فناوری, محصولات, نوآوری

با « روبات‌‌‏های کمک رسان » پاناسونیک، ابرانسان می‌‌‏شوید

شرکت پاناسونیک دستگاه‌‌‏های قدرتی کمک رسانی می سازد که به نظر می‌‌‏رسد این دستگا‌‌‏ه‌‌‏ها مستقیما از داستان‌‌‏های علمی-تخیلی بیرون آمده‌‌‏اند.

این ویدئو که اول مارس منتشر شد، کاربرد فن آوری « کنترل و حس‌‌‏گر پیشرفته » را که شرکت پاناسونیک در حال توسعه‌‌‏ی آن است را نشان می‌‌‏دهد.

لباس کمکی AWN-03 به طور خاص برای حرکات شدید کمر طراحی شده است. این لباس شامل مکانیزم « کمک خودکار » است که حرکات کاربر را حس می‌‌‏کند و در هنگام بلند کردن و نگه داشتن اجسام به فرد کمک می‌‌‏کند. پاناسونیک اعلام کرد که این لباس در طول انجام کار می‌‌‏تواند فشار وارده به کمر را به مقدار ۱۵ کیلوگرم کاهش دهد.

لباس «لودر قدرت» (Panasonic / YOUTUBE)

لباس « لودر قدرت » (Panasonic / YOUTUBE)

ربات PLN-01 از پاناسونیک که « نینجا » نامیده می‌‌‏شود برای تکمیل حرکات راه رفتن و دویدن طراحی شده است. سنسورهایی که در نزدیکی پاشنه پا قرار دارند باعث فعال شدن دو موتور در پشت کمر می‌‌‏شوند. این دستگاه با تقلید حرکات بدن انسان به کارگران اجازه می‌‌‏دهد تا بطور طبیعی راه بروند.

لباس « لودر قدرت »  که به‌‌‏طرز مشکوکی شبیه به دستگاه سیگورنی ویور در فیلم پرفروش « بیگانه » در سال ۱۹۷۹ است -برای تامین قدرت قابل ملاحضه و توانمندسازی کاربران از ۲۰ موتور و ۴ سنسور بهره می‌‌‏گیرد. هرچند برنامه‌‌‏هایی برای کاهش اندازه این لباس وجود دارد. این روبات برای استفاده در کارهایی از قبیل « امدادرسانی، ساخت و ساز و کارهای عمومی » طراحی شده است.

 « روبات کمک کننده اتکا » خلاقانه طراحی شده است. روبات حرکات کاربر را حس می‌‌‏کند و قدرت لازم را برای افراد مسن و ضعیف در انجام کارهای ساده همچون ایستادن، راه‌‌‏رفتن و استفاده از سرویس بهداشتی تامین می‌‌‏کند. استفاده از قدرت عضلات کاربر بصورت مکمل نه‌‌‏تنها باعث می‌‌‏شود که کاربر براحتی راه برود بلکه از ضعیف شدن عضلات مریض هم جلوگیری می‌‌‏کند.

پاناسونیک روبات های کمکی خود را در مراقبت‌‌‏های پرستاری نیز بکار برده است. « ریسیوان » – ترکیبی از تخت برقی بیمارستان و صندلی چرخدار برقی است – این روبات توسط کاهش فشار بلند کردن بیماران و افزایش راحتی آنها در جابجایی به هر‌‌‏دوی پرستار و بیمار کمک می‌‌‏کند.

ریسیوان یک نوآوری مورد نیاز در مراقبت‌‌‏های پرستاری است.( Panasonic)

ریسیوان یک نوآوری مورد نیاز در مراقبت‌‌‏های پرستاری است.( Panasonic)

کاربرد ریسیوان در بخش‌‌‏های « روبات مراقبت‌‌‏های شخصی » منحصراً یک « روبات خدمتگذار سیار، روبات کمک‌‌‏های جسمی یا روبات حمل کننده انسان » مشخص شده است. این شرکت ژاپنی امیدوار است ریسیوان در سطحی جهانی مورد استقبال قراربگیرد.

یک نظر

  1. ممنون مطلب خیلی جالبی بود

Comment

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*