ورزش

پر درآمدترین بازیکنان و مربیان فوتبال جهان

لیونل مسی (چپ) از آرژانتین و کریستیانو رونالدو (راست) از پرتغال در کنفرانسی مطبوعاتی در زوریخ سوییس، ۱۱ ژانویه ۲۰۱۶ (Philipp Schmidli/Getty Images)

این روزها فوتبال به صنعتی پول‌ساز در عرصه جهانی تبدیل شده ‌و در همه کشور‌ها اغلب ثروتمندان و سرمایه‌گذاران از آن به عنوان صنعتی پردرآمد یاد می‌کنند و در این بین بدون‌ شک بازیکنان بزرگ و البته مشهور نیز در این درآمد کلان نقش پر‌رنگی دارند.

این درآمد کلان از حقوق تعیین شده توسط باشگاه‌ها و سرمایه‌گذاری و شرکت کردن در نمایش‌های تبلیغاتی و استفاده از انواع و اقسام اجناس به صورت نمادین به دست می‌آید. در ادامه این مطلب نام و میزان دستمزد ۵ بازیکن فوق‌‌‌‏ستاره و سرمربی برتر پردرآمد دنیای فوتبال آشنا می‌شویم.

وقتی در ورزش فوتبال صحبت از دستمزد می‌‌‌‏شود نام لیونل مسی و کریستیانو رونالدو در ابتدای فهرست قرار دارد. جالب است که بدانید رونالدو و مسی تنها بازیکنانی هستند که دستمزد آن ها پس از کسر مالیات به آن‌‌‏ها پرداخت می‌‌‏شود و مبلغی خالص است.

بر اساس گزارشی که نشریه « فرانس فوتبال » منتشر کرده، پر درآمدترین بازیکنان و مربیان فوتبال جهان در سال ۲۰۱۶ بدین قرارند :

« کریستیانو رونالدو » با کسب درآمد ۵/۸۷ میلیون یورو، « لیونل مسی » با درآمد ۵/۷۶ میلیون یورو، « نیمار » از بارسلونا با ۵/۵۵ میلیون یورو، « گرت بیل » ولزی با ۴۱ میلیون یورو، « ازکوئیل لاوتزی » مهاجم آرژانتینی باشگاه هبی فورچون چین با ۵/۲۸ میلیون یورو به ترتیب لقب پر درآمد ترین بازیکنان فوتبال جهان را از آن خود کرده‌‌‌‏اند.

در بین سرمربیان فوتبال جهان، « خوزه مورینیو » با ۲۸ میلیون یورو، « مارچلو لیپی » سرمربی تیم ملی چین با ۵/۲۳ میلیون یورو، « لوران بلان » با ۲۰ میلیون یورو، « کارلتو » با ۸/۱۵ و « گواردیولا » با ۵/۱۴ میلیون یورو، ۵ سرمربی پردرآمد سال ۲۰۱۶ بوده‌‌‏اند.