روانشناسی

چند تکنیک کاربردی برای کاهش مدت زمان بازی دیجیتالی کودکان

(Tinxi / Shutterstock.com)

امروزه یکی از بزرگترین مشکلات و نگرانی‌‌‏های والدین، اعتیاد و وقت گذرانی بیش از حد بچه‌‌‏ها با بازی‌‌‏های دیجیتالی است؛ به طوری که بر پیشرفت و موفقیت تحصیلی آنها تاثیر گذاشته و در عین حال، بر عواطف، مهارت‌‌‏های اجتماعی، اضطراب و میل به تنهایی نیز اثرات منفی داشته است. برای کاهش زمان بازی کودکانتان با بازی‌‌‏های دیجیتالی، چندین نکته کاربردی را به شما معرفی می‌‌‏کنیم :

نت برداری

بیاد داشته باشید که عادت به بازی‌‌‏های ویدئویی، در خانه شما شکل گرفته است، پس برای ترک این عادت توجه نمایید که کودک شما دقیقا چه زمانی تمایل به بازی‌‌‏های ویدئویی دارد؟ چه چیزهایی آنها را به سمت این بازی‌‌‏ها سوق می‌‌‏دهد؟ به عنوان مثال، زمان‌‌‏هایی که مایل است مشغول بازی شود را در نظر بگیرید و آنها را یادداشت کنید : بعد از شام، بعد از تمام کردن تکالیف مدرسه، بعد از یک تجربه استرس‌‌‏زا و عاطفی و مانند آن.

فوائد این کار برایتان روشن و آشکار باشد

انسانها عادات را شکل می‌‌‏دهند بخاطر اینکه از آن عادات، منافعی را دریافت می‌‌‏کنند. توجه کنید که چه فایده‌‌‏ای کودک شما از بازی‌‌‏های ویدئویی دریافت می‌‌‏کند؟ آیا صرفا این کار را برای فرار از خستگی و بی‌‌‏حوصله شدن انجام می‌‌‏دهد؟ یا اینکه از این راه برای ارتباط گرفتن با دوستانش و پیدا کردن دوست استفاده می‌‌‏کند، یا از چیزی دارد فرار می‌‌‏کند؟

مطلب دیگر : آرمیدگی روانی، چرا انسانها دیگر شاد نیستند؟

جایگزین کردن عادات

زمان‌‌‏هایی که کودکتان بازی ویدئویی می‌‌‏کند را کاملا کنترل و هدایت کنید و آنها را با فعالیت‌‌‏های دیگری جایگزین نمایید که همان اندازه تفریح را برای کودکان در بر دارد. بازی‌‌‏های بیرونی و در فضای آزاد، بازی‌‌‏های جدید و نو، بازی‌‌‏های خنده دار و مفرح با دوستان. هر چیزی که بتوان  لذت زندگی با تجربه واقعی را برایش فراهم آورد و او را از پشت سیستم‌‌‏های دیجیتالی دور کند و از بی‌‌‏حوصلگی نیز نجات دهد، گزینه های خوبی هستند. از این رو، به نیازها و علاقه‌‌‏های خاص کودکتان توجه نمایید.

حذف و کاهش عوامل تحریک کننده بازی‌‌‏ها به طور تدریجی

عادات و رفتارهای روزانه‌‌‏تان را تغییر دهید یا برنامه‌‌‏های بازی‌‌‏ها را از روی وسایل دیجیتالی منزل پاک کنید تا بچه‌‌‏ها بخاطر در دسترس بودن، تمایل به بازی پیدا نکنند. البته اگر با اعتراض شدید بچه‌‌‏ها نسبت به تصمیم شما روبرو شدید، می‌‌‏توانید آن را بتدریج انجام دهید، شما کودک خود را بهتر می‌‌‏شناسید، پس آن را بر اساس نیاز و ویژگی کودک خود انجام دهید. برای برخی بچه‌‌‏ها قطع ناگهانی بهتر جواب می‌‌‏دهد و برای برخی دیگر قطع تدریجی. مهم این است که در تصمیم خود پایدار باشید وگرنه نوع کاهش یا چگونگی قطع کردن آن چندان مهم نیست.

برنامه‌‌‏ تفریحی جایگزین مناسبی تعریف کنید

بازی‌‌‏های دیجیتالی بیشتر وقت بچه‌‌‏ها را اشغال می‌‌‏کند. بهترین فایده کاهش یا قطع این بازی‌‌‏های دیجیتالی، انجام بازی‌‌‏های مفیدی است که شما جایگزین آنها می‌‌‏کنید. موفقیت‌‌‏ها و سایر تلاش‌‌‏های کودکانتان را در عرصه‌‌‏ها و مهارت‌‌‏های دیگر جشن بگیرید و از بی‌‌‏حوصله شدن آنها نگران نشوید. این را نیز بدانید که در سوی دیگرِ احساس بی‌‌‏حوصلگی بچه‌‌‏ها، خلاقیت و کارهای خلاقانه منتظرشان هستند.

مطالب دیگر :

رسوایی شرکت چینی مدعی طراحی مرورگر وب ساخت چین

تفاوت میان قتل عام سرد و قتل عام گرم چیست؟