اکتشافات, دانش

کشف بزرگ‏ترین دایناسور جهان در آرژانتین

بقایای فسیلی بزرگ‌‏ترین دایناسور عظیم‌‏الجثه‌‏ی جهان در آرژانتین پیدا شد.

این دایناسور که گفته می‌‏شود بزرگ‌‏ترین موجودی باشد که تاکنون بر روی زمین زندگی می‌‏کرده، گیاه‌‏خوار بوده و ۴۰ متر طول و ۲۰ متر ارتفاع دارد.

وزن این موجود قول پیکر هم تخمین زده می‌‏شود، در حدود ۷۷ تن یعنی معادل وزن ۱۴ فیل آفریقای باشد.

« روبن کانئو »، مدیر موزه دیرین‌‏شناسی « اگیدیو فروگلیو » در جنوب آرژانتین، می‌‏گوید که این دایناسور بزرگ‌‏ترین دایناسوری است که تاکنون کشف شده و دست‌‏کم قدمتی بالغ بر ۹۰ میلیون سال دارد.

به گفته‌‏ی کانئو، فسیل این دایناسور که فقط استخوان ساق پای او به اندازه قد یک انسان است،کامل‌‏ترین فسیلی است که تا امروز از این نوع دایناسور در جهان کشف شده است.

یک کشاورز آرژانتینی، چندی پیش فسیل استخوان‌‏های این حیوان را در مزرعه‌‏ای در منطقه‌‏ی « فلیچا »، واقع در ۲۵۰ کیلومتری غرب « پاتاگونیا »و ۱۳۰۰ کیلومتری « بوئنوس آیرس » پیدا کرد.

به اعتقاد دیرینه‌‏شناسان، فسیل یافت شده متعلق به یکی از گونه‌های تایتاناسورهاست که در دوره « کرتاسه »حیات داشتند و این گونه از دایناسور احتمالا در واپسین دوره زندگی دایناسورها بر روی کره زمین می‌زیسته است.

دوره کرتاسه پس از دوره‌های تریاس و ژوراسیک، سومین دوره میان زیستی است و ۷۰ میلیون سال ادامه داشته است.

هنوز نامی برای این دایناسور جدید انتخاب نشده است. « آرژانتیناسور » نام بزرگ‌‏ترین فسیلی ست که پیش از این توسط دانشمندان کشف شده و ۷ تن سبک‌تر از این فسیل جدید بود.

جنوب کشور آرژانتین، یک از مهمترین مناطق کشفیات زیستی و دیرین‌‏شناسی به‌‏شمار می‌‏آید و تاکنون فسیل‌‏های کهن بسیاری هچون بقایای فسیلی نخستین سوسمار بزرگ آمریکای جنوبی، در این منطقه کشف شده است.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.