روانشناسی

چرا باید مدیتیشن را به بچه ها آموزش دهیم ؟ (همراه با آموزش یک تکنیک ساده آرامش بخشی)

چرا باید مدیتیشن را به بچه ها آموزش دهیم ؟

چرا باید مدیتیشن را به بچه ها آموزش دهیم ؟
(minghui.org)

در دنیای حاضر که تکنولوژی‌‏های جدید و بویژه بازی‌‏های کامپیوتری بیشتر اوقات کودکان را پر کرده است، با توجه به اثرات مخربی که این وسایل و نوع زندگی، روی جسم و ذهن کودکان می‌‏گذارد، بیم آن می‌‏رود که از آنان افرادی مضطرب، پر استرس و بدون تمرکز کافی در آینده بسازد. این پیامدهای مخرب، با انجام مدیتیشن با ذهن آگاه می‌‏توانند بسیار کاهش یابند و سهم بزرگی در سلامت روان و جسم فرزندان ما ایفا کنند.

از سوی دیگر، بسیاری از عادات خوب باید در کودکی شکل گیرند، در غیر این صورت، ممکن است در بزرگسالی براحتی به صورت عملی منظم انجام نگیرد چرا که طرح‌‏واره‌‏های شکل گرفته، و تصورات و عقاید شکل گرفته در کودکی، نقش بزرگی در رفتار و افکار و احساسات ما در بزرگسالی ایفا می‌‏کنند که تغییر آنها سخت است.

پژوهش ها نشان داده‌‏اند که انجام مدیتیشن برای کاهش استرس و اضطراب کودکان و نوجوانان و همچنین در کاهش رفتارهای بیش فعالانه کودکان تاثیر زیادی دارد. به عنوان مثال، پژوهشی که در مجله انگلیسی زبان مطالعات خانواده و کودک در سایت تخصصی الزایور در سال ۲۰۱۱به چاپ رسیده است و بر روی کودکان ۸ الی ۱۲ ساله بیش فعال(ADHD ) به مدت ۸ هفته آموزش مدیتیشن ذهن آگاه داده شده است، نشان داد که انجام مدیتیشن با ذهن آگاه، برای کاهش رفتارهای بیش فعالی کودکان موثر است. با توجه به اینکه پژوهش‌‏های زیادی، نقش مدیتیشن را در سلامت ذهن و جسم انسان اثبات نموده‌‏اند، چه خوب است که با برنامه‌‏ریزی منظم، سلامت روان و جسم کودکانمان را به صورت پیش‌‏گیری، تامین کنیم.

روش‌‏ها و انواع مختلفی از مدیتیشن با ذهن آگاه وجود دارند که تاثیرات مختلفی نیز دارند و برخی موثرترند. البته خودم (نگارنده؛ دکتر خسروی) مدیتیشن بسیار اثربخشی را که متعلق به یک تمرین بسیار برجسته چی گونگ سنتی چینی که تمرینی برای تزکیه و پالایش ذهن و بدن است را انجام می‌‏دهم؛ نام آن « فالون گونگ » یا « فالون دافا » است و تمرین مدیتیشن آن متفاوت از سایر مدیتیشن هاست و بسیار اثربخش است. مدیتیش این نوع تمرین نیز برای کودکان بسیار مفید می‌‏باشد. برای یادگیری آن می‌‏توانید به وب سایت مربوطه مراجعه نمایید : ( www.falundafa.org)

فالون دافا مدیتیشنی آرامش بخش

اثرات تمرینات مختلف مدیتیشن با یکدیگر متفاوت است، اگر به یک متخصص در این رابطه برای یادگیری مدیتیشن نمی‌‏توانید مراجعه کنید از تمرینات آرامش بخشی استفاده کنید. در اینجا، ما یک نوع تمرین آرامش بخش را آموزش می‌‏دهیم :

شما می‌‏توانید به کودک خود به صورت روزانه تکلیفی در این خصوص بدهید. اگر در ساعت و زمان مشخصی باشد بهتر است مثلا هر شب سر ساعت ۹ به مدت ۱۵ دقیقه.

به او یاد بدهید به روش درستی روی زمین بر روی زیرانداز نرم خاصی بنشیند.

طرز نشستن صحیحی داشته باشد، کمرش صاف باشد و اگر می‌‏تواند پاهایش را به صورت ضربدری (نشستن لوتوس که در آن یک پا روی پای دیگر قرار می‌‏گیرد) روی هم بگذارد. البته اگر نتوانست می‌‏تواند به صورت چهار زانو بنشیند.

سپس چشم‌‏هایش را ببندد.

به تنفس‌‏هایش توجه کند و نفس‌‏های عمیق و آرام شکمی بکشد.

سعی کند دم و بازدمش را طولانی‌‏تر کند و همزمان در فکر مرور کند که آرام هست و عضلات بدنش نیز شل و راحت هستند و کلیه نگرانی‌‏هایش رها می‌‏شوند و آرام می‌‏شود.

می‌‏تواند با چشم بسته، اعضای مختلف بدنش را مورد توجه قرار دهد، مثلا می‌‏توانید به این شیوه عمل کنید و به کودک خود آموزش دهید : با چشم‌‏های بسته، حالا به انگشتان پا، زانوها، رانهایت توجه کن؛ همه در وضعیت خوبی قرار دارند، بعد می‌‏تونی به شکم، پهلوها، سینه و شش‌‏هایت توجه کنی؛ خیلی عالی کار می‌‏کنند، حالا به دستهایت توجه کن قوی و آرامند، حالا به گردن و سرت توجه کن همه چی خوب و آرام هست و استرس‌‏هایت درحال خارج شدن از بدنت هستند دارند مثل حبابی بدنت را ترک می کنند و تو خیلی آرام و خوشحال هستی.

شما می توانید این تمرین را از مدت ۲ تا ۳ دقیقه شروع کنید و بتدریج آن را افزایش دهید و آن را به صورت فعالیتی روزانه که البته به اجبار نباشد، انجام دهید. برای آنکه کودک بیشتر علاقه‌‏مند شود خودتان نیز می‌‏تواند همراه با وی تمرین نموده و با موزیک آرامش بخشی اثرات این تمرین را زیادتر کنید.

دکتر مهناز خسروی؛ روانشناس تربیتی و مشاور کودک و نوجوان. لینک کانال تلگرام : https ://t.me/ChildAdolecsentDrKhosravi

مطالب دیگر :

اثرات برچسب‌‏های « ای دختر بد – ای پسر بد » به کودکان

راه‌‌‌‏کارهایی برای کاهش مصرف شکر و شیرینی‌‌‌‏جات در خانواده