اکتشافات, دانش

استفاده از بخار آب دریاچه‌ها برای تولید برق

استفاده از بخار آب دریاچه‌ها برای تولید برق

استفاده از بخار آب دریاچه‌ها برای تولید برق

دانشمندان به شیوه‌ای نوین برای بهره‌گیری از انرژی آب تبخیر شده از سطح دریاچه‌ها و رودخانه‌ها برای تولید انرژی الکتریکی پاک دست یافتند. این شیوه می‌تواند در آینده به عنوان نقش رقیبی جدی را برای انرژی بادی و خورشیدی بازی کند.

گرمای ناشی از تابش خورشید هر روز سبب می‌شود حجم زیادی آب از سطح آزاد دریاها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها تبخیر شود. در این میان اگر بتوان از این بخار به عنوان برای تولید انرژی الکتریکی استفاده کرد، منبعی پاک برای تامین نیاز بشر به برق فراهم می‌شود. در واقع بر اساس بررسی‌های صورت گرفته توسط پژوهشگران دانشگاه کلمبیا در ایالات متحده، در صورت استفاده از بخار طبیعی برخاسته از سطح آزاد دریاچه‌های طبیعی و نیز دریاچه‌های پشت سدها در ایالات متحده می‌توان بیش از ۳۲۵ گیگاوات برق تولید کرد که چیزی حدود دو سوم برق تولیدی در این کشور در سال ۲۰۱۵ است.

اما مهار این بخار آن قدرها هم که به نظر می‌رسد ساده نیست و تا همین اواخر، هیچ شیوه کم‌هزینه‌ای برای این کار پیشنهاد نشده بود. با این وجود به تازگی تیمی از پژوهشگران توانستند به الگویی نوین برای مهار این بخار و تبدیل آن به انرژی الکتریکی دست یابند و مدلی در ابعاد کوچک از توربینی با این قابلیت طراحی کنند.

پره های این توربین که به شکل یک نوار باریک هستند، با نوعی ماده زیستی پوشانده شده است. هر پره در حالت خشک به صورت فِرخورده و جمع شده است. اما به محض برخورد رطوبت به سطح پره، واکنشی با ماده زیستی موجود بر روی سطح آن صورت گرفته و پره باز می‌شود. باز شدن پره موجب ایجاد حرکتی جزئی در توربین می‌شود و پس از عبور رطوبت از سطح آن نیز دوباره به اندازه سابق خود باز می‌گردد. به این ترتیب با قرار دادن این توربین بر روی سطح آب، بخار سطح آن سبب گردش توربین و در نتیجه تولید جریان الکتریکی می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های این توربین، هزینه بسیار پایین آن است. به همین دلیل این پژوهشگران امیدوارند این فناوری پاک و کم‌هزینه بتواند رقیبی جدی برای فناوری تولید برق از انرژی بادی و خورشیدی باشد. همچنین از این فناوری می‌توان برای تولید برق از بخار ایجاد شده در گلخانه‌ها و مزارع آبیاری شده نیز استفاده کرد.

البته در این میان تردیدهایی نیز درباره میزان سودمندی این فناوری مطرح شده است. برای نمونه برخی کارشناسان درباره میزان بهره‌وری این فناوری تردید دارند و بر این باورند که انرژی تولیدی توسط این فناوری چندان قابل توجه نیست. همچنین جذب بخار آب‌های سطحی در مقیاس زیاد می‌تواند تاثیری منفی بر زیست‌بوم منطقه داشته باشد، زیرا بارش‌های هر منطقه تا حد زیادی به رطوبت متصاعد از منابع آبی اطرافش بستگی دارد. هنوز این فناوری در ابعاد واقعی مورد ارزیابی قرار نگرفته و بنابراین شاید لازم باشد منتظر مشخص شدن میزان کارایی واقعی آن در آینده بمانیم.

مطالب دیگر :

داستان کوتاه از آنچه چین بیش از همه پنهان می‌‌‏کند

مطالعات نشان می‌‌‌‏دهد گیاهان می‌‌‌‏توانند بشنوند

راز موفقیت بنجامین فرانکلین