امنیت سایبری, فناوری

مدیر ارشد فیس‌بوک : مردم باید با استفاده از « لایک » با داعش مبارزه کنند

184794262-674x449

نیروهای دولت اسلامی موسوم به داعش، برای جذب اعضا و بالا بردن حامیان خود از شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر و فیس‌بوک استفاده کرده و این شرکت‌ها به دنبال راه‌حل‌هایی برای مبارزه علیه آنان هستند.

به گزارش گاردین، اوایل این ماه مدیران اپل، فیس‌بوک و توییتر در خصوص چگونگی مبارزه با تروریسم با مقامات کاخ سفید ملاقات کردند.

« شریل سندبرگ »، مدیر ارشد فیس‌بوک در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس یکی از راه‌های مقابله با گروه‌های تروریستی را استفاده از حملات « لایک » عنوان کرد.

گاردین به نقل از سندبرگ نوشت، به عنوان مثال در جایی آلمانی‌ها به صفحه فیس‌بوک یک نئو نازی با لایک و پیغام‌‏های مثبت حمله کردند.

وی گفت : « صفحه‌ای که مملو از نفرت و عدم تحمل بود، جای خود را به پیام‌‏های امیدبخش و صبر و بردباری داد و می‌توان این مدل را برای داعش به کار برد. »

وی افزود : « بهترین راه‌حل برای صحبت با افردی که به استخدام داعش درمی‌آیند، استفاده از صدای اعضایی است که از این گروه فرار کرده و تجربه واقعی داشته و آمده‌اند تا حقیقت را بگویند…. حرف درست در مقابل نفرت پراکنی پی‌‏در‌‏پی، فکر می‌کنم بهترین پاسخ است. »

شبکه‌‏های اجتماعی فیس‌بوک و توییتر به دلیل اینکه به اندازه کافی در از بین بردن صفحات کاربران اعضای داعش کوشا نبوده‌‌اند مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر از سوی فعالان آزادی بیان به خاطر اینکه با اعمال زور و خشونت مخالفند، تحت فشار هستند. به عنوان مثال توییتر یک بار خود را « بال آزادی بیانِ حزب آزادی بیان » نامید.