اکتشافات, دانش

کشف قاره‌‌‌‏ای وسیع و پنهان زیر نیوزیلند

کشف قاره ای جدید به نام زیلاندیا

کشف قاره ای جدید به نام زیلاندیا

دانشمندان ادعا می‌‌‌‏کنند قاره‌‌‏ای در زیر آب‌‌‌‏های اقیانوس آرام یافته‌‌‏اند که به اندازه دو سوم استرالیا وسعت دارد و نام آن را زیلاندیا نامیدند.

به گزارش ان‌‌‌‏بی‌‌‌‏سی، مجله انجمن زمین شناسی آمریکا به تازگی در مقاله‌‌‌‏ای اعلام کرده است که این قاره به اندازه ۴.۵  میلیون کیلومتر مربع بوده و ۹۴ درصد از آن زیر آب است. اما بالاترین بخش آن از سطح اقیانوس در بخش نیوزیلند و کالدونیای جدید بیرون آمده است.

قاره کشف شده جدید نشان از وجود یک قطعه زمین جدید یا مجموعه‌‌‌‏ای از جزایر و قطعات کشف شده زیر آب نیست؛ بلکه بر اساس شواهد زمین شناسی  قاره‌‌‌‏ای جدیدی است که کشف شده است.

بیشتر بخوانید :شکاف در سپر میدان مغناطیسی دور زمین (ویدئو)

« نیک مورتیمر »، زمین شناس و نویسنده مقاله « زلاندیا : قاره پنهان »، در این باره گفت : « اگر بتوانیم زمین گسترده زیر آب را از اقیانوس بیرون بکشیم، آنگاه می‌‌‌‏توانیم رشته کوه و یک قاره بزرگ را ببینیم. »

همچنین اضافه کرد : « اکتشافات جدید زمین شناسی در این منطقه، آنچه که مدت طولانی به آن تردید داشتیم، اثبات می‌‌‌‏کند. از سال ۱۹۲۰ در مقالات زمین شناسی افراد از کلمه « قاره‌‌‌‏ مانند » برای توصیف بخش‎های مختلف کشف شده در نیوزیلند و جزایر کاتن و کالدونیای جدید استفاده کرده‌‌‌‏اند. ولی حالا با اطلاعات جمع آوری شده دیگر می‌‌‌‏توان از کلمه قاره استفاده کرد. »

اعتقاد بر این است زیلاندیا حدود ۸۰ میلیون سال پیش از استرالیا جدا شده است و در زیر دریا به عنوان بخشی از قاره بسیار بزرگ گاندوانا غرق شده است. این در حالی است که انسان مدرن تنها حدود ۲۰۰ هزار سال پیش ظهور کرد.