امنیت سایبری, فناوری

اشتباهات ساده‌‌‏ای که ممکن است هویت شما را در فیسبوک به‌‌‏خطر اندازد

فیس بوک امنیت

لوگوی بزرگ فیسبوک ساخته شده‎‌‌‏از تصاویر کاربران آن در سراسر جهان در مرکز اطلاعات این شرکت. ۷ نوامبر ۲۰۱۳. (Jonathan Nackstrand/AFP/Getty Images)

 

ممکن است به‌‌‏نظر رسد محافظت از اطلاعات شخصی در فیسبوک بسیار پیچیده باشد؛ اما در‌‌‏واقع تعیین این‌‌‏که چه اطلاعاتی را می‌‌‏خواهید به‌‌‏اشتراک بگذارید، چه کسانی مجاز به مشاهده این اطلاعات خواهند بود و یا چه اپلیکیشن‌‌‏هایی، دسترسی به حساب کاربری شما خواهند داشت، بسیار ساده است.

با این‌‌‏وجود، « آدام لوین »، نویسنده منتقد می‌‌‏گوید، اشتباه ساده‌‌‏ای که بسیاری‌‌‏از کاربران فیسبوک مرتکب می‌‌‏شوند، هرچه‌‌‏قدر هم فکر کنند که از اطلاعات به‌‌‏اشتراک گذاشته‌‌‏ شده خود محافظت می‌‌‏کنند، ممکن است هویت آن‌‌‏ها را در این شبکه اجتماعی به‌‌‏خطر اندازد.

همان‌‌‏طور که در ویدئوی به‌‌‏اشتراک گذاشته شده لوین مشاهده می‌‌‏کنید، ممکن است تنظیمات شخصی (privacy setting) فیسبوک خود را چندین بار بررسی کرده باشید اما این بدین معنی نیست که هویت شما به‌‌‏خطر نیافتد.

لوین معتقد است به اشتراگ گذاشتن اطلاعات خود، به هر نوع روش ممکن، هنوز می‌‌‏تواند برایتان خطرناک باشد. مجرمان اینترنتی –چه سارقین باشند و چه هکرها- می‌‌‏توانند جزئیات زیادی را از موقعیت مکانی‎تان بیابند. هر‌‌‏بار که با خانواده یا دوستانتان به جایی بروید و موقعیت مکانی خود را در فیسبوک به اشتراک بگذارید، در‌‌‏واقع، به مهاجمان بالقوه می‌‌‏گویید که در خانه نیستید.

حتی ممکن است تصاویری که در فیسبوک به‌‌‏اشتراک می‌‌‏گذارید حاوی اشیاء گران‌‌‏قیمتی باشند که برخی افراد بخواهند آن‌‌‏ها را بدزدند- مثل یک اتومبیل جدید، تلویزیون جدید ویا اشیاء گران‌‌‏بها. این تصاویر اگر به‌‌‏همراه آدرس و یا هر نشانه بصری دیگر باشند به سارقین کمک می‌‌‏کند تا با برنامه‌‌‏ریزی به منزل شما دستبرد بزنند.

علاوه‌‌‏بر این، با ارسال اطلاعاتی هم‌‌‏چون نام مادر، نام مدرسه و … در فیسبوک، برای هکرها راحت‌‌‏تر خواهد بود تا پاسخ سئوالات امنیتی‌‌‏ای که در وب‌‌‏سایت‌‌‏های مختلف ایجاد کرده‌‌‏اید، پیدا کنند. با دسترسی به چنین اطلاعاتی، ممکن است افرادی بخواهند به دیگر حساب‌‌‏های آن‌‌‏لاین شما دسترسی پیدا کنند.

لوین معتقد است، به‌‌‏اشتراک گذاشتن چنین اطلاعاتی و این‌‌‏که اجازه دهید همه درباره موقعیت مکانی‌‌‏تان در هر‌‌‏زمان بدانند، امنیت شما را به‌‌‏خطر خواهد انداخت.

مقاله اصلی را در این‌‌‏جا مشاهده کنید.