فناوری, نوآوری

گفتگو با سوفیا، رباتی انسان‌‌‏نما در بین مردم / رباتی که می‌‌‌‏خواهد بشر را نابود کند

این سوفیاست. شرکت هانسون رباتیک او را برای توسعه تعامل بین انسان و ربات ساخته است. او می تواند چهره ها را بخاطر بیاورد. در چشمان این ربات دوربین وجود دارد که می‌‌‌‏تواند چهره را تشخیص دهد و تماس چشمی برقرار کند و همچنین می‌‌‌‏تواند گفتار را درک کند.

دیوید هانسون مدیر عامل شرکت هانسون رباتیک می گوید که « چنین ربات‌‌‌‏هایی می‌‌‌‏توانند در حوزه های بهداشت و درمان، آموزش و خدمات به مشتریان به مردم کمک کنند. او پیش بینی کرد که تا ۲۰ سال آینده ربات‌‌‌‏های آدم نما در میان ما راه خواهند رفت. هدف ما این است که او همانند هر انسانی، باهوش، خلاق و توانا باشد. »

مشکل این ربات این است که می‌خزد. بازخوردهایی که این ویدئو در فیس بوک داشت تقریبا منفی بود.

برخی نظرات  شامل چنین مواردی‌‌‌‏ست که چنین ربات‌هایی شغل مردم را می‌گیرند، توانایی تعامل طبیعی انسانی را در بین افراد کمتر می‌‌‌‏کنند، می‌‌‌‏توانند هک شوند و با اهداف خطرناکی دوباره برنامه‌‌‌‏ریزی ‌‌‌‏شوند و نهایتا بشر را از بین می‌‌‌‏برند.

در حقیقت چنین نگرانی‌‌‌‏هایی جای تامل دارد. شرکت بوستون دینامیک ربات‌هایی شبیه ترمیناتور ساخته است که در شرایط سخت ایستادگی و مقاومت دارد و بعد از زمین خوردن می‌‌‌‏توانند بایستند.

بلومبرگ در گزارشی اذعان داشت که « بخش روابط عمومی بازخورد منفی داشته است. در مجلات تکنولوژی خواننده‌‌‌‏ها هیجان‌‌‌‏زده می‌‌‌‏شوند؛ اما برخی از موضوعات ترسناک منفی در مورد آن نیز مطرح شده مثلا ربات‌ها آماده هستند که شغل انسان‌‌‌‏ها را بگیرند. »

به گزارش بلومبرگ، میرارتباطات گوگل و سخن‌‌‌‏گوی گوگل X می‌‌‌‏گوید : « ما قصد نداریم درباره این ویدئو اظهار نظر کنیم به این دلیل که حرف زیادی برای گفتن نداریم و نمی‌‌‌‏خواهیم پاسخ گوی سوالاتی که ایجاد می‌‌‌‏کند باشیم »

در مصاحبه با روبات سوفیا، دکتر هانسن می‌‌‌‏پرسد : « می‌‌‌‏خواهی بشر را نابود کنی؟ بگو نه » و سوفیا می‌‌‌‏گوید : « بله بشر را نابود خواهم کرد. » و دکتر هانسن با خنده می‌‌‌‏گوید : « نه، سوالم را پس می‌‌‌‏گیرم. بشر را نابود نکن. »

یک نظر

  1. وقتی با دستکاری ژنتیکی،می توان انسان ها را تبدیل به ربات کرد،،دیگر چه نیازی به ربات های مسئله ساز است؟؟؟

Comment

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*