دانش, هوا و فضا

هندی‌ها به زودی روی ماه قدم می‌گذارند

دانشمندان هندی در حال کار روی فضاپیمای چاندریان ۲ که قرار است به زودی به سمت ماه پرتاب شود (Manjunath Kiran/AFP/Getty Images)

آژانس فضایی هند می‌گوید که برای نخستین بار در تاریخ این کشور، در ماه سپتامبر یک فضاپیما را روی سطح ماه فرود خواهد آورد. این فضاپیما « چاندرایان ۲ » نام دارد که در زبان سانسکریت به معنی پیک ماه است. چاندریان ۲ در اواسط ماه ژوئیه پرتاب می‌شود.

در صورت انجام این پروژه، هند چهارمین کشوری خواهد بود که روی سطح ماه پا می‌گذارد. این کشور در ۱۰ سال گذشته با هدف درک بهتر شرایط مریخ و ماه، چندین ماموریت به فضا داشت.

« کیلاساوادیوو سیوان »، رئیس سازمان تحقیقات فضایی هند گفت، ۱۵ دقیقه آخر، که فرود روی سطح ماه است، برای ما لحظاتی دلهره‌آور خواهد بود. وی افزود « این فضاپیما آزمایش‌های لازم را برای پیش‌بینی یا شناسایی فعالیت‌های لرزه‌ای ماه انجام خواهد داد. »

به گفته سیوان، چاندرایان۲ قادر به حمل سه فضانورد هندی خواهد بود و چندین روز در مدار زمین قرار خواهد داشت.

این سفینه ۸ / ۳ تن (سه ممیز هشت) وزن خواهد داشت و از سریاریکوتا در ایالت آندرا پرادش به فضا فرستاده خواهد شد.

پیش از این فضاپیمای چاندرایان ۱، توسط هند به سمت ماه پرتاب شده بود و در مدار ماه قرار گرفت اما موفق به فرود روی سطح آن نشد. این فضاپیما مأموریت کشف ملکول‌ها آب در سطح این قمر را به عهده داشت.

سیوان در اطلاعیه این ماموریت در ماه ژانویه گفت : این مأموریت قادر به حمل سه فضانورد هندی خواهد بود و به مدت هفت روز به زمین می آید.

ایالات متحده، چین و شوروی سابق تنها کشورهایی هستند که تاکنون برنامه‌های فرود در ماه داشته‌اند. در حالی که تنها ایالات متحده آمریکا مأموریت‌هایی داشته است.

سیوان در کنفرانس مطبوعاتی پنجشنبه اعلام کرد که هند قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ یک ایستگاه فضایی مستقل ایجاد کند. وی گفت، « ما می خواهیم ایستگاه فضایی‌مان ما بسیار کوچک باشد و برای انجام آزمایش‌های میکرو گرانشی استفاده شود. » او افزود که این فناوری آنها ۱۰۰ درصد بومی است.

در حال حاضر تنها ایستگاه فضایی موجود برای فضانوردان، ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) است که به طور مشترک توسط چندین کشور اداره می‌شود. ایستگاه فضایی پیشنهادی هند ۲۰ تن وزن دارد و می‌تواند فضانوردان را از ۱۵ تا ۲۰ روز در خود جای دهد.

در سال ۲۰۱۷، هند به رکورد خیره کننده پرتاب ۱۰۴ ماهواره به طور همزمان دست یافت. اوایل امسال نخست وزیر هند اعلام کرد که یکی از ماهواره‌هایش را ساقط کرده است، به این دلیل که ادعا شده بود آن  یک آزمایش ضدماهواره بوده است. وی افزود که هند هیچ تمایلی به پیوستن به مسابقه نظامی قدرت‌های بزرگ در فضا ندارد.

مطالب دیگر :

منع ورود به آمریکا برای مقامات چینی عامل آزار و شکنجه فالون گونگ

وال‌استریت ژورنال : برادر رهبر کره شمالی همکار سازمان سیا بود