دانش, ماورای دانش

ماجرای راز کهن کشیدن دندان بدون درد و خونریزی

کشیدن دندان بدون درد و خونریزی در کمتر از یک دقیقه در بازار گومات در شهر شمالی جامو در هند، ژانویه ۲۰۱۵ (Venus Upadhayaya/Epoch Times)

اپک تایمز در بخش ماورای دانش، در جستجوی تحقیقات و گزارش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏هایی است که به تصورات ما بال و پر دهد و راه را برای مسائل امکان‌پذیر جدید باز کند. در بخش نظرات، لطفاً افکار و عقاید خودتان را درباره این موضوعات بحث‌برانگیز با ما به اشتراک بگذارید.

یک خانواده در شهری در شمال هند به نام جامو قادر به تولید نوعی داروی نادر هستند که می‌‌‌‏تواند بدون دردسر، بدون داروی بی‌‏هوشی یا جراحی دندان فرد را بکشد. این دارو به عنوان بخشی از میراث کهن پزشکی در طول قرن‌‌‌‏ها با این خانواده همراه بوده است.  دستور تهیه دارو طی نسل‌‌‌‏های مختلف در این خانواده منتقل شده است.

« راتن سینگ »، که در یک کلینیک کوچک در کنار خیابان بازار گومت در شهر جامو کار می‌‌‌‏کند، یکی از دارندگان دستور این دارو است.

در یک روز سرد ماه ژانویه، ویجی کومار، ۶۷ ساله با دندان درد به درمانگاه سینگ رفت. سینگ نیز معجون خود را روی پنبه ریخت و اطراف دندان را به این محلول آغشته کرد و ظرف یک دقیقه دندان را کشید.

سینگ معجون خود را به اطراف دندان مالید و ظرف یک دقیقه آن را کشید درحالی که هیچ خونریزی و دردی به همراه نداشت.

کشیدن دندان هیچ خونریزی و دردی نداشت. کومار می‌‌‌‏گوید : « حتی نمی‌‌‌‏دانم چطور دندانم را کشید. »

این دارو همانند آب شفاف است، اما بوی بسیار قوی دارد و مانند بنزین آتش می‌‌‌‏گیرد. سینگ، خودش دارو را نساخته است. پدر بزرگ وی دارو را ساخته و او هنوز هم در حدود یک لیتر از آن را داراست.

پدر و پدربزرگ سینگ و چهار برادرش، که آن‌‌‌‏ها نیز کلینیکی در همان خیابان داشتند، چهار دارو با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال را برای آن‌‌‌‏ها به جای گذاشتند. سینگ یک دندانپزشکی سنتی تایید شده توسط دولت را داراست و برادرانش دندانساز هستند.

سینگ در این خصوص گفت : « افراد دیگر نیز این دارو را در اختیار دارند؛ اما آن را مخفی نگه می‌‌‌‏دارند. »

او فقط آن را زمانی که یک مشتری درخواست می‌‌‌‏کند، استفاده می‌‌‌‏کند. وی گفت که معتقد است که ممکن است بینایی پدرش که اکنون درگذشته به خاطر مصرف این دارو تحت تاثیر قرار گرفته بود.

میز دندانپزشکی سنتی باترا، در بازار گومات در شهر شمالی جامو در هند، ژانویه ۲۰۱۵ (Venus Upadhayaya/Epoch Times)

تاریخچه کشیدن دندان بدون درد و خونریزی

سینگ و برادرانش بخشی از جامعه بات سیک یا باتراس هستند، جامعه‌‌‌‏ای که اجدادشان دانشمندان و روحانیون مذهبی بودند که در اطرف رودخانه ساراسواتی میان هند و پاکستان که در حال حاضر خشکیده است، زندگی کرده‌‌‌‏اند.

آن‌‌‌‏ها پیرو « گورو ناناک »، جد بزرگ دین سیک هستند. یکی از پیروان  گورو ناناک، « راج شیونابِ » حاکم بود که نوه‌‌‌‏ای داشت که شاعر و دانشمند بود. او به دلیل مهارت ادبیاش بات رای یا « شاعر شاعران » نام گرفت. نام باتراس از « بات رای » آمده است. بات در سانسکریت به معنای « شاعر » و بات سیک به معنای دانشمند است.

