دانش, هوا و فضا

دانشمندان در یک قدمی نخستین عکس واقعی یک سیاه‌ چاله

هیچ گاه تاکنون تصویری واقعی از یک سیاه چاله منتشر نشده است. اما به زودی برای نخستین‌بار در تاریخ کیهان‌شناسی، چشم انسان به تصویری واقعی از یک سیاه‌چاله‌ خواهد افتاد که توسط مجموعه‌ای بسیار بزرگ از تلسکوپ‌ها گرفته می‌شود. از آنجایی که سیاه‌چاله، تاریک‌ترین نقطه کیهان محسوب می‌شود، دیدن آن با ابزارهای مبتنی بر نور برای انسان، ممکن نبوده است و هرچه ما درباره سیاه چاله‌ها می‌دانیم، از روی تئوری نسبیت اینشتین و حدسیات و شبیه‌سازی‌هایی‌ است که تا به‌حال انجام شده‌ است.

به گزارش آنا، اکنون دانشگاه ام‌آی‌تی با ساخت تلسکوپ ایونت‌هوریزون امکان دیده‌شدند یک سیاه‌چاله را فراهم کرده است. این تلسکوپ درواقع یک مجموعه رادیوتلسکوپ از سراسر دنیاست که از هاوایی و شیلی گرفته تا آن‌سوی ژاپن، به‌یکدیگر پیوسته‌اند. این رادیوتلسکوپ‌ها به مدت چند سال در دست آماده‌سازی بودند تا از سیاه‌چاله هیولایی مرکز کهکشان ما عکس بگیرند.

به این نحو که از ۴ تا ۱۶ آوریل ۲۰۱۷ (۱۷ تا ۲۹ فروردین ۹۶) مجموعه تلسکوپ‌ها سیاه‌چاله A در صورت فلکی کماندار را هدف می‌گیرند. این سیاه‌چاله در فاصله ۲۶ هزار سال نوری از زمین قرار دارد و باوجودی که جرم آن ۴ میلیون برابر جرم خورشید برآورد می‌شود اما قطرش فقط ۲۰ میلیون کیلومتر است. علت این مدت طولانی و این‌همه ابزاری که باید با یکدیگر کار کنند تا عکس لازم را بگیرند همین مشخصات است. برای درک بهتر این مساله باید بدانیم که این مجموعه ویژگی‌ها یعنی اینکه می‌خواهیم از یک سیب روی سطح ماه عکاسی کنیم.

حجم هاردهایی که برای ذخیره اطلاعات هر تلسکوپ تعبیه شده معادل حجم ذخیره‌سازی ۱۰ هزار لپ‌تاپ است و این حجم عظیم داده‌ها قرار است به ام آی تی منتقل شود تا ابر رایانه‌ها و کارشناسان آن‌ را آنالیز کنند و از آنچه به‌دست آمده یک عکس بسازند. این کار به‌احتمال زیاد بیش از یک سال به‌طول می‌انجامد اما قبل از آن، ام‌آی‌تی یک عکس شبیه‌سازی شده ساخته تا بدانیم تصویر احتمالی به‌شکل خواهد بود.