امنیت سایبری, فناوری, کانادا

فیسبوک طرح شفاف‌‌‌‌‏سازی تبلیغات سیاسی را در کانادا آزمایش می‌‌‌‌‏کند

فیس بوک امنیت

(Jonathan Nackstrand/AFP/Getty Images)

 

فیسبوک به زودی امکانات ویژه‌‌‌‌‏ای در این شبکه اجتماعی قرار می‌‌‌‌‏دهد که به مشخص شدن ماهیت واقعی تبلیغات، بخصوص تبلیغات سیاسی در پلتفرم آن، کمک خواهد کرد.

به گزارش گلوبال نیوز، این طرح که ابتدا در کانادا آزمایش ‌‌‌‌‏می‌‌‌‌‏شود، گزینه‌‌‌‌‏ای با نام « مشاهده تبلیغات » در اختیار کاربر  کانادایی قرار می‌‌‌‌‏دهد که کاربر می‌‌‌‌‏تواند ببینید که در صفحات بخصوصی از فیسبوک، چه تبلیغاتی نمایش داده می‌‌‌‏شوند.

این ویژگی که در اینستاگرام و مسنجر هم نصب خواهد شد، می‌‌‌‌‏تواند از تبلیغات جعلی که هکرها روی فیسبوک و دیگر شبکه‌‌‌‌‏های اجتماعی قرار می‌‌‌‌‏دهند جلوگیری کند.

فیسبوک به‌‌‌‌‏دلیل انتشار برخی اخباری به اصطلاح « جعلی » به شدت مورد اتهام و حمله قرار گرفته است.

« رون گلدمن »، معاون مدیر آگهی‌‌‌‌‏های فیسبوک، در بیانیه ای نوشت : « درمورد تبلیغاتی که روی فیسبوک می‌‌‌‌‏آید، برای مردم باید امکان‌‌‌‌‏پذیر باشد که تشخیص دهند چه کسانی درحال تبلیغات هستند و آگهی‌‌‌‌‏هایی که را نشان داده می‌‌‌‌‏شود، به خصوص درمورد تبلیغات سیاسی، مشاهده کنند. »

مطالب دیگر : چگونه افکار خودکشی‌‌‌‏ و افسردگی‌‌‌‏ام به امیدواری و شادی تبدیل شد

پیش‌‌‌‌‏تر در ماه اکتبر، فیسبوک اعلام کرد که با نزدیک شدن به انتخابات فدرال ۲۰۱۹ کانادا، سیستم انتخاباتی درست و بی‌‌‌‌‏نقصی را راه‌‌‌‌‏اندازی خواهد کرد. این موضوع در پاسخ به گزارش منتشر شده از سوی موسسه امنیت ارتباطات CSE، در ماه ژوئن که پیش‌‌‌‌‏بینی کرده بود انتخابات آینده کانادا احتمالا هدف تهاجم هکرها قرار خواهد گرفت، مطرح شد.

در بخشی از این طرح هم فیسبوک سیستمی برای سیاستمداران کانادا راه اندازی کرده تا چنانچه حساب‌‌‌‌‏های ایمیل‌‌‌‌‏شان تحت حمله سایبری قرار گرفت از آن استفاده کنند.

همچنین، این رسانه اجتماعی بزرگ می‌‌‌‌‏گوید که برای راه‌‌‌‌‏اندازی یک کمپین سواد رسانه‌‌‌‌‏ای دیجیتالی با « مدیا اسمارتز »، (سازمان غیرانتفاعی کانادایی مستقر در اتاوا که بر برنامه‌‌‌‌‏های سواد رسانه‌‌‌‌‏ای تمرکز دارد)، همکاری خواهد کرد.

گلدمن در بیانیه‌‌‌‌‏اش نوشت : « آغاز این برنامه در کانادا انتخابی طبیعی بود، این تلاش با درستی کارمان در انتخاباتِ پیش رو هم راستا است. »

در طول این آزمایش، فقط تبلیغات فعال نشان داده خواهد شد؛ اگرچه طبق گفته‌‌‌‌‏های این بیانیه هنگامی که این امکان به ایالات متحده بسط یابد، این برنامه شروع به ساخت آرشیوی از تبلیغات مربوط به انتخابات فدرال خواهد کرد، به طوری که تبلیغات مربوط به انتخابات فدرال فعلی و سال‌‌‌‌‏های گذشته نیز قابل دسترسی باشد.

علاوه‌‌‌‌‏بر این، برای تبلیغ کنندگانی که قصد دارند تبلیغات مربوط به انتخابات را انجام دهند، فیس بوک به مستندات و مدارک کامل‌‌‌‌‏تری از آنان نیاز خواهد داشت.

در این روند، فیسبوک می‌‌‌‌‏تواند از آنان در مورد هویت‌‌‌‌‏شان، آنچه که در ارتباط با انتخابات می‌‌‌‌‏خواهند تبلیغ کنند و نیز موقعیت مکانی‌‌‌‌‏شان بپرسد و آن را بررسی کند.

در این تحقیقات حتی ممکن است لازم باشد فرد میزان مبلغی که برای انتشار آگهی دریافت کرده، میزان مبلغی که برای آن خرج می‌‌‌‌‏کند و نیز میزان تاثیرات و تعداد مخاطبان خود را اعلام کند.

ماه گذشته فاش شد که تبلیغاتی از طریق حساب‌‌‌‌‏های جعلی، که گمان می‌‌‌‌‏رود از سوی روسیه انجام شده، سعی در اعمال نفوذ در این انتخابات داشته است.

مطالب دیگر :

اشتباهات ساده‌‌‏ای که ممکن است هویت شما را در فیسبوک به‌‌‏خطر اندازد

فیس‌‌‏بوک سه هزار کارمند را برای مبارزه با خشونت پخش زنده به کار می‌‌‏گیرد