فناوری, نوآوری

توهم نوری عجیبی که باعث ناپدید شدن نقاطِ در معرض دید می‎شود

3192319231239zz-676x450

به نقطه سبز‌‏رنگ چشمک‌‏زن خیره شوید. متوجه می‌‏شوید که نقاط زرد به‌‏علت نابینایی ناشی‌‏از حرکت، محو یا ناپدید خواهند شد.

یک توهم عجیب باعث شده که برخی از کاربران اینترنت تصور کنند که در‌‏حال نابینا شدن هستند. این توهم در تصویری از شبکه‌‏ای متحرک در‌‏حال چرخش که نقاط آن ناپدید می‌‏شوند، ظاهر می‌‏شود.

PZeIPf0

به گزارش ایندیپندنت، این توهم نتیجه پدیده‌‏ای به‌‏نام نابینایی ناشی‌‏از حرکت است که در‌‏حال حاضر دانشمندان در‌‏حال مطالعه بر‌‏روی آن هستند.

برای ایجاد این تأثیر، شخص باید به نقطه سبز چشمک‌‏زن در وسط تصویر خیره شود. بعد از چند ثانیه، برخی افراد متوجه شده‌‏اند که بعضی‌‏از نقاط زرد‌‏رنگ و یا همه آن‌‏ها کم‌‏رنگ یا کاملاً ناپدید می‌‏شوند.

در مطالعه‌‏ای که در سال ۲۰۰۸ محققان دانشگاه « ییل » انجام داده‌‏اند، آمده است : « در کوری ناشی‌‏از حرکت (MIB)، زمانی‌‏که اشیاءِ نمایان در دیدی کامل با الگوهای مشخص جهانی حرکت تلفیق شوند، می‌‏توانند بارها و بارها به داخل و خارج هوشیاری آگاه نوسان کنند. »

« به جای آن‌‏که کوری ناشی‌‏از حرکت را به‌‏عنوان یک نقص در پردازش بصری در‌‏نظر بگیریم، شاید باید آن را یک محصول کاربردی در‌‏نتیجه تلاش سیستم بصری در جداسازی محرک‌‏های دیستال از آثار آسیب به سیستم بصری دانست. »

« هنگامی که یک شیء کوچک با‌‏وجود تغییراتی که در منطقه اطراف میدان دید ایجاد می‌‏شود، ثابت بماند، سیستم بصری ممکن است به‌‏عنوان محرکی شبیه‌‏به یک اسکوتوم (لکه یا نقطه سیاه در میدان دید) آن را نادیده بگیرد و در‌‏نتیجه آن را از آگاهی فرد حذف کند. »

در اینجا چند توهم نوری آورده شده است :

8123812381328182128

3939193219231922131932