امنیت سایبری, فناوری

مرورگر مایکروسافت اج، اطلاعات جست‌‌‏وجوی خصوصی را ذخیره می‌‌‏کند

 

 لوگوی مایکروسافت در غرفه این شرکت در نمایشگاه بین‌‌‏المللی لوازم الکترونیکی در لاس وگاس، 7 ژانویه 2010. (Justin Sullivan/Getty Images)


لوگوی مایکروسافت در غرفه این شرکت در نمایشگاه بین‌‌‏المللی لوازم الکترونیکی در لاس وگاس، ۷ ژانویه ۲۰۱۰٫ (Justin Sullivan/Getty Images)

از آنجایی که شرکت مایکروسافت در‌‌‏خصوص امنیت ویندوز ۱۰ به‌‌‏اندازه کافی توضیح نداده است، تحقیقات جدید بر‌‌‏روی مایکروسافت اج نشان داده است که گشت و گذار محرمانه و خصوصی (InPrivate) در مرورگر استاک، به‌‌‏هیچ‌‌‏عنوان سابقه مرور کاربر را پنهان نمی‌‌‏کند.

به‌‌‏گفته‌‌‏ی « آشیش سینگ »، یک محقق امنیت وب، داده‌‌‏های گشت و گذار خصوصی که باید پس‌‌‏از آن‌‌‏که کاربر پنجره خصوصی را می‌‌‏بندد، حذف شود، در فایل حافظه پنهان (WebCache) مرورگر ذخیره می‌‌‏شود. با بررسی جدول « Container_n » که سابقه وب را ذخیره می‌‌‏کند، هر کسی می‌‌‏تواند زبانه‌‌‏هایی را که کاربر در‌‌‏حالت خصوصی به گشت‌‌‏وگذار می‌‌‏پرداخته، باز کند.

سینگ می‌‌‏نویسد : « بنابراین هر محقق ماهر می‌‌‏تواند به‌‌‏راحتی این تفاوت را تشخیص دهد و مدرکی واقعی از خلاف شخص به‌‌‏دست آرود. خیلی چیزها در این مرورگر نگه‌‌‏داری می‌‌‏شود که وارسی را بسیار آسان می‌‌‏کند؛ اگرچه مراحلی نیز وجود دارند که دستیابی به شواهد به‌‌‏راحتی صورت نمی‌‌‏گبرد. به‌‌‏نظر می‌‌‏رسد این هدف مرور خصوصی در اج به‌‌‏شکست انجامیده است. »

پایگاه خبری The Verge، با آزمایش روش سینگ، توانست شواهدی در حافظه پنهان یک وب‌‌‏سایت در‌‌‏هنگام استفاده‌‌‏از زبانه خصوصی پیدا کند.

سخن‌‌‏گوی مایکروسافت به The Verge گفته است : « به‌‌‏تازگی اخباری دریافت کرده‌‌‏ایم مبنی‌‌‏بر این‌‌‏که زبانه‌‌‏های InPrivate آن‌‌‏گونه که طراحی شده است، به‌‌‏درستی عمل نمی‌‌‏کند. ما قول می‌‌‏دهیم تا این مشکل را هر‌‌‏چه سریع‌‌‏تر حل کنیم. »

در عین حال، اگر ترجیح می‌‌‏دهید تمام اج را مسدود کنید، چند مرحله بیش‌‌‏تر طول نمی‌‌‏کشد. همان‌‌‏طور که « مارتین برینگ » در وبلاگ GHack توضیح می‌‌‏دهد بهتر است قبل از هر کاری یک پشتیبان از سیستم خود تهیه کنید.

هنگامی که پشتیبان را تهیه کردید، باید مرورگر پیش‌‌‏فرض خود را تغییر دهید :

  • منوی تنظیمات (Setting menu) را باز کنید.
  • به سیستم (System) و سپس برنامه‌‌‏های پیش‌‌‏فرض (Default apps) بروید.
  • مرورگر وب (Web browser) را در پایین منو پیدا کنید و بر‌‌‏روی مرورگر انتخابی کلیک کنید و مرورگر دیگری را از لیست منو انتخاب کنید.

اکنون تنها کاری که باید انجام دهید دانلود یک برنامه رایگان به‌‌‏نام Edge Blocker و اجرای آن است. زمانی که آن را اجرا کنید، دو دکمه بزرگ را خواهید دید : Block و Unblock. با فشار هر کدام از آن‌‌‏ها می‌‌‏توانید انتخاب کنید که آیا می‌‌‏خواهید اج مسدود شود یا نه.

مقاله اصلی را می‌‌‏توانید در اینجا مشاهده کنید.