روانشناسی

چگونه برای تغییر برنامه ریزی کنیم؟

چگونه برای تغییر برنامه ریزی کنیم؟

آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که تلاشهای ناموفق برای سحر‌‏خیزی، ورزش کردن، کم خوردن، کنترل خشم و یا موارد دیگر را داشته‌‏اند؟ ممکن است بار‌‏ها برای ایجاد این تغییرات در خودتان اقدام کرده‌‏ باشید ولی به نتیجه مطلوب نرسیده‌‏اید، از این رو هم امیدتان برای رسیدن به موفقیت در تغییر مشابه بعدی کمتر شده است وهم با خود می‌‏اندیشید که چگونه باید انجامش بدهم تا این دفعه موفق به تغییر بشوم.

معجزه‌‏ای در کارنیست. یک روزه عادات، رفتار و شخصیت ما تغییر نخواهد کرد. همه این‌‏ها به مرور در ما شکل گرفته‌‏اند و همانگونه هم باید به مرور زمان تغییر در خود ایجاد کنیم و عادات جدید را بسازیم. در برنامه‌‏ریزی برای تغییر توجه به اصول زیرضروری است.

نیاز به تغییر  

احساس نیاز به تغییر اولین قدم است. اگر نیازی حس نمی کنی، البته تغییر خواهی کرد ولی این تغییر خود خواسته و انتخاب شده نیست.

آمادگی ذهنی

اگر می‌‏خواهید جنبه‌‏ای از زندگیتان را تغییر دهید، اول از همه باید ذهنتان را آماده پذیرش این تغییر کنید. از درون باید باور داشته باشید که شایستگی این خواسته را دارید تا ذهنتان بتواند محدودیت‌‏ها و باورهای قبلی و قدیمی را نقض و دور بریزد و برنامه موثر و جدیدی را جایگزین آنها کند.

اصل کوچک سازی تغییر

تغییر خودتان را کوچک کنید بعد ازموفقیت در این تغییر به سراغ تغییر بعدی بروید. مثلا اگر ده کیلو اضافه وزن دارید، این ماه یک کیلو کم کنید. این ده کیلواضافه وزن در طول زمان اضافه شده در طول زمان هم باید از بین برود.

اصل مقاومت و ایستادگی

زمانی که تصمیم به تغییر می‌‏گیرید، سدهایی بر سر راه شما سبز می‌‏شود. مثلا تصمیم گرفته‌‏اید که از امروز شیرینی و کیک نخورید، از صبح بر تصمیم خود بوده‌‏اید اما شب هنگام به مهمانی می‌‏روید و در آنجا با کیک خامه‌‏ای که خیلی دوست دارید از شما پذیرایی می‌‏شود. روبرو شدن با این کیک و اصرار و تعارف دیگران، می‌‏تواند مانع بزرگی برای اجرای تصمیم‌‏تان باشد که قادر است زحمت‌‏های امروز شما را به هدر دهد. پس باید مقاومت کنید و با احترام به میزبان، از خوردن آن امتناع کنید.

اصل مراقبت و مداومت

وقتی نمی‌‏توانید در انجام تغییر باقی بمانید و اشتباهی را مرتکب می‌‏شوید، ناامید و مایوس نشوید و بی‌‏خیال تغییر نشوید. به خود بگویید اگرچه در این مورد اشتباه کردم ولی هنوز می‌‏توانم این راه را ادامه دهم تا به تغییر نهایی دلخواهم دست یابم. اگر در موقعیتی قرارگرفتید که عادت بد گذشته‌‏تان را تکرار کردید لازم است برای خودتان تنبیه کوچکی در نظر بگیرید ولی پرونده تغییر و ترک عادت را نبندید.

مطالب دیگر :

تفاوت غم و اندوه با افسردگی چیست؟ (فایل صوتی)

با اثرات شگفت انگیز نوازش آشنا شوید (قسمت اول)

فالون دافا، تمرینی معجزه‌‏آسا برای سلامتی جسم و ذهن