اکتشافات, دانش

کیک میوه‌‏ای ۱۰۶ ساله در قطب جنوب کشف شد

این کیک بوی خوبی دارد و خوردنی به نظر می‌‏رسد

کیک میوه ای 106 ساله

(Antarctic Heritage Trust)


یک کیک میوه‌‏ای مربوط به  ۱۰۶ سال پیش در « دماغه ادر » واقع در قطب جنوب کشف شد.

این کیک توسط کارکنان مرکز حفظ میراث جنوبگان در کلبه‌ای بسیار قدیمی در قطب جنوب یافت شده است. کلبه در سال ۱۸۹۹ توسط تیم کارستن بورچگرینک کاشف نوروژی ساخته شده است.

لیزی میک، از مدیران مرکز حفظ میراث جنوبگان درباره کشف کیک گفت : « کیک به نظر فوق العاده است ولی بوی تازگی ندارد و بوی تند کره (فاسد شده) به مشام می‌‏رسد، اما ظاهرش زیبا است. پیدا کردن یک کیک میوه نگهداری شده در میان آخرین تعداد قوطی حلبی پوسیده و ناشناس شگفت انگیز است. این غذای با انرژی بالا برای شرایط قطب جنوب مناسب است و هنوز هم مورد علاقه مردم در سفرهای مدرن به مناطق یخی است. »

بیشتر بخوانید : کشف گنج ۱۶۰۰ ساله روم در زیر آب / مجسمه‌‌‌‏های برنزی از خدایان روم باستان

کیک محصول بریتانیایی « بیسکویت هانتلی و پالمرز » و در یک قوطی حلبی بسته بندی شده است.

مرکز حفظ میراث جنوبگان می‌‏گوید کیک به احتمال زیاد متعلق به کاپیتان بریتانیایی رابرت فالکون اسکات (کاپیتان اسکات) و تیم شمال است که در سال ۱۹۱۱ به دلیل عملیات ترا نوا (۱۹۱۳-۱۹۱۰) به کلبه رفته بودند.

سفر اکتشافی کاپیتان اسکات و همراهانش به قطب جنوب به دو دلیل بسیار غم انگیز به پایان رسید : یکی زمانی که آن‌‏ها به قطب جنوب رسیدند و متوجه شدند تیم رقیبشان‌‏، تیم نروژی به سرپرستی روالد آماندسون قبل از آن‌ها به قطب جنو‌‏ب رسیده بود و دیگری غرق شدن کلیه افراد تیم اسکات در سفر بازگشت بود.

این مرکز در کنار کیک تاکنون حدود ۱۵۰۰ شیء مختلف به دست آورده‌ است. از جمله اشیای کشف شده لباس و ابزارهایی است که تیم‌های اکتشافی به قطب جنوب استفاده می‌کردند. کلبه‌‏ها اولین ساختمان‌‏های ساخته شده در قطب جنوب محسوب می‌‏شوند. پروژه بعدی مرکز در قطب جنوب حفاظت از ساختمان‌‏ها خواهد بود. قرار است مصنوعات جمع آوری شده پس از کشف به ناحیه حفاظت شده قطب جنوب بازگردانده شود.

مطالب دیگر :

وزیر امور خارجه آمریکا، موضوع آزار و شکنجه فالون گونگ را مطرح می‌کند

اکتشاف آجرهای لعابدار منقوش از شهر پارسه، اطلاعات بیشتری از عصر هخامنشیان به محققان داد

کشف قاره‌‌‌‏ای وسیع و پنهان زیر نیوزیلند