روانشناسی

وقتی بچه‌‏ها می‌‏گویند حوصله‌‏ام سر رفته چه باید کرد؟

وقتی بچه‌‏ها می‌‏گویند حوصله‌‏ام سر رفته چه باید کرد؟

یکی از معمولترین مشکلات بچه‌‏ها این است که مرتب می‌‏گویند حوصله‌‏ام سر رفته، و بعد انتظار دارند مادر یا پدر برایشان فکر بکند و وسیله تفریحی برایشان فراهم بکند.

بهترین برخورد این است که :

– از همان کودکی که فرزندتان ادعا می‌‏کند حوصله‌‏اش سر رفته به او بفهمانید که چیزی به نام « حوصله‌‏ام سر رفت »، وجود ندارد و باید بداند که الان ذهنش صرفا نیاز دارد فکر کند چه کارهایی می‌‏تواند انجام دهد.

– از همان ابتدا به او آموزش بدهید تا خودش سر خودش را گرم نماید. وقتی کودکان مشغول بازی با خودشان هستند، دخالت نکنید و اجازه دهید یاد بگیرد گاهی تنها با خودش بازی کند. شما هم به کارهای خود رسیده و از دور فقط مراقبت کنید.

– کودکان باید احساس کنند بار ایجاد و سرگرم کردن به عهده خودشان هست نه والدین. پس در این مورد با او بحث نکنید. فقط می‌‏توانید بگویید” « خوب پس قراره حالا برای سرگرم کردن خودت چکار کنی؟ » به این شکل توپ را توی میدان او انداخته و مسئولیت مشغول کردنش را به خودش می‌‏دهید.

– مراقب باشید بلافاصله لیستی از کارهایی که می‌‏تواند انجام دهد مثل اسباب بازی‌‏ها، تلویزیون تماشا کردن… را به او پیشنهاد نