فناوری

هشدار آمریکا : ماهواره اسرار‌‏آمیز روسیه ممکن است سلاح فضایی باشد

(NASA)

رفتار‌‏های غیر‌‏عادی یک وسیله فضایی که وزارت دفاع روسیه ماه اکتبر سال گذشته طراحی کرد، دانشمندان آمریکایی را نگران کرده است که شاید این جدید‌‏ترین سلاح فضایی مسکو باشد.

روسیه مدعی است که این وسیله « دستگاه بازرسی فضا » است؛ اما رفتار این وسیله شبیه تجهیزات مشابه آن نیست.

مقامات آمریکایی درباره این ماهواره ابراز نگرانی کرده‌‏اند و گفته‌‏اند : « دقیقا مطمئن نیستیم که این وسیله چیست و راهی برای ارزیابی آن وجود ندارد؛ اما هدف روسیه از داشتن این ماهواره نامشخص است و پیشرفت دردسر سازی است. به خصوص در کنار اظهار نظر فرمانده نیروی فضایی روسیه که تاکید کرد که تلفیق کردن نمونه‌‏های اولیه سلاح‌‏های فضایی به ارتش نیروی فضایی روسیه، وظیفه اصلی‌‏شان برای مقابله با نیرو‌‏های دیگر هوا فضا است. »

جان مک‌‌‏آفی : چگونه فضای مجازی، حریم خصوصی و آزادی انسان‌‌‏ها را به نابودی می کشاند

ایالات متحده سال‌‏هاست که درباره قصد روسیه از سلاح‌‏های فضایی هشدار داده است. مقامات وزارت دفاع روسیه نیز از سال ۲۰۰۹ چندین بار تایید کرده‌‏اند که مسکو در حال توسعه سلاح ضد ماهواره‌‏ای است.

با وجود ادعای وزیر امور خارجه روسیه که می‌‏گوید « جلوگیری از رقابت فضایی اولویت روسیه است »، تلاش مسکو برای پیشبرد سلاح فضایی همچنان ادامه دارد.

مقامات آمریکایی گفته‌‏اند که رفتار غیرعادی این وسیله فضایی می‌‏تواند در نقض پیش‌‏نویس توافقنامه سلاح‌‏های فضایی باشد که روسیه خودش ترویج داده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به پنتاگون دستور داده است که گزارشی از نیروی فضایی تهیه کند.

مطالب دیگر :

یک میلیون دلار دزدی از محصولات اپل در چین

چگونه از سد ناتوانی و بیماری گذشتم و راهی برای امید و اعتماد به زندگی پیدا کردم