دانش, زمین و محیط زیست

آغاز رها سازی فاضلاب هسته‌‏ای نیروگاه فوکوشیما در اقیانوس آرام

مسئولان معتقدند که آزاد شدن آب آلوده از فوکوشیما و دیگر نیروگاه‌‏های هسته‌‏ای امن است.

 آغاز رها سازی فاضلاب هسته‏ای نیروگاه فوکوشیما در اقیانوس آرام

کارگران در حال پاکسازی و بازسازی شرکت برق توکیو به دلیل نیروگاه هسته‌‏ای فوکوشیما دایچی در آکومای ژاپن؛ ۲۵ فوریه ۲۰۱۶ (Christopher Furlong/Getty Images)

رها سازی فاضلاب هسته‌‏ای نیروگاه فوکوشیما از هفته گذشته آغاز شده است؛ اما روند کندی را دنبال می‌‏کند.

پیشتر شرکت برق توکیو، متصدی نیروگاه هسته‌‏ای فوکوشیما دایچی گفته بود که قرار است ۷۷۰ هزار متر مکعب آب آلوده به رادیواکتیو تریتیوم را به اقیانوس آرام رها کنند. این کار به عنوان بخشی از تلاش‌‏های پاکسازی پس از سونامی سال ۲۰۱۱ است.

این اعلامیه در ابتدا موجب اختلاف نظر شده بود و این در حالی است که سایر تاسیسات هسته‌‏ای کمتر شناخته شده در سراسر جهان در حال حاضرمواد آلوده به رادیواکتیو تریتیوم را به اقیانوس و محیط زیست رها کرده‌‏ا‌‏ند.

« تاد هیرا کادسورا »، مهندس هسته‌‏ای از دانشگاه میجی، گفت : « پس از رقیق سازی، تریتیوم نه تنها از نیروگاه‌‏های هسته‌‏ای بلکه از کارخانه‌‏های بازیافت در جهان نیز به اقیانوس‌‏ها رها می‌‏شوند. »

حذف تریتیوم از پساب‌‏های هسته‌‏ای کار دشواری است. این یک ایزوتوپ رادیواکتیویته از هیدروژن است و مانند هیدروژن می‌‏تواند با اکسیژن به آب تبدیل شود. از آنجایی که بخشی از آب است، جداسازی بخش آلوده کننده از آن کار آسانی نیست.

تنها جایگزین انتقال آب تریتیوم از اقیانوس، ذخیره آن در زیر زمین و یا تبخیر آن در جو است.

کادسورا در این باره گفت : « اما درباره این جایگزینی تحقیقی در مقیاس کامل صورت نگرفته و همچنین با این حجم زیاد آب تریتی کارآمد نیست. هزینه‌‏های این جایگزینی و همچنین پاک سازی بسیار زیاد خواهند بود. »

دولت ژاپن سال گذشته تخمین زد که هزینه‌‏های مربوط به فاجعه پس از زمین لرزه و سونامی سال ۲۰۱۱ که موجب ریزش سه راکتور در نیروگاه شد به ۱۸۸ میلیارد دلار خواهد رسید.

از آنجا که جداسازی تریتیوم از آب بسیار مشکل است، بیشتر نیروگاه‌‏های هسته‌‏ای آب تریتی را در محیط زیست رها می‌‏کنند. رها سازی این مواد کنترل شده است، در فوکوشیما تریتیوم در محیط به تدریج با غلظت‌‏های سنجیده شده رها می‌‏شود.

 آغاز رها سازی فاضلاب هسته‏ای نیروگاه فوکوشیما در اقیانوس آرام

مخازن حاوی آب آلوده در نیروگاه هسته‌‏ای آسیب دیده فوکوشیما دایچی در اوکوما، ژاپن، در تاریخ ۲۵ فوریه ۲۰۱۶ (Christopher Furlong/Getty Images)

در ایالات متحده، آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) سطح حداکثر آلودگی را برای تریتیوم ۲۰ هزار گرم رادیوم در لیتر (pCi / L) تنظیم کرده است.

طبق گزارش کمیسیون تنظیم مقررات هسته‌‏ای ایالات متحده، فردی که آبی حاوی سه میزان بیشتر از این مقدار تریتیوم را بیاشامد احتمال ابتلایش به سرطان کشنده ۱ در ۱.۲۵ میلیون است.

تریتیوم یک ماده رادیواکتیو نسبتا بی ضرر محسوب می‌‏شود. سازمان بهداشت جهانی حداکثر میزان غلظت خود را در حدود ۱۳ برابر بیشتر از توصیه EPA تنظیم کرده است. بدن ما دائما در معرض آلودگی‌‏های رادیواکتیویته قرار می‌‏گیرد که اکثرا از منابع طبیعی مانند اشعه کیهانی خورشید و ستارگان می‌‏آید.

« کن بیوسیلر »، دانشمند ارشد در موسسه اقیانوس شناسی وودز هول که ناظر فوکوشیما و تأثیرات فاجعه بر روی اقیانوس بوده است، گفت : « دیگر مواد رادیواکتیو خطرناک مانند استرانسیوم و سزیم از فاضلاب فوکوشیما حذف شده است. اما سیستم تصفیه برای حذف این مواد ۱۰۰ درصد موثر نیست. »

ماهیگیران محلی و برخی دیگر پس از اینکه روزنامه ژاپن تایمز از سوی رئیس شرکت برق توکیو تصمیم مسئولان مبنی بر رها سازی تریتیوم در اقیانوس را در ماه ژوئیه خبر داد، اظهار نگرانی کردند.

« شینیچی ناکاکوکی »، سخنگو به اپک تایمز گفته بود : « طبق تحقیقات علمی، انتشار آب تریتیوم به اقیانوس تاثیری نخواهد داشت.. »

مطالب دیگر :

برداشت غیر قانونی اعضای بدن چیست؟

هشدار جدی دانشمندان درباره گرم شدن زمین

اصول اساسی گفتگو برای حل اختلافات زناشویی (فایل صوتی)