دانش, زمین و محیط زیست

خروج تالاب انزلی از فهرست مونترو

خروج تالاب انزلی از فهرست مونترو

تالاب انزلی

به گفته ‌مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا، پروژه احیای تالاب انزلی به نتایج موفقیت آمیزی دست یافته و نام آن از فهرست مونترو خارج شد. فهرست مونترو فهرستی است که تالاب هایی که به لحاظ حیات در خطر هستند را در خود جای داده است و از جمله این تالاب‌ها، تالاب ارومیه، ارژن، پریشان، میان کاله و گاوخونی است.

تالاب انزلی با مساحت ۲۰ هزار هکتار در مجاورت شهر بندر انزلی و طول سواحل جنوبی دریای خزر قرار دارد. این تالاب توسط باتلاق‌های فصلی، مزارع عمدتاً برنج و استخرهای پرورش ماهی احاطه شده و از اهمیت بین‌المللی برای تولید مثل و زندگی پرندگان در زمستان برخوردار است.

در سال ۱۹۹۳ این تالاب به دلیل مخاطراتی مانند تغییر سطح آب دریای خزر، افزایش رسوبات، آلودگی آب به عنوان تالابی که نیازمند احیا است در فهرست مونترو به ثبت رسید واکنون با همکاری جایکای ژاپن احیای این تالاب در مسیر خوبی قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، توموئو آئوکی ‌مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا معتقد است که احیاء تالاب انزلی رو به جلو است اما در برخی از فعالیت‌ها با تاخیر مواجه هستیم.

او می گوید :‌« این نتایج موفقیت امیز احیای تالاب انزلی می‌تواند در سایر تالاب های استان نیز بسط داده شود و امسال یکی از اهداف مهم جایکا توسعه و تسریع در انجام فعالیت‌ها برای احیای تالاب انزلی است. »

آئوکی همچنین پایش‌های مستمر راموجب حفاظت و پایداری بهبود وضعیت تالاب انزلی دانسته و معتقد است که هم اکنون با درج درجه‌ بندی‌های لازم پایش‌ها به صورت مستمر انجام می‌شود.

توموئو آئوکی می گوید : « حفاظت پایدار و ایجاد تامین اعتبار برای فعالیت‌های منظم حفاظتی از اقدامات مهمی است که در فعالیت‌های آتی تالاب باید در نظرگرفته و اجرا شوند و شفاف سازی در خصوص چگونگی توسعه فعالیت‌های مشابه نظیر فعالیت‌های پایلوت مشترک در داخل و اطراف تالاب انزلی از فعالیت‌‌های سال چهارم پروژه خواهد بود. »