اکتشافات, دانش

دزدان دریایی که عادت به مطالعه داشتند

قطعه کاغذ از کشتی شکسته دزدان دریایی بلک‌‌‏برد (بخش کارولینای شمالی منابع طبیعی و فرهنگی) / تصویری از کشتی (Library of Congress)

کارشناسان با بررسی بقایای کشتی شکسته دزدان دریایی و پس از دریافت ارتباط کاغذهای یافت شده در کشتی با کتابی مربوط به قرن هجدهم به کشفی خیره کننده دست یافتند : عادت به مطالعه دزدان دریایی.

این قطعات کاغذ بر روی کشتی دزدان دریایی که پرچم « انتقام ملکه آن » را دارد یافت شده‌‌‏اند. نشنال جئوگرافی گزارش داد که این کشتی در سال ۱۷۱۸ در آب‌‌‏های کارولینای شمالی به زمین نشست.

این کشتی در سال ۲۰۱۱ با نام کشتی دزدان دریایی بلک‌‌‏برد شهرت خوبی نداشت. به گفته فاکس نیوز، دانشمندان طی سال‌‌‏ها بخش‌‌‏هایی از کشتی را از جمله توپ، جواهرات و ابزارهای مختلف به سطح آب آورده‌‌‏اند.

مطلب دیگر : کوتاهی چینی‌ها در نجات سرنشینان نفت‌کش ایرانی

توپی از کشتی شکسته « انتقام ملکه آن » ۲۶ اکتبر ۲۰۱۱ در نزدیکی بوفورت، کارولینای شمالی از آب بیرون کشیده شده است. (Reuters/Karen Browning/N.C. Department of Cultural Resources)

منابع طبیعی و فرهنگی بخش کارولینای شمالی در این باره می‌‌‏گوید که ۱۶ قطعه کاغذ در  لجنی خیس درون یک توپ یافت شده است و بزرگترین قطعات در حدود سایز کاغذ معمولی بود.

در این بیانیه، منابع طبیعی و فرهنگی بخش کارولینای شمالی توضیح داد : « همانطور که کار پیشرفت می‌‌‏کرد، کشف دیگری صورت گرفت – هنوز متن چاپ شده در برخی از قطعات قابل خواندن است، اگر چه فقط چند کلمه قابل مشاهده بود. چالش پس از آن نه تنها نگه داری قطعات کاغذ، بلکه شناسایی این بود که آن‌‌‏ها از کجا آمدند. »

تحقیقات انجام شده برای پیوند دادن یکی از قطعات به یک کتاب ماه‌‌‏ها وقت گرفت : « سفر به دریای جنوبی و دور دنیا در سال‌‌‏های ۱۷۰۸، ۱۷۰۹، ۱۷۱۰، و ۱۷۱۱ » توسط کاپیتان ادوارد کوک. »

قطعات کاغذ از کشتی دزدان دریایی بلک‌‌‏برد (North Carolina Department of Natural and Cultural Resources).

این کتاب روایتی از یک سفر دریایی را بیان کرد که در آن زمان محبوبیت پیدا کرده بود. دو کشتی که سفر خود را از انگلستان در ۱۷۰۸ آغاز می‌‌‏کنند. رهبر این سفر، کاپیتان « وودز راجرز » بود و کتابی درباره سفر خود نوشت.

راجرز و کوک هر دو توضیح دادند که چگونه مردی را که در یک جزیره به مدت ۴ سال گیر افتاده بود، نجات دادند. توضیحات این قسمت بعدا به « دانیل دفو » الهام بخشید تا رمان مشهور « رابینسون کروزوئه » را بنویسید.

منابع طبیعی و فرهنگی بخش کارولینای شمالی همچنین توضیح داد : « اگر چه کتاب‌‌‏هایی مانند این همراه روایات سفر در مورد کشتی‌‌‏های قرن ۱۸ نسبتا رایج بودند، اما شواهد باستان شناسی کمی درباره آن وجود دارد. این یافته نشان می‌‌‏دهد که عادت به مطالعه کتاب در خدمه دزدان دریایی وجود داشته است. »

این یافته اولین شواهد باستان شناسی برای وجود کتاب‌‌‏ در کشتی « انتقام ملکه آن » است.

بلک‌‌‏برد با نام واقعی ادوارد تیچ  که کشتی فرانسوی را در سال ۱۷۱۷ تسخیر کرد و آن را « انتقام ملکه آن » نامید. نیروهای دریایی در ماه نوامبر ۱۷۱۸، وی را کشتند و چند ماه پس از آن، کشتی غرق شد.

کارشناسان هنوز هم تلاش می‌‌‏کنند تا دیگر بخش‌‌‏های کاغذ را مستند کنند.

مطالب ذیگر :

می‌خواهید گوشی چینی هوآوی بخرید؟ دست نگه دارید !

انرژی چی در بدن وجود دارد و فقط باوری معنوی نیست