اکتشافات, دانش

باستان شناسان مصری مجسمه‌‌‏های عظیمی در قاهره کشف کردند

مجسمه فرعون رامسس دوم

(AP Photo/Amr Nabil)

باستان شناسان در مصر یک مجسمه عظیم در محله زاغه نشین قاهره کشف کردند که احتمال می‌‌‏دهند متعلق به رامسس دوم، یکی از مشهورترین حاکمان باستانی آن کشور است.

سر مجسمه غول آسا که هشت متر بلندی دارد، روز جمعه توسط یک بولدوزر تیم آلمانی-مصری از میان گل و لای و آب‌‌‏های زیرزمینی بیرون کشیده شد.

« خالد نبیل عثمان »، مصرشناس گفت این تندیس « کشفی قابل توجه » است و کل منطقه به احتمال زیاد سایر آثار باستانی دفن شده زیادی دارد.

وی درباره این اکتشاف گفت : « این مکان محل اصلی فرهنگ مصر باستان بوده و حتی کتاب مقدس به آن اشاره کرده است. خبر بد این است که کل منطقه باید خالی شود و فاضلاب و بازار نیز باید به مکان دیگر منتقل شوند. »

رامسس دوم بیش از سه هزار سال پیش بر مصر حکومت کرد. تمثال و مجسمه‌‌‏ بزرگ وی در مکان‌‌‏های باستان شناسی سراسر مصر دیده می‌‌‏شود. مجسمه عظیم پادشاه جنگجو را می‌‌‏توان در لاکسور دید و معروف‌‌‏ترین بنای یادبود وی در ابوسیمبل در نزدیکی سودان پیدا شده است.

عثمان گفت که سر بزرگ کشف شده از زیر زمین همانند تصویر رامسس دوم و به احتمال زیاد خودش است. در منطقه همچنین سایر قطعات مجسمه موجود است.

مصر سرشار از گنجینه‌‌‏های باستانی است که هنوز هم برخی از آن‌‌‏ها در بستر خاک دفن شده‌‌‏اند. مکان‌‌‏های باستان شناسی که برای گردشگران باز است، اغلب به دلیل بی ثباتی سیاسی و ترس خارجی‌‌‏ها از قیام‌‌‏های بهار عربی در سال ۲۰۱۱ ، خالی است.

بیشتر بخوانید : موجودی ۵۰ هزار ساله در غاری عجیب در مکزیک کشف شد

بیشتر بخوانید : کشف قاره‌‌‌‏ای وسیع و پنهان زیر نیوزیلند