مناقشه قرار خواهد گرفت، اما یک مورد قطعی وجود دارد. شرکت‌ها و رقبای آنها در حوزه تبلیغات و فروش، بیشتر به صفحه فیس‌بوک شما توجه نشان می‌دهند- اگر تنظیمات صفحه تغییر داده نشود، لایک‌ها درمعرض عموم قرار می‌گیرند- تا آنچه را واقعا مناسب ماست، به ما بفروشند.