اکتشافات, دانش

علامت‌‏های بومی استرالیا در ستون مرموز ۱۲هزار ساله ترکیه کشف شد

 علامت‏های بومی استرالیا در ستون مرموز ۱۲هزار ساله ترکیه کشف شد

سمت چپ : یک نماد بر روی یک ستون در تپه گپکلی در ترکیه که توسط یک فرهنگ باستانی مرموز حک شده است. سمت راست : یک پزشک بومی استرالیا، با نماد مشابه در قفسه سینه‌‏اش. (Courtesy of Bruce Fenton)

سایت حفاری تپه گپکلی در ترکیه یکی از اسرارآمیزترین مکان‌‏ها برای باستان شناسان است.

« Göbekli Tepe »، تپه گپکلی در ترکیه یک مجموعه بنای یادبود ۱۲ هزار ساله است که توسط باستان شناسان حدود ۲۰ سال پیش کشف شده است. این باعث شد که باستان شناسان درباره درک خود در مورد « جامعه اولیه » آن زمان دوباره بیاندیشند.

 علامت‏های بومی استرالیا در ستون مرموز ۱۲هزار ساله ترکیه کشف شد

بخشی از سایت حفاری تپه گپکلی در ترکیه (Rolfcosar/CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons)

پیچیدگی جامعه‌‏ای که با چنین بناهای یاد بودی شامل ستون‌‏هایی با وزن ۴۵ تا ۶۵ تن و حکاکی با نمادها و ارقام پیچیده، بسیار فراتر از آن چیزی است که اکثر باستان شناسان برای آن دوران متصور بوده‌‏اند.

این مکان ممکن است توسط جامعه‌‏ای ایجاد شده است که با یک رویداد فاجعه آمیز از بین رفته باشد

حکاکی‌‏ها در این مکان یک ستاره دنباله دار را نشان می‌‏دهد که موجب تغییرات اقلیمی بزرگی شده و رویداد فاجعه آمیزی که چنین تمدنی را نابود کرده است. محققان دانشگاه ادینبورگ سال گذشته مقاله‌‏ای را برای این اثر منتشر کردند.

از حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ سال پیش، طی یک دوره شناخته شده با نام « Younger Dryas »، جهان تغییرات اقلیمی چشمگیر را تجربه کرده است. به گفته اداره ملی اقیانوسی و جو زمین (NOAA)تغییر در پایان این دوره به خصوص، ناگهانی بوده است. باستان شناسان موافقند که این مکان در ترکیه حداقل ۱۲هزار سال قدمت و در این دوره قرار دارد.

این سایت به سرعت در حدود هزار سال پس از ساختش دفن شد. این که آیا این عمدا توسط انسان‌‏ها یا طبیعت انجام شده هنوز موضوع بحث است. بعضی‌‏ها فکر می‌‏کنند که جامعه ‌‏خواسته با این کار از آثار تاریخی در مقابل تحولات ناگهانی محافظت کند.

« بروس فنتون »، محقق و نویسنده اکنون نظریه‌‏ای ارائه داده که می‌‏گوید این مکان در ترکیه توسط بومیان استرالیایی ساخته شده است.

 علامت‏های بومی استرالیا در ستون مرموز ۱۲هزار ساله ترکیه کشف شد

تصویر یک پزشک بومی استرالیا با نمادی در قفسه سینه‌‏اش که در تپه گپکلی در ترکیه نیز یافت شد. (Wellcome Images/CC BY 4.0)

بنابراین فنتون تحقیق متقابل فرهنگی خود را بر روی دو مکان تپه گپکلی در ترکیه و منطقه « آرنهم » در شمال استرالیا متمرکز کرد و بسیاری از نمادها و مضامین مشترک را یافت.

به عنوان مثال، عکس زیر، نماد حک شده بر روی یک ستون تپه گپکلی را نشان می‌‏دهد. این نماد روی سینه یک بومی سالخورده استرالیایی نیز است. این نماد توسط بومیان برای نشان دادن دو نفر که برای به اشتراک گذاشتن دانش خود کنار هم نشسته‌‏اند، استفاده می‌‏شود.

فنتون همچنین به طور واضح سنگ‌‏های چورینگا مربوط به مناسبت‌‏های مذهبی بومیان استرالیایی و اشیای مقدس را در سایت حفاری تپه گپکلی در ترکیه کشف کرده است.

او در یکی دیگر از ستون‌‏ها، یک نماد را که معمولا سنگ‌‏های چورینگا برای مصنوعات مقدس فرهنگ بومی استرالیا، تعبیه شده، شناسایی کرده است. به اعتقاد او سنگ‌‏های چورینگا در سایر مکان‌‏های ۱۲ هزار ساله در ترکیه با فرهنگ سایت حفاری تپه گپکلی ارتباط دارند. آن‌‏ها دایره‌‏های متمرکز را نشان می‌‏دهند که به طور خاص توسط بومیان برای نشان دادن چاله‌‏های آبیاری استفاده می‌‏شود و خطوط زیگ-زاگ برای تصویر سازی روش‌‏های آب دهی استفاده می‌‏شوند.

 علامت‏های بومی استرالیا در ستون مرموز ۱۲هزار ساله ترکیه کشف شد

سمت چپ : یک سنگ چورینگ استرالیا. سمت راست : نزدیک ستون مرکزی درترکیه با نماد مشابه علامت D است. ستون خدایی را نشان می‌‏دهد که این نماد در فرهنگ‌‏هایی که هر دو اشیا ایجاد شده است، مقدس است. (Courtesy of Bruce Fenton)

 علامت‏های بومی استرالیا در ستون مرموز ۱۲هزار ساله ترکیه کشف شد

یک شی در محل دیگر در ترکیه یافت شد و تصور می‌‏شود که به تمدن تپه گپکلی تعلق دارد و شباهت‌‏هایی به سنگ‌‏های چورینا استرالیا دارد.

 علامت‏های بومی استرالیا در ستون مرموز ۱۲هزار ساله ترکیه کشف شد

سنگ چورینگا در « Hasankeyf » یک سایت حفاری ۱۲ هزار ساله دیگر در ترکیه که توسط همان افراد ناپدید شده، به جای گذاشته شده است. (Courtesy of Bruce Fenton)

 علامت‏های بومی استرالیا در ستون مرموز ۱۲هزار ساله ترکیه کشف شد

یکی دیگر از سنگ‌‏های چورینگا در « Hasankeyf » یافت شد. حکاکی شبیه یک مارپیچ دوتایی است.

فنتون در ایمیل گفت : « بسیاری از نمادهای حیوانی روی سنگ مربوط به روح یا جانور حامی قبیله‌‏ بومی است. او همچنین شباهت بین تنها شخصیت زن در تپه گپکلی و تصاویر بومی از یینگارنا، خالق نشان داده است. همچنین یک فرهنگ باستانی از جادوی بومی برای جلوگیری از حوادث در سایت باستان شناسی تپه گپکلی استفاده شده است ».

فنتون معتقد است که حکاکی موجود در تپه گپکلی نشان می‌‏دهد که تلاش‌‏های جادویی بومیان برای متوقف کردن سیل و اتفاقات ناگهانی استفاده میشد. فنتون همچنین نوشت : « تصاویر موجود در سایت ترکیه عمدتا حیوانات هستند؛ جالب است است که فکر کنیم، نشان دهنده تلاش‌‏های شامن یا جادوگر برای فراخواندن روح حیواناتی است که بسیاری از آن‌‏ها منقرض شده‌‏اند. »