روانشناسی, زندگی, کانادا, کسب و کار

چهار گام مهم برای حل مسائل مالی، رسیدن به آرامش ذهن و رهایی از استرس

چهار گام مهم برای حل مسائل مالی و رسیدن به آرامش ذهن و رهایی از استرس

shutterstock

در حالی که امروزه مسائل کاری، بی‌‌‌‌‏خوابی، خانواده و برنامه‌‌‌‌‏ریزی‌‌‌‌‏های بیش از حد، همه به بروز استرس‌‌‌‌‏ کمک می‌‌‌‌‏کنند، مطالعات نشان می‌‌‌‌‏دهد که مسائل مالی و اقتصادی بیش‌‌‌‌‏از دیگر چیزها سبب فشارهای روانی می‌‌‌‌‏شوند.

« دیوید کریستین‌‌‌‌‏سن »، مشاور و کارشناس امور مالی می گوید، بدهی‌‌‌‌‏ها، حساب‌‌‌‌‏های به هم ریخته و نگرانی از مواجه شدن با خرج‌‌‌‌‏های ماهانه، همه این‌‌‌‌‏ها به نگرانی‌‌‌‌‏های مالی اضافه می‌‌‌‌‏شوند تا آرامش را از ذهن‌‌‌‌‏تان بربایند.

کریستین‌‌‌‌‏سن می‌‌‌‌‏گوید : « نگرانی در مورد دست نیافتن به اهداف آینده، ولخرجی‌‌‌‌‏ها، سلیقه‌‌‌‌‏های متفاوت شما و همسرتان در خرج کردن و پس‎انداز کردن و فشار وارده از سوی دوستان می‌‌‌‌‏تواند آرامش‌‌‌‌‏تان را خراب کند. این‌‌‌‌‏ها به نوبه خود می‌‌‌‌‏توانند منجر به بی‌‌‌‌‏خوابی شبانه، مشغله ذهنی در محل کار، آسیب به روابط زناشویی و در نهایت استرس حتی بیشتری شوند. »

به گفته این کارشناس، با دوراندیشی و همیاری می‌‌‌‌‏توان هیولای ذهنی پول را تحت کنترل خود درآورد.

کریستین‌‌‌‌‏سن برای حل مسائل مالی و رسیدن به آرامش ذهنی برداشتن چهار گام زیر را توصیه می‌‌‌‏کند :

۱. شناسایی مشکل

برای مشخص شدن علت‌‌‌‌‏های واقعی مشکلات مالی‌‌‌‌‏تان، ابتدا فهرستی از مواردی که در امور مالی به طور خاص موجب استرس‌‌‌‌‏تان می‌‌‌‌‏شوند، تهیه کنید.

مثلا، داشتن هشت قبض و صورت حساب و نبود پول کافی برای پرداخت آنان، جزو موارد خاصی هستند که در کوتاه مدت باید به آنان رسیدگی شود و نگرانی در مورد بازنشستگی و سرمایه گذاری‌‌‌‌‏ها از مواردی به شمار می‌‌‌‌‏روند که در بلندمدت نامعلوم و بلاتکلیف هستند.

نوشتن این مسائل به روشن شدن اولویت هر یک از آیتم‌‌‌‌‏هایی که نیاز به رسیدگی دارند کمک می‌‌‌‌‏کند و به شما نقطه آغاز و سرخطی می‌‌‌‌‏دهد تا برنامه‌‌‌‌‏ریزی و سازماندهی به آنان را شروع کنید.

۲. سازماندهی کنید

با بسط دادن و تشریح مسائل مالی‌‌‌‌‏تان همچون نوشتن فهرستی از دارایی‌‌‌‌‏ها و نیز فهرستی از بدهی‌‌‌‌‏هایتان، برای سردرآوردن از منابع مالی‌‌‌‌‏تان و تعهداتی که به دوش دارید، تلاش کنید.

فهرست دارایی‌‌‌‌‏هایتان می‌‌‌‌‏تواند شامل خانه، وسیله نقلیه، پس‌‏انداز و سرمایه گذاری‌‌‌‌‏ها باشد و فهرست بدهی‌‌‌‌‏ها هم می‌‌‌‌‏تواند شامل کسری در کارت اعتباری، وام مسکن و قرض‌‌‌‌‏ها باشد.

هر چه تصویر واضح‌‌‌‌‏تری از شرایط مالی خود ترسیم کنید، استرس‌‌‌‌‏تان هم کمتر می‌‌‌‌‏شود.

۳.نوشتن دخل و خرج‌‌‌‌‏ها

این توصیه از همه مهم‌‌‌‌‏تر است، چرا که این بخش کار واقعی را انجام می‌‌‌‌‏دهد و رسیدگی به آن می‌‌‌‌‏تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

نوشتن دخل و خرج‌‌‌‌‏ها تصویری واضح به شما می‌‌‌‌‏دهد که بفهمید درآمد و پولی که هرماه عایدتان می‌‌‌‌‏شود، کجا می‌‌‌‌‏رود و کجاها خرج می‌‌‌‌‏شود. به این شکل پس‌‌‌‌‏از بررسی دقیق این قسمت می‌‌‌‌‏توانید با حذف خرج‌‌‌‌‏های اضافی، بسیاری از بدهی‌‌‌‌‏ها را پرداخت کنید.

فراموش نکنید که هزینه‌‌‌‌‏های روزمره کوچک و همچنین پرداخت‌‌‌‌‏های سالانه مانند بیمه خانه یا خودرو و مالیات و عوارض ملک را هم در دخل و خرج‌‌‌‌‏ها لحاظ کنید.

همچنین فهرست دخل و خرج‌‌‌‌‏ها هنگامی که حقوق و دستمزد، بدهی‌‌‌‌‏ها یا جنبه‌‌‌‌‏های دیگر اوضاع مالی‌‌‌‌‏تان تغییر می‌‌‌‌‏کند، باید به‌‌‌‌‏روز رسانی شود.

۴. دریافت کمک

شاید پس از نوشتن این فهرست‌‌‌‌‏ها و بررسی آنها هنوز هم به خوبی از پس محل مشکلات مالی برنیامده باشید و استرس و نگرانی‌‌‌‌‏ها هنوز کمی وجود داشته باشند. در این صورت کمک گرفتن از یک مشاور مالی می‌‌‌‌‏تواند راه‌‌‌‌‏گشا باشد.

یک مشاور مالی حرفه‌‌‌‌‏ای می‌‌‌‌‏تواند با پیشنهاد استراتژی‌‌‌‌‏هایی در پرداخت بدهی‌‌‌‌‏ها، برنامه‌‌‌‌‏ریزی و رسیدن به اهداف مالی به شما کمک کند و تکه‌‌‌‌‏های درهم ریخته پازل اقتصادی‌‌‌‌‏تان را در کنار هم قرار دهد.

گفتگو با یک برنامه‌‌‌‌‏‌‌‌‌‏ریز مالی واجد شرایط کمک می‌‌‌‌‏کند تا دلایلی را که سبب می‌‌‌‌‏شوند شب‌‌‌‌‏ها خوابتان نبرد و استرس داشته باشید، پیدا کنید و متناسب با بودجه و سبک زندگی‌‌‌‌‏تان در حل مشکلات و رسیدن به اهداف، به راه حلی مناسب برسید.

مطالب دیگر :

ممنوعیت رمان مزرعه حیوانات در چین

چگونه در کانادا کسب و کاری را آغاز کنیم؟

غذاهای چربی سوز (ویدئو)