دانش, ماورای دانش

توضیحات بنیان‌‌‏گذار متاپزشکی آمریکا درباره درمان بدن با ذهن

جان رابسون بنیان‌‌‏گذار سیستم درمانی است که متاپزشکی نام گرفته‌است و به بیماران یاری می‌دهد که با بهبود وضعیت ذهنی و احساسی خود بدن خود را درمان کنند. (جان رابسون)

توجه جان رابسون به ریشه علائم بیماری یعنی وضعیت ذهنی بیمار است.

رابسون در سال ۲۰۰۸ مطالعه روی سیستم یکپارچه‌ای از روش‌های درمانی که متاپزشکی نامیده می‌شود را آغاز و در سال ۲۰۱۲ متاپزشکی ایالات متحده را پایه‌گذاری کرد. از دست دادن زودهنگام مادر در دوران کودکی و داشتن سابقه خانوادگی از بیماریهای مزمن، انگیزه و الهام‌بخش اصلی او بود برای اینکه راهی برای کمک به بیماران مبتلا به بیماریهای مزمن بیابد.

او به دنبال پیدا کردن سیستم درمانی بود که فراتر از درمان‌های معمول بیماران و توجه به علائم بیماری باشد.

او در مصاحبه با اپک‌تایمز گفت : “بیماری یک حالت طبیعی برای وضعیت بدن انسان نیست. به اعتقاد من سلامتی و نشاط حالات طبیعی بدن هستند.”

چگونه یک بیمار با کمک ذهن، بیماری قلبی خود را درمان کرد

رابسون بیماری داشت که مبتلا به ناراحتی قلبی بود. پس از اینکه این بیمار دچار حمله قلبی شد، رابسون از طریق روشهای متاپزشکی به او کمک کرد تا عوامل استرس‌زای زندگی خود را که در بدن او به شکل بیماری قلبی ظاهر می‌شد پیدا کند.

” این بیمار توانست تنش‌‌‏هایی که تجربه می‌کرد را از بین ببرد. در نهایت با از بین بردن عوال استرس‌زا در زندگی‌‌‏اش، بیماری قلبی او درمان شد.”

تجلی حالت بیزاری از خویشتن در بدن : بدن به معنای واقعی به خود حمله می‌کند

رابسون همچنین بیماری داشت که به بیماری اریتماتوسیس لوپوس سیستمیک مبتلا بود. لوپوس سیستمیک یک بیماری سیستم ایمنی بدن است که در آن اساساً بدن به خود حمله می‌کند.

عامل به‌وجود آورنده آن به‌طور کامل ناشناخته است. به گفته مدلین پلاسMedLine Plus  (وب‌‌‏سایت موسسه ملی سلامت در آمریکا که توسط کتاب‌‌‏خانه ملی پزشکی بنیان گذاشته شده‌‌‏است) : “این زمانی است که سیستم ایمنی تصور می‌کند که اندام‌ها و بافت‌های ویژه‌ای از بدن سرطانی هستند و به آنها حمله می‌کند.”

رابسون به بیمار کمک کرد که سؤالات عمیق‌تری از خود بپرسد : “چرا این بدن به خود حمله می‌کند. چه عامل عمیق‌‌‏تری موجب تنفر اعضای بدن از هم‌‌‏دیگر می‌شود.”

بعد از بررسی عمیق‌‌‏تر او دریافت که این بیمار ارزشی برای خود قائل نبوده‌است. وی مادر خود را محور همه‌‌‏چیز قرار داده و خودش را بی‌ارزش و خنثی تلقی می‌‌‏کرد.

رابسون توضیح داد که : “این شخص به بیماری اوپوس سیستمیک مبتلا شده بود. این بیماری به‌طور سیستماتیک بدن او را در هم می‌شکست زیرا او خود را لایق دوست داشتن نمی‌دانست و احساس خشم عمیقی نسبت به خویشتن داشت.”

جان به این بیمار آموخت که چگونه خود را دوست داشته‌باشد و چگونه از خود قدردانی کند. به او کمک کرد که این واقعیت را دریابد که ویژگیهای شخصیتی مثبتی را که به مادر خود نسبت می‌داده در واقع در خود او نیز وجود داشتند و وی فقط به آنها آگاه نبوده‌‌‏ است. در نتیجه به تدریج بیماری او رو به بهبود گذاشت و بدن او شفا یافت.

رابسون گفت : “دنیای بیرون ما زمانی تغییر می‌کند که درون خود را تغییر دهیم.”

حکمت باستان

زمانی‌که از رابسون پرسیده شد که چگونه متاپزشکی به بودیسم و سایر مکاتب معنوی که نگاه به درون را برای یافتن ریشه مسائل آموزش می‌دهد مرتبط است، پاسخ داد که روش درمانی او در این زمینه مشابه آنان است که : “به شما این امکان را می‌دهد که لحظاتی که شما را از حقیقت دور نگه‌ داشته‌است بیابید و از طریق  این فرآیند به حقیقت بازگردید و آن هنگام است که تحول اصلی رخ می‌دهد.”

رابسون گفت : “بدن فیزیکی شما بازتاب کاملی از ذهن شماست.”

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.