روانشناسی

چرا باید کودکانمان را بیشتر به طبیعت ببریم؟

طبیعت و کودکان

(Billion Photos/Shutterstock)

کودکانی که ارتباط مستقیم با طبیعت نداشته باشند، نمی‌‌‏توانند درک درستی نیز از طبیعت بدست آورند؛ این مساله‌‌‏ای است که متخصصان و خانواده‌‌‏ها را نگران کرده است.

برخی از کودکان حتی نمی‌‌‏دانند چه حشراتی برای انسان می‌‌‏توانند خطرناک باشند و درک درستی نیز از حیوانات خطرناک در طبیعت ندارند.

استلا استوکووا، روانشناس بالینی در دانشگاه الکساندرواسکا، معتقد است بسیاری از سمبول‌‌‏های موجود در طبیعت، در انواع اسباب بازی‌‌‏های کودکان دیده می‌‌‏شوند که نشان از نیاز و علاقه کودکان به آنان است.

مطلب دیگر : رفتگری که باعث شد بیرون بردن زباله موجب سرگرمی یک خانواده باشد

 وی همچنین می‌‌‏گوید : « ارتباط با طبیعت موجب تحریک رشد ذهنی، اجتماعی و ارتباطی، روانشناختی و عاطفی در کودکان می‌‌‏شود » از نظر وی علاقه کودکان به طبیعت از دوران اولیه کودکی آغاز می‌‌‏شود و خودش را در علاقه به نگه‌‌‏داری و توجه به حیوانات، گیاهان و سنگ و خاک نشان می‌‌‏دهد. به نظر وی این توجه کودک را باید در عمل بکار برد و آن را حفظ کرد.

نظر سنجی‌‌‏های آماری از میان مردم شهرها نشان می‌‌‏دهد که آنان بیشتر در معرض خطر مشکلات روحی و روانی هستند.

پزشکی معاصر می‌‌‏داند که طبیعت می‌‌‏تواند کودکان و انسانها را به طور کلی قوی‌‌‏تر کند و همچنین موجب رشد مهارت‌‌‏های متنوع در کودکان شود. این رشد از طریق تعامل با طبیعت صورت می‌‌‏گیرد و باعث می‌‌‏شود آنها بتوانند با محیط‌‌‏های ناپایدار در نتیجه حوادثی همچون جدایی از والدین، مرگ و غیره بهتر مقابله کنند. به همین دلیل، نداشتن رابطه با طبیعت می‌‌‏تواند تاثیر منفی بر کودکان و در نهایت برای بشر داشته باشد.

مطالب بیشتر :

آیا می‌‌‏دانید معنی X در این پیامک چیست؟

چگونه راهب دیوانه، مقام فاسد و زنش را با جارو از معبد بیرون انداخت