فناوری, محصولات

امکان محرومیت میلیون‌‏ها کاربر تلفن‌‏های همراه قدیمی از‌‏دسترسی به اینترنت در سال ۲۰۱۶

تلفن همراه

(Jim Watson/AFP/Getty Images)

ده‌‏ها میلیون نفر از کاربران اینترنت تلفن همراه پس‌‏از بروزرسانی‌‏های آینده در سال آتی، ارتباط خود را با شبکه جهانی وب از‌‏دست خواهند داد.

« فیس‌‏بوک » و شرکت امنیتی CloudFlare نسبت‌‏به بروزرسانی قریب‌‏الوقوع و در‌‏طی آن بسته شدن الگوریتم SHA-1 و جایگزینی آن با الگوریتمی امن‌‏تر هشدار دادند.

« الکس استموس »، رئیس ارشد امنیت فیسبوک در پست اخیر خود نوشت که این بروزرسانی، ۳ تا ۷ درصد از کاربران اینترنت جهان را تحت‌‏تأثیر قرار خواهد داد؛ « به این معنی که ده‌‏ها میلیون نفر از مردم پس‌‏از ۳۱ دسامبر قادر به‌‏استفاده امن از اینترنت نخواهند بود. »

CloudFlare می‌‏گوید که میلیون‌‏ها نفر از کاربران کشورهای در‌‏حال توسعه همچون چین، یمن، غنا نمی‌‏توانند از اینترنت استفاده کنند، مگر آن‌‏که چیزی تغییر کند.

اگرچه ۹۸.۳۱ درصد از مرورگرها با این بروزرسانی سازگار خواهند بود اما در حدود ۱.۶۹ درصد از کاربرانی که به خدمات HTTPS دسترسی دارند از مرورگرها و سامانه‌عامل‌هایی استفاده می‌کنند که توسط SHA-2 پشتیبانی نمی‌شود. که این رقم ده‌‏ها میلیون نفر را شامل می‌‏شود.

از آن‌‏جایی که محققان در اوایل سال جاری اعلام کرده‌‏اند که الگوریتم SHA-1 دیگر ایمن نیست، وعده داده‌‏اند که الگوریتم بروزرسانی شده از امنیت بهتری برخوردار خواهد بود.

گواهی‌‏نامه‌‏های SHA-2 از نیمه شب اول ژانویه ۲۰۱۶ در محل قرار داده خواهد شد.

به‌‏گزارش BuzzFeed و به‌‏نقل از « متیو پرینس »، مدیرعامل شرکت CloudFlare، « ما باید مردم را مجبور کنیم تا به‌‏سوی آینده حرکت کنند. ما در‌‏حال مطالعه بر روی تأثیرات بالقوه این بروزرسانی هستیم … ومشکل این‌‏جاست که مردم سراسر جهان و بیش‌‏تر در کشورهای در‌‏حال توسعه از تلفن‌‏های همراه و رایانه‌‏های قدیمی‌‏ای استفاده می‌‏کنند که خود را بروزرسانی نمی‌‏کنند و به‌‏همین دلیل آن‌‏ها دسترسی به اینترنت نخواهند داشت. »

« اگر واقع‎بینانه به این موضوع نگاه کنیم، برای کشورهای در‌‏حال توسعه، به‌‏طور متوسط، ۴ تا ۵ درصد از بازدیدکنندگان اینترنت به‌‏سادگی دسترسی خود را از‌‏دست خواهند داد. »

به‎طور مثال، شرکت « فایرفاکس » می‌‏گوید که دانلودهایش پس از قرار دادن گواهینامه SHA-2 حدود ۱ میلیون کاهش پیدا خواهد کرد.

« کریس مور »، مدیر تولید وب این شرکت می‌‏گوید، « بسیاری در جهان هنوز از مرورگرهای قدیمی استفاده می‌‏کنند و به وب‌‏سایت ما می‌‏آیند تا « فایرفاکس » را دانلود کنند. تغییر SHA-2، ۵ درصد از این دانلودها را کاهش خواهد داد که تأثیر مستقیمی بر استفاده‌‏از این مرورگر خواهد گذاشت مگر این‌‏که راه ‌‏حل مناسبی برای مقابله با مرورگرهای قدیمی پیدا کنیم. »

CloudFlare راه حلی برای این مشکل ارائه داده است که شامل یک فن‌‏آوری است که اکثر کاربران را به‌‏طور خودکار به الگوریتم بروزرسانی شده انتقال می‌‏دهد به‌‏جز کسانی که از تلفن‌‏های همراه قدیمی استفاده می‌‏کنند که همان الگوریتم SHA-1 را خواهند داشت و به آن‌‏ها تا زمان بروزرسانی اجازه دسترسی به اینترنت داده خواهد شد. فیسبوک نیز از کسانی که هنوز از این الگوریتم قدیمی استفاده می‌‏کنند، حمایت خواهد کرد.

انجمن CA/Browser که گروهی از افراد متخصص و طراحان مرورگر و مسئول این حرکت است، نیز به این راه‌‏حل علاقه‌‏مند شده‌‏ و در‌‏حال کار برروی آن است.

« جرمی رولی »، نماینده این گروه می‌‏گوید : « بسیاری به راه‌‏حل فیسبوک برای این مشکل علاقه پیدا کرده‌‏اند اما نیاز است تا همه مرورگرها که شامل گوگل، مایکروسافت، اپل و موزیلا می‌‏شود، به‌‏گونه‌‏ای رضایت خود را اعلام کنند. »

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.