فناوری, نوآوری

گفتگوی خودمونی : درباره بلاک چِین بدانید

 درباره بلاک چِین بدانید

« صحبت امروز » یک برنامه تلویزیونی در سال ۱۹۹۴ :

۳ مجری با هم : « اینترنت چیه؟ »
مجری شماره ۱ : « اینترنت یک شبکه‌‌‏ی کامپیوتری بزرگه … موضوع داغیه »
مجری شماره ۲ : « یعنی چی منظورت چیه یعنی می‌‌‏شه نوشت توش؟ یا نامه فرستاد؟ »
مجری شماره ۱ : « خیلی ها برای ارتباط ازش استفاده می‌‌‏کنند … مثلا نویسنده‌‌‏ها با تولید کننده‌‌‏ها ارتباط برقرار می‌‌‏کنند … میشه به ما بگید اینترنت چیه ! »

با یک نگاه می‌‌‏توان گفت که در چند دهه گذشته سیر صعودی تکنولوژی و فناوری غیر قابل باور بوده است ! اجازه بدید یک گفتگوی خودمونی در مورد نزدیکترین رویداد بعدی با هم داشته باشیم.

به اعتقاد بسیاری از متخصصین، بلاک چِین Block Chain، آینده سیستم مالی دنیا خواهد بود ! نگاهی به فلسفه این عنوان میاندازیم !

بلاک چین قرار است سیستمی را در اختیار همه قرار دهد که رکورد تمامی معاملات در اختیار همه باشد. برای درک بهتر باید ابتدا درکی از سیستم جاری داشته باشیم.

امروزه تمامی سیستم‌‌‏های مالی در بیشتر کشور‌‌‏ها از جمله در آمریکای شمالی توسط یک بانک مرکزی کنترل می‌‌‏شوند که تمام رکوردها را در خود نگه می دارد. اعضای معمولی یک جامعه اجازه ندارند از این رکورد‌‌‏ها مطلع باشند و دسترسی به آنها تقریبا غیر ممکن است. این موضوع دستی باز را برای این مراکز به ارمغان می‌‌‏آورد که می‌‌‏توانند به دلخواه خود تغییراتی در رکورد ها انجام دهند بدون آنکه نیازمند جوابگویی باشند.

در سیستم بلاک چین این رویداد توسط یک مرکز انجام نمی‌‌‏شود؛ بلکه سرویس از یک کاربر به یک کاربر دیگر است. تمامی کامپیوتر‌‌‏ها در شبکه نیز از این رویداد و سرویس یک کپی دارند که در تمام شبکه پخش است. اینگونه امنیت و صداقت در سیستم به صورت ریشه‌‌‏ای وجود دارد.

مثال بالا مربوط به مسائل مالی بود ولی همین ایده را می‌‌‏توان تقریبا در تمامی صنایع به کار برد.

مثلا بیمه، تولید، ساخت و ساز و غیره. برای مثال اگر شما قصد خرید ماشین یا خانه را داشته باشید نیاز دارید که یک رکورد از گذشته‌‌‏ی این کالا تهیه کنید که در آن مشخص می‌‌‏شود آیا این ماشین یا خانه تخلفی داشته است یا نه.

زمانی که تنها برای این موضوع گذاشته می‌‌‏شود می‌‌‏تواند بین ۳ تا ۵ روز کاری باشد و بعد از آن مقداری زمان دیگر باید صرف شود تا اینکه بانک جابجایی پول را انجام دهد. در این میان هزینه‌‌‏هایی نیز بابت این فرایند صرف می‌‌‏شود.

بلاک چین این توانایی را دارد که مدت این فرایند را به کمتر از چند دقیقه کوتاه کند ! با هزینه ای بسیار بسیار کمتر. اما نوع کارکرد بلاک چین چگونه است؟ بیایید یک نگاه ساده به سیستم بلاک چین بیاندازیم.

در هر فرآیند و رکورد در بلاک چین یک کلید وجود دارد با کمک رمزنگاری این کلید غیر قابل نفود می‌‌‏شود. برای آنکه گفتگو را خودمونی و ساده نگه داریم وارد مبحث رمزنگاری نمی‌‌‏شویم.

کارخانه‌‌‏ای کالای شماره ۱ را تولید می‌‌‏کند و کالای شماره ۱ به صاحب شماره ۱ فروخته می‌‌‏شود. این رکورد در بلاک چین ثبت می‌‌‏شود؛ با یک کلید از رمزنگاری و تمامی کامپیوتر های شبکه این کلید را تایید می کنند. همانند شکل زیر :

درباره بلاک چِین بدانید

حالا صاحب شماره ۱، هزار دلار سرمایه گذاری برای بهبود وضعیت کالا انجام می‌‌‏دهد. رکورد بعدی شامل تمامی رکورد‎های قبلی به علاوه کلید رمزنگاری رکورد اول است و این اطلاعات رکورد بعدی را به وجود می‌‌‏آورد. یعنی رکورد شماره ی ۲ به رکورد شماره یک وابسته است.

به شکل زیر توجه کنید :

درباره بلاک چِین بدانید

این فرآیند برای هر مرحله به همین شکل است. یعنی در رکورد سوم تمامی رکورد‌‌‏ها به علاوه کلید رمزنگاری ثبت می‌‌‏شوند و یک کلید رمزنگاری شده جدید به رکورد سوم اضافه می‌‌‏شود.

نکته کلیدی اینجاست که هر فرایند بر فرایند دیگر متکی است؛ همانند یک زنجیر و هر رکورد بر روی رکورد قبلی نوشته می‌‌‏شود؛ همانند یک بلاک.

اگر کسی تصمیم گرفت یکی از رکورد‌‌‏ها را حذف کند چه؟ تمامی شبکه از این گسستگی در زنجیر مطلع می‌‌‏شوند و آن بلاک معتبر نخواهد بود. همانطور که مشاهده می کنید صداقت عملکرد در درون سیستم به صورت ریشه‌‌‏ای گنجانده شده است.

مطالب دیگر :

چرا تمرین معنوی و آرامش بخش فالون دافا در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارد (ویدئو)

کشف نرم‌افزار جاسوسی چینی روی صدها میلیون گوشی

غلبه بر اعتیاد به تکنولوژی