اکتشافات, دانش

سیاره‌‏ای قابل سکونت در نزدیکی خورشید سوزان

پراکسیما بی سیاره قابل زندگی نزدیک به خورشید

چندی پیش، ستاره شناسان سیاره‌‏ای در نزدیکی منظومه شمسی کشف کردند که مطالعات اخیر نشان می‌‏دهد، می‌‏تواند قابل سکونت باشد.

سیاره « پروکسیما بی »، در مدار ستاره « پروکسیما قنطورس »، نزدیکترین ستاره به خورشید کشف شده است. پروکسیما قنطورس بیش از ۱۰۰ سال پیش کشف شده است اما این اولین بار است که پژوهشگران قادر به تشخیص یک سیاره احتمالا قابل سکونت در مدار این ستاره شده‌اند.

محققان توانستند سیاره « پروکسیما بی » را با ثبت تغییرات در نور ستاره پروکسیما قنطورس  کشف کنند. تیم محققان در آزمایشگاه اخترفیزیک مارسی با محاسبه ابعاد سیاره و خواص سطحی موفق به شناسایی برخی از خصوصیات این سیاره شدند.

پژوهشگران در مقاله‌ای علمی که در در ژورنال « نیچر » منتشر کردند نوشته‌اند که این سیاره نزدیک‌ترین سیاره به منظومه خورشیدی و تنها سیاره‌‏ای است که می‌‏تواند قابل سکونت باشد.

به گفته محققان پروکسیما بی دارای یک میدان مغناطیسی محافظ شبیه به زمین است و یک سال در این سیاره کمی کمتر از ۱۱ روز زمینی طول می‌کشد.

تاکنون اخترشناسان سیارات زیادی در سراسر کهکشان کشف کردند که احتمالا می‌‏توانند قابل سکونت باشند، اما وجود فاصله زیاد این سیارات با زمین باعث شده که دانشمندان نتوانند قدم بعدی برای رفتن به این سیارات را بردارند.