ورزش

با « الکساندر نوری » بیشتر آشنا شویم

الکساندر نوری

الکساندر نوری

« الکساندر نوری » فوتبالیست دورگه آلمانی ایرانی‌‏ درسال ۱۹۷۹ از پدری ایرانی و مادری آلمانی در شهر « بوکستهوده » آلمان متولد شد. پدر وی اهل شهر رشت در ایران است و سابقاً فوتبالیست بوده است. الکساندر در تمامی رده‌های سنی پایه تیم‌های ملی ایران سابقه بازی دارد.

نوری فوتبالش را در باشگاه وردربرمن آغاز کرد. پس از آن به باشگاه های لیگ های پایین تر آلمان منتقل شد. او در دوران بازیگری هافبک تهاجمی بوده است و برای تیم های زیر ۱۹ سال « وردربرمن »، « ستل ساوندرز » امریکا، « کی اف سی اوئردینگن » و « اوسنابروک » در بوندسلیگای ۲ بازی کرده است. او همچنین بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲ در تیم زیر ۱۷ ساله ها تا زیر ۲۳ ساله های ایران نیز بازی کرد و در مجموع با پیراهن تیم‌های ملی ایران ۲۹ بازی کرده و ۳ گل زده است. نوری در سال ۲۰۰۵ توسط برانکو ایونکوییچ به اردوی تیم ملی ایران در انگلیس دعوت شد ولی به دلیل مصدومیت نتوانست تیم ملی ایران را همراهی کند.

او سال ۲۰۱۱ که از فوتبال خداحافظی کرد به عنوان دستیار در تیم الدنبورگ شروع به فعالیت کرد و سال ۲۰۱۳ سرمربی این تیم شد. سپس سال ۲۰۱۴ به عنوان دستیار روی نیمکت وردبرمن نشست و پس از آن هدایت تیم زیر ۲۳ ساله ها را برعهده گرفت.

نوری هم‌‏اکنون سرمربی تیم فوتبال وردربرمن در بوندسلیگا آلمان است. او اولین سرمربی ایرانی در یکی از پنج لیگ بزرگ جهان یعنی بوندس لیگاست. همچنین وی سابقه ۷۰ بازی با پیراهن باشگاه ورزشی وردر برمن را در کارنامه دارد.

الکساندر نوری در مصاحبه‌‏ای عنوان کرد که عاشق فرهنگ، موسیقی و غذاهای ایرانی هستم و خودم را بیشتر ایرانی می دانم تا آلمانی اما متاسفانه زیاد نمی توانم فارسی صحبت کنم. دلیلش این بود که در دوران بچگی من پدرم در شهری دیگر تحصیل می کرد و من فقط آخر هفته ها او را می دیدم. وقتی هم او را می دیدیم از ما می خواست آلمانی صحبت کنیم چون دوست نداشت با ما مانند خارجی ها رفتار شود. چون تجربیان تلخی داشت و نمی خواست با ما همان طور رفتار شود. او دارای یه فرزند پسر به نام « آریان » است.