فناوری, محصولات

گوگل در نظر دارد گوشی‌‌‏های هوشمند خود را به بازار عرضه کند

گوگل تلفن هوشمند نکسوس

لوگوی گوگل در مقر گوگل در کالفرنیا. ۲ سپتامبر ۲۰۱۱. (Kimihiro Hoshino/AFP/Getty Images)

در‌‌‏واقع، گوگل سال‌‌‏ها پیش اندروید را بدون ساخت یک گوشی هوشمند راه‌‌‏اندازی کرد. در عوض، این شرکت با همکاری با تولید‌‌‏کنندگان مختلف گوشی‌‌‏های هوشمند، دستگاه‌‌‏های مارک « Nexus » را برای ارائه به مشتریان، توسعه‌‌‏دهندگان و با هدف ایجاد تجربه‌‌‏ی اندروید خالص تولید کرد. گرچه شنیده‌‌‏ها حاکی از این است که گوگل قصد رها کردن برنامه‌‌‏ی گوشی‌‌‏های هوشمند نکسوس را دارد اما این شرکت هم‌‌‏چنان به تولید آن‌‌‏ها ادامه داده است و البته احتمالاً گوگل مجبور است با تولید گوشی‌‌‏های نکسوس محلی برای درخشش نسخه‌‌‏های جدید اندروید ایجاد کند.

اما گوگل احتمال دارد تغییری در برنامه نکسوس ایجاد کند؛ زیرا شایعات حاکی از این است که این شرکت در‌‌‏نظر دارد خود، گوشی هوشمند تولید کند.

این شرکت تا‌‌‏کنون، برای تولید نکسوس و Asus که از محصولات دیگر نکسوس است، با شرکت‌‌‏های HTC، سامسونگ، LG، موتورولا و هواوی همکاری داشته است. اما اطلاعات به‌‌‏دست آمده از گوگل از این قرار است که این شرکت قصد دارد خود، گوشی هوشمند تولید کند تا کنترل بیش‌‌‏تری بر جنبه‌‌‏های مختلف تلفن همراه داشته باشد.

این گزارش در طی پخش شایعاتی مبنی‌‌‏بر قصد گوگل در توسعه‌‌‏ تراشه‌‌‏های خود در دستگاه‌‌‏های تلفن همراه ایجاد شده است.

به‌‌‏نظر می‌‌‏رسد گوگل به‌‌‏دنبال راهی است تا اندروید را رقیبی بهتر از آیفون معرفی کند. این شرکت، باوجود تسلط بر بازار گوشی‌‌‏های هوشمند، هنوز هم هنگامی که صحبت‌‌‏از سود تجاری به میان می‎آید، نسبت‌‌‏به آیفون جایگاه پایین‌‌‏تری دارد. بسیاری از کاربران اندروید نیز به‌‌‏دلیل صفحه نمایش بزرگ‌‌‏تر آیفون، این گوشی هوشمند را ترجیح داده‌‌‏اند.

گوگل قبلاً در موقعیتی قرار داشت که می‌‌‏توانست در زمان مالکیت موتورولا، تلفن خود را بسازد. این شرکت حتی سال گذشته یک موتورولای نکسوس را راه‌‌‏اندازی کرد؛ با‌‌‏این وجود همیشه گفته است که نمی‌‌‏خواهد در موتورولا تغییری ایجاد کند.

نکسوس ۵X و نکسوس ۶P، آخرین گوشی نکسوس گوگل است که از لحاظ سخت‌‌‏افزاری نسبت به نسخه‌‌‏های قبلی خود بهتر است. نکسوس ۶P که گران‌‌‏ترین مدل این گوشی است، معایبی در طراحی خود دارد که خطر آسیب‌‌‏پذیری آن در شرایطی خاص را بالا می‌‌‏برد.

همچنین گوگل پروژه‌‌‏های دیگری برای گوشی‌‌‏های هوشمند در دست کار دارد. یکی‌‌‏از پروژه‌‌‏های اندروید این است که که به خریداران امکان دسترسی به بازارهای نو‌‌‏ظهور در تلفن‌‌‏هایی که آخرین نسخه سیستم عامل اندروید را دارند، می‌‌‏دهد. بالاتر از آن، گوگل در‌‌‏حال توسعه مفهوم گوشی‌‌‏های هوشمند مدولار است که هنوز به دست مشتریان نرسیده است.

هنوز مشخص نیست که آیا هریک از این پروژه‌‌‏ها با صحبت‌‌‏های داخلی اخیر گوگل درباره‌‌‏ی تولید گوشی در ارتباط باشد. و البته بازهم مشخص نیست که آیا این گوشی از خانواده‌‌‏ نکسوس خواهد بود و یا نام تجاری مستقلی خواهد داشت.

مقاله اصلی به زبان انگلیسی را می‌‌‏توانید اینجا ببنید.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.