سال ۲۰۱۶ : شکفتن همزمان گل جسد در مکان‌‏های مختلف دنیا

تخته سنگِ ۲۵۰ تُنی، قوانین فیزیک را به چالش می‌‌‏کشد

امروزه سیک‌‌‌‏ها هنوز در بازار گومت رفت و آمد دارند. آن‌‌‌‏ها روی صندلی‌‌‌‏های کوچک کنار بازار با دندان‌‌‌‏های اکریلیک و پروتزهای قدیمی برای جذب مشتری می‌‌‌‏نشینند.

سینگ در این خصوص  گفت که پدرش، زمانی به این منطقه آمده که هنوز یک پادشاه آن را اداره می‌‌‌‏کرد و وی نیز از این روش استفاده کرده است. به گفته سینگ پدرش در مکان عمومی می‌‌‌‏نشست و به مردم خدمات می‌‌‌‏داد. سپس به آرامی مردم در مورد مهارت وی آگاه شدند. حالا سینگ از این میراث استفاده می‌‏کند.

راتان سینگ، دندانپزشک سنتی در شهر شمالی جامو در هند، ظرف داروی نادری را که پدربزرگش حدود یک قرن پیش تهیه کرده بود نشان می‌‏دهد. (Venus Upadhayaya/Epoch Times)

دندانپزشکی مقرون به صرفه

در حالی که اکثر افرادی که از روش سنتی دندانپزشکی استفاده می‌‌‌‏کنند در خیابان و در فضای باز کار می‌‌‌‏کنند و از دستکش‌‌‌‏های بهداشتی استفاده نمی‌‌‌‏کنند و برخی از ابزارهای آن‌‌‌‏ها همانند ابزار فروشگاه نجاری است، با این حال بسیاری از افراد هنوز به این افراد مراجعه می‌‌‌‏کنند؛ زیرا خدمات دندانپزشکی آن‌‌‌‏ها همگی مقرون به صرفه و موثر هستند.

سینگ گفت که من در دهلی یک مشتری داشتم که می‌‌‌‏گفت یکی از مقامات عالی رتبه مدت‌‌‌‏ها است که در مسیر جامو به دنبال من می‌‏گشت.

سینگ برای کشیدن دندان فقط ۱۲۰ روپیه (حدود هفت هزار تومان) می‌‌‌‏گیرد. زن دیگری نزد سینگ آمد تا دندان دخترش را سیم بندی(ارتودنسی) کند. زن در این باره گفت : « من به یک کلینیک دندانپزشکی خصوصی رفتم. آن‌‌‌‏ها از من ۲۱ هزار روپیه معادل (۱۲۰ هزار تومان) خواسته بودند. ولی سینگ برای کار مشابه ۸۰۰ روپیه (چهل و شش هزار تومان) درخواست کرد.

متاسفانه سینگ، نمی‌‌‌‏تواند مخارج زندگی خود را درآورد. وی گفت : « پدرم به من گفته بود که هیچ وقت تقلب نکن. بنابراین من نمی‌‌‌‏توانم مقدار زیادی پول از مشتریانم بگیرم و از آنجا که نمی‌‌‌‏توانم هزینه اضافی بگیرم، نمی‌‌‌‏توانم تنها این کار را ادامه دهم. » به این ترتیب وی کسب و کار کوچک الکترونیک خود را آغاز کرد و با اجاره اموال در نزدیک بازار اصلی روزگار می‌‌‌‏گذراند. احتمالا دندانپزشکی سنتی در خانواده وی دوام نخواهد آورد.

برادران سینگ نیز پیشتر این کار را رها کرده‌‌‌‏اند و فرزندانشان نیز علاقمند به دندانپزشکی سنتی نیستند. در سینگ نیز بی‌‌‌‏تفاوتی نسبت به میراث دارویی به چشم می‌‌‌‏خورد. او می‌‌‌‏گوید که دیگر نمی‌‌‌‏خواهد این کار را انجام دهد و می‌‌‌‏خواهد حرفه‌‌‌‏ جدیدی در صنعتی دیگر پیدا کند. اما تا آن زمان از این روش سنتی استفاده خواهد کرد.

زندگی پس از مرگ ! شما چه فکر می‌‌‏کنید؟

مومیایی کوچک و زیبایی که زیبای خفته لقب گرفته است

آیا گیاهان آگاه و هوشمند هستند؟