دانش, زمین و محیط زیست

وانوتو استفاده از کیسه‌‏های پلاستیکی را برای حفاظت از اقیانوس آرام ممنوع کرد

 وانوتو استفاده از کیسه‏های پلاستیکی را برای حفاظت از اقیانوس آرام ممنوع کرد

در تلاش برای حفاظت از آب‌‏های کشور وانوتو واقع در جنوب اقیانوس آرام استفاده از کیسه‌‏های پلاستیکی غیر قابل بازیافت و جعبه‌‏های پلی استیرن در سال ۲۰۱۸ ممنوع اعلام شد. (National Oceanic and Atmospheric Administration)

با افزایش رشد نگرانی‌‏های مربوط به آلودگی‌‏ آب‌‏های اطراف کشورهای جنوب اقیانوس آرام، مجمع الجزایر وانوتو استفاده از کیسه‌‏های پلاستیکی غیر قابل بازیافت و صندوق‌‏های پلی استیرن را ممنوع کرده است. از ماه آینده، وانوتو واردات و تولید داخلی پلاستیک‌‏های غیر قابل تجزیه پذیر را ممنوع خواهد کرد.

جعبه‌‏های پلی استیرن که برای بسته بندی غذاها استفاده می‌‏شود نیز با ممنوعیتی که در تاریخ ۳۱ ژانویه اجرا شده است، روبرو شد.

ممنوعیت در پی گزارش تحقیقات محیط زیست که تأئید می‌‏کند که زباله‌‏های پلاستیکی باعث آلودگی مجمع الجزایر اطراف اقیانوس شده است، اعلام گردید. این کشور جمعیتی معادل ۸۰ هزار نفر دارد.

« شارلوت سالوای »، نخست وزیر این کشور در ژوئیه ۲۰۱۷، اعلام کرد که دولت کیسه‌‏های پلاستیکی غیر قابل بازیافت را ممنوع می‌‏کند.

 وانوتو استفاده از کیسه‏های پلاستیکی را برای حفاظت از اقیانوس آرام ممنوع کرد

کیسه‌‏های پلاستیکی برای اقیانوس‌‏ها ویرانگر هستند. برای یک لاک پشت گرسنه یک کیسه پلاستیکی همانند عروس دریایی ظاهر می‌‏شود. از حیات وحش خود محافظت کنیم.

این ممنوعیت اولین اقدام دولت در بهبود مدیریت زباله در سال ۲۰۱۸ است. انتظار می‌‏رود که اقدامات اضافی برای کاهش زباله‌‏ در بستر دریا مانند بطری‌‏های پلاستیکی صورت خواهد گرفت. دولت از مردم در استفاده از سبدهای سنتی به جای کیسه‌‏های پلاستیکی حمایت خواهد کرد. همچنین به شرکت‌‏ها یک دوره شش ماهه برای استفاده از کیسه‌‏های پلاستیکی غیر قابل بازیافت و بسته‌‏های پلی استیرن موجود در انبار داده شده است.

 وانوتو استفاده از کیسه‏های پلاستیکی را برای حفاظت از اقیانوس آرام ممنوع کرد

هر کیسه پلاستیکی ۱۰۰۰ سال طول می‌‏کشد تا از بین برود، این به این معنی است که هر کیسه تولید شده تمام این مدت در حال آلوده کردن اقیانوس‌‏های ما هستند. ! !

حفاظت از اقیانوس

قلمرو دریایی وانوتو شامل ۹۸ درصد از بخش‌‏ها و سلامت اطراف اقیانوس که برای بقای آن حیاتی است، تشکیل می‌‏دهد. وانوتو اولین کشور اطراف اقیانوس آرام است که سیاست ملی را برای بهبود مدیریت آب‌‏های اطراف و منابع آن ایجاد کرده است.

دولت وانوتو گفت : « اقیانوس پل طبیعی و پویایی است که قاره را به قاره و جزایر اقیانوسی را به یکدیگر متصل می‌‏کند. همچنین پلی بین زنده و مرده و بین مردم و منابع دریایی است که بر آن تکیه می‌‏کنند. این پل زندگی است. اجداد ما دریا را به عنوان گذرگاهی برای حرکت و جابه جایی به محلی که امروز هستیم، استفاده کردند. آن‌‏ها از سفر در دریا آموختند و معتقد شدند که خدای خورشید، خدای باد و خدای دریا – خدا وجود دارد .وقتی که آن‌‏ها با خیال راحت به سواحل رسیدند، شکرگذاری کردند و به دریا همانند یک مکان مقدس احترام گذاشتند. آن‌‏ها زندگی خود را در اطراف آن ساختند و در نهایت یک فرهنگ اقیانوس ایجاد کردند. فرهنگی که به خدای اقیانوس احترام می‌‏گذارد و از اقیانوس محافظت می‌‏کند. در این دوره مردم مدرن به تکنولوژی پیشرفته دسترسی دارند و از آن برای کشف و بهره برداری از اقیانوس و منابع بیشتر و موثرتر و کارآمدتر استفاده می‌‏کنند. جمعیت این عصر در حال افزایش است و تقاضای جهانی و محلی برای کشف و بهره برداری از منابع اقیانوس بسیار بالا است. »

مسئله جهانی

آژانس تحقیقات محیطی نرخ آلودگی پلاستیک دریایی را به عنوان یکی از جدی‌‏ترین تهدیدات در حال ظهور و صدمه زننده به سلامت اقیانوس‌‏ها محسوب کرده است و اکنون آن را یک خطر بزرگ برای تنوع زیستی دریایی می‌‏داند.

آژانس می‌‏گوید که بیش از پنج تریلیون پاکت پلاستیکی در اقیانوس‌‏ها شناور است و موجب آسیب به سراسر زنجیره غذایی می‌‏شود.

مطالب دیگر :

برای پیوند عضو هرگز به چین سفر نکنید !

آغاز رها سازی فاضلاب هسته‌‏ای نیروگاه فوکوشیما در اقیانوس آرام

هشدار بزرگان بومی‌‌‌‌‏ کانادا به ناسا و جهان : محور زمین جابه‌‌‌‌‌‏جا شده است

15585

آخرین اخبار دنیا بدون سانسور خبری را در ایمیل خود دریافت کنید!

اپک تایمز رسانه ای فعال به ۲۱ زبان در ۳۵ کشور

15856