دانش, ماورای دانش

توانایی‌‌‌‏های فوق‌‌‌‏طبیعی رشد یافته از راه مراقبه : گفتگو با دکتر رادین

 دکتر دین رادین، در مصاحبه‌‌‌‏ای برای فیلم «ما چه بلیپی را می‌‌‌‏شناسیم؟» «با همکاری دکتر رادین» *بلیپ: صدای زیری که هنگام حذف چیزی در رادیو، تلویزیون، سینما و غیره، جایگزین بخش حذف شده می‌‌‌‏شود*

دکتر دین رادین، در مصاحبه‌‌‌‏ای برای فیلم « ما چه بلیپی را می‌‌‌‏شناسیم؟ » « با همکاری دکتر رادین »
*بلیپ : صدای زیری که هنگام حذف چیزی در رادیو، تلویزیون، سینما و غیره، جایگزین بخش حذف شده می‌‌‌‏شود*

در بخش ماورای دانش، اپک تایمز تحقیقات و توصیف‌‌‌‏های مرتبط با پدیده‌‌‌‏ها و تئوری‌‌‌‏هایی را بررسی می‌‌‌‏کند، که دانسته‌‌‌‏های فعلی ما را به چالش می‌‌‌‏کشد. ما سخت در تلاشیم تا در مورد برخی نظریه‌‌‌‏ها اطلاعات بیشتری پیدا کنیم؛ از جمله نظریه‌‌‌‏هایی که محرک نوآوری و قوه تخیل بوده و راهی به‌‌‌‏سوی احتمالات جدید باز می‌‌‌‏کنند.

مراقبه در غرب اکنون بیشتر از قبل در حال رایج شدن است. وقتی مراقبه در دهه‌‌‌‏های ۶۰ و ۷۰ محبوب شد، هنوز برای بخش اصلی جامعه آمریکا کمی غیرمعمول بود. ولی امروزه تعداد زیادی از بیمارستان‌‌‌‏ها، مراقبه را به عنوان راهی برای درمان برخی بیماران پیشنهاد می‌‌‌‏کنند. زیرا تحقیقات مزایای آن را ثابت کرده است.

ولی آیین قدیمی مراقبه در شرق، بیشتر از صرفا نشستن در سکون و پاک کردن ذهن است. درواقع مراقبه فقط برای تسکین فشارهای روحی و عصبی و بهبود سلامتی نیست، بلکه توانایی‌‌‌‏های فوق‌‌‌‏طبیعی نیز حاصلِ آن است.

این چیزی است که تمرین‌‌‌‏کنندگان یوگا می‌‌‌‏گویند. چیزی که دکتر دین رادین آن را از نظر علمی بررسی می‌‌‌‏کند.

رادین، دانشمندی ارشد در موسسه علوم ادراکی « IONS » است. او در رشته مهندسی الکترونیک، و به‌‌‌‏‌‌‌‏عنوان دانشجوی ممتاز در فیزیک، از دانشگاه ماساچوست مدرک گرفت و پس از ادامه تا مقطع فوق لیسانس در رشته مهندسی الکترونیک، در رشته روانشناسی از دانشگاه ایلینویز دکترا گرفت. پیش از ورود به موسسه IONS، او در دانشگاه‌‌‌‏ها و موسسه‌‌‌‏های تحقیقاتی معتبر مشغول فعالیت بوده است.

رادین پروژه‌‌‌‏ای تحقیقاتی را در IONS سرپرستی کرد. او از ۲۰۰۰ نفر که مراقبه می‌‌‌‏کردند خواست تا پرسش‌‌‌‏نامه‌‌‌‏ای را پُر کنند که عنوانش این بود : « آیا تا کنون هیچ یک از تجربیات زیر را داشته‌‌‌‏اید؟ »؛ در ادامه لیستی طولانی قرار داشت با عناوینی مثل غیب دانی، پیش آگاهی و سایر پدیده‌‌‌‏های فراروان‌‌‌‏شناختی…

رادین می‌‌‌‏گوید : « در حالی‌‌‌‏که تعداد بیشتر و بیشتری از مردم به دلیل سلامتی جسمی و ذهنی مراقبه می‌‌‌‏کنند، به راه‌‌‌‏های مختلف، تدریجا با چنین پدیده‌‌‌‏هایی نیز مواجه می‌‌‌‏شوند. به همین علت کتابی با عنوان « فوق‌‌‌‏طبیعی » نوشتم. »

(KieferPix/Shutterstock)

(KieferPix/Shutterstock)

« فوق‌‌‌‏طبیعی : علم، یوگا و مدرکی برای توانایی‌‌‌‏های فراروانشناختی غیرعادی » این کتاب در سال ۲۰۱۳ منتشر شد. این کتاب، بخشی اندک ولی واضح از مطالعات علمی مرتبط با psi را بررسی می‌‌‌‏کند. « اصطلاح psi، به کلیه پدیده‌‌‌‏های فراروانشناختی از قبیل حرکت دادن اجسام از طریق انرژی ذهن، تله‌‌‌‏پاتی، یا غیب دانی اشاره می‌‌‌‏کند. »

رادین با این باور بزرگ شد که انسان قادر نیست با کمک فکر خود درک کند که آیا خدا وجود دارد یا نه، و او هنوز هم به مراقبه به صورت یک تمرین غیرمذهبی نگاه می‌‌‌‏کند؛ ولی از طرفی دیگر بخش عرفانی و اسرارآمیز این وادی از نظرش دور نمانده است.

در غرب، چه آن را بپذیریم یا نه، اغلب ما به مسایل فوق‌‌‌‏طبیعی باور داریم.

در غرب، چه آن را بپذیریم یا نه، اغلب ما به مسایل فوق‌‌‌‏طبیعی باور داریم.

مثلا در نظرسنجی یک سرویس خبری در آمریکا در سال ۲۰۰۱، معلوم شد که از هر۴ نفر آمریکایی، ۳ نفر به پدیده های فوق‌‌‌‏طبیعی باور دارند. در نظرسنجی سال ۲۰۰۷ از ۳۵۰۰۰ آمریکایی سوال شد که « آیا به معجزه‌‌‌‏ها باور دارید؟ » حدود ۸۰ درصد آنها پاسخ دادند « بله ». حتی از بین آنها که وابستگی مذهبی نداشتند، ۵۵ درصد گفتند که به معجزه باور دارند.

ما واقعا مجذوب مسایل فوق‌‌‌‏طبیعی هستیم، ولی دنیای علم حاضر نیست آن را از زاویه‌‌‌‏ای جدی مدنظر قرار دهد.

رادین یادآوری می‌‌‌‏کند که کمتر از یک درصدِ دانشگاه‌‌‌‏های اطراف دنیا، اعضایی در هیئت علمی خود دارند که مشخصا روی پدیده‌‌‌‏های مرتبط با فراروانشناختی مطالعه می‌‌‌‏کنند. حتی پروفسورهای بخش مطالعات مذهبی نیز عموما از این‌‌‌‏که « معجزه » را به عنوان پدیده‌‌‌‏ای واقعی درنظر بگیرند، امتناع می‌‌‌‏کنند.

هایوود نیز نقش عمده‌‌‌‏ای در این میان بازی می‌‌‌‏کند.

رادین می‌‌‌‏گوید : « هنوز ترس‌‌‌‏های زیادی در رابطه با چنین پدیده‌‌‌‏هایی وجود دارد که بخشی از آن به‌‌‌‏خاطر تصویری است که هالیوود از آنها ارائه می‌‌‌‏دهد. به‌‌‌‏خصوص در دسته فیلم‌‌‌‏های ترسناک. خنده‌‌‌‏دار اینجاست که شما می‌‌‌‏توانید پایان‌‌‌‏نامه دکترای خود را درمورد تفسیر یک برنامه تلویزیونی مشهور که درباره شکارچی خون‌‌‌‏آشام است، انتخاب کنید ولی مثلا اگر بخواهید راجب به تله‌‌‌‏پاتی مطالعه کنید، نمی‌‌‌‏توانید. »

او می‌‌‌‏گوید باورهای ترسناک در مورد پدیده‌‌‌‏های فوق‌‌‌‏طبیعی حدود ۵۰۰سال است که به راه‌‌‌‏های مختلف وارد ذهن بشر شده و تاثیر خود را در روان ما به‌‌‌‏جای گذاشته است. « اگر کسی خصوصیاتی مشابه یک جادوگر داشته باشد، بر اساس داستان‌‌‌‏ها دیگران او را در بهترین حالت، ترسناک و در بدترین حالت، شیطان در نظرمی‌‌‌‏گیرند. »

ولی علم در حال تغییر و تحول است. اخیرا انگلستان به مرکزی برای مطالعه پدیده‌‌‌‏های فراروانشناختی « psi » تبدیل شده است با تعداد زیادی برنامه‌‌‌‏های دانشگاه- محور که مشتاق مطالعه چنین پدیده‌‌‌‏هایی هستند.

۲۰ سال پیش « تقریبا غیرممکن » بود که تحقیقات psi در مجلات معتبر چاپ شوند. رادین می‌‌‌‏گوید : « ولی اکنون می‌‌‌‏توانیم و ما در حال چاپ تعداد رو به افزایشی از مقالات تحقیقاتی psi در مجلات معتبر هستیم. یکی از مقالات اخیر ما در یک مجله آنلاین در زمینه علم عصب‌‌‌‏شناسی چاپ شد. و اکنون اغلب تحقیقات فیزیکی مان در این زمینه در مجلات فیزیک چاپ شده است. »

ما در حال چاپ تعداد رو به افزایشی از مقالات تحقیقاتی psi در مجلات معتبر هستیم.

رادین خاطرنشان کرد که امروزه داشنجویان با بخش‌‌‌‏های ناشناخته‌‌‌‏ای در مقیاس اتمی مکانیک کوانتوم آشنا می‌‌‌‏شوند. این به دانشمندان نسل جوانتر کمک می‌‌‌‏کند تا ذهن بازتری برای کشف پدیده‌‌‌‏های جدید داشته باشند و از مرزهای کلاسیک فضا-زمان فراتر روند.

این تغییر در دیدگاه مهم است زیرا اثرات فراروانشناختی تا کنون به یک دلیل عمده ناشناخته مانده‌‌‌‏اند، اینکه آنها بسیار فراتر از محدودیت‌‌‌‏های فضا-زمان هستند.

اکنون دانشمندان آمریکایی و سایر مجلات معتبر در حال بررسی دقیق‌‌‌‏تر موضوعاتی از قبیل بیولوژی کوانتوم هستند. موضوعاتی که طبق آن، مسایل پیچیده‌‌‌‏ای در مکانیک کوانتومی هستند که نه فقط در سطح میکروسکوپی ذرات بنیادی اتم که حتی ممکن است در سطح ماکروسکوپی بشر نیز وجود داشته باشند.

رادین در کتاب « فوق‌‌‌‏طبیعی » به جمله‌‌‌‏ای از ریچارد وایزمَن شاراه می‌‌‌‏کند که می‌‌‌‏گوید : « بر اساس استانداردهای بخش‌‌‌‏های مختلف علم، پدیده فراروانشناختیِ « دیدن از راه دور » ثابت شده است. »

وایزمَن، دارای مدرک دکترای روانشناسی و عضو « انجمن تحقیق شک‌‌‌‏گرایانه » است.

یک فرد شک‌‌‌‏گرا نسبت به تمام مسایل فراروانشناختی… پذیرفت که این پدیده‌‌‌‏ها مشخصا وجود دارد.

رادین در ادامه گفت : « یک فرد شک‌‌‌‏گرا نسبت به تمام مسایل فراروانشناختی… پذیرفت که این پدیده‌‌‌‏ها مشخصا وجود دارد. اوسپس در توضیح گفته خود بیان کرد، فقط دیدن از راه دور« غیب‌‌‌‏دانی » نبود که ثابت شد، بلکه تمام پدیده‌‌‌‏های روانشناختی که استانداردهای معمول برای یک ادعای طبیعی و معمول را داشته باشند، با استانداردهای علمی ثابت می‌‌‌‏شوند. »

ولی اغلب شک‌‌‌‏گراها معتقدند که ادعاهای خارق‌‌‌‏العاده نیاز به شواهدی خارق‌‌‌‏العاده دارند. درحالی‌‌‌‏که هم‌‌‌‏زمان با گسترش آیین ‌‌‌‏های مراقبه شرق به سمت غرب، ممکن است دریابیم که « معنی خارق‌‌‌‏العاده چیزی نیست که همه افراد در مورد آن اتفاق نظر داشته باشند. »

برای جامعه علمی‌‌‌‏ای که به شیوه غربی آموزش دیده است، حتی کوچک‌‌‌‏ترین ردپایی از موضوعی مثل تله‌‌‌‏پاتی به‌‌‌‏عنوان فوق‌‌‌‏طبیعی و نتیجتا به‌‌‌‏شدت خارق‌‌‌‏العاده درنظرگرفته می‌‌‌‏شود. ولی برای یک یوگاکار باسابقه این فقط یک دستاورد عادی کوچک و حاصل از مراقبه است و مساله عجیبی نیست. یک دانشمند شک‌‌‌‏گرا که مزایای تمرین در یوگا و یا سایر روش‌‌‌‏های مراقبه را تجربه نکرده، به نتایج تکرارپذیر و موشکافانه‌‌‌‏ای نیاز خواهد داشت که از داده‌‌‌‏های آزمایشی به‌‌‌‏دست آمده باشد. حال آن‌‌‌‏که یک تمرین کننده یوگا، صرفا به تجربیات خودش نیاز دارد.