دانش, هوا و فضا

کاسینی؛ از « بوسه خداحافظی » تا ذوب شدن در اتمسفر زحل

فضاپیمای کاسینی

فضاپیمای کاسینی
(NASA)

فضاپیمای کاسینی ناسا پس از ۲۰ سال فعالیت، روز جمعه، پانزدهم سپتامبر با ورود به جو سیاره زحل و ذوب شدن در آن، به ماموریت خود پایان داد. لحظات پایان عمر کاسینی به صورت مستقیم توسط ناسا پخش شد.

آخرین ارتباط دانشمندان با این کاوشگر ۴۵ ثانیه طول کشید. کاسینی روز دوشنبه از نزدیکی تایتان، قمر زحل، رد شد که باعث تغییر مسیر آن به اندازه‌ای شد که در مسیر برخورد با ذهل قرار گیرد. ناسا آخرین پرواز کاسینی از کنار تایتان در روز دوشنبه را « بوسه خداحافظی » نامید.

(NASA)

کاسینی در طول ۱۳ سالی که در مدار زحل بود از قوه جاذبه تایتان، دومین قمر بزرگ منظومه شمسی، برای اصلاح مسیر و قرار گرفتن در موقعیت‌های تازه برای مطالعه سیاره زحل و حلقه‌های شگفت انگیزش استفاده کرد.

این شیوه باعث شد کاسینی انرژی زیادی ذخیره کند چون در غیر این صورت برای تغییری عمده در جهت حرکت باید موتورهایش را روشن می‌کرد و مقداری از سوختش را از دست می‌داد.

به گزارش یورونیوز اطلاعات ارسالی توسط کاسینی ناشناخته‌های زحل را شناساند و چنان جذاب بود که ماموریتش دو بار در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ برای هفت سال تمدید شد. اما از آنجا که بیش از نیمی از سوخت خود را ازدست داده بود ناسا از بیم آن که کنترلش از دست برود و روی سیاره‌ای سقوط کند، آن را عامدانه به سمت اتمسفر زحل و نابودی هدایت کرد.

(NASA)

دانشمندان بسیاری با استفاده از اطلاعاتی که کاسینی به زمین ارسال کرد به دانش و تجربه‌های خود افزودند. برای این عده پایان عمر این کاوشگر لحظه غم انگیزی بود. تصاویر حاکی از آن بود که عده‌ای از آنها هنگام مرگ کاسینی اشک می‌ریختند و یکدیگر را در آغوش می‌گرفتند.

در پروژه عظیم تحقیقاتی کاسینی که حدود پنج میلیارد دلار هزینه داشت ۲۷ کشور شرکت داشتند. به اعتقاد پژوهشگران اطلاعات جمع آوری شده توسط کاسینی آنقدر زیاد است که می‌تواند برای چندین سال منبع پژوهش‌های آینده باشد. به گفته « ارل میز »، مدیر پروژه کاسینی، کاوشگر در یک دهه اخیر تقریباً هر ماه یک بار از کنار تایتان گذشته بود. مطالعه این قمر یکی از موفقیت‌های برجسته ماموریت کاسینی بود.

کاسینی در سال ۲۰۰۵ با نشاندن یک روبات کوچک روی سطح تایتان تصاویر فوق‌العاده‌ای از سطح سنگلاخی آن که در اثر جاری شدن متان مایع صاف شده، مخابره کرد.

یکی از عکس‌های تاریخی و ماندگار کاسینی تصویری است که از فاصله حدود یک و نیم میلیارد کیلومتری، از زمین و ماه گرفته است. در این تصویر زمین به رنگ آبی کمرنگ بسیار کوچک و ماه به شکل یک نقطه سفید رنگ از بین حلقه‌های زیبای زحل قابل مشاهده‌اند. این نخستین بار بود که دوربین بسیار شفاف کاسینی از زمین و ماه از چنین فاصله دور دستی عکس می‌گرفت. این عکس الهام بخش بسیاری از متون ادبی درباره انسان و خلقت و کیهان شد.

مطالب دیگر :

عامل جنگ جهانی سوم چه خواهد بود : کره شمالی یا هوش مصنوعی

« گائو جی‌‌‌‌‏شنگ »، وکیل حقوق بشر چین، در بازداشت خانگی

قانون زندگی، قانون باور و عقیده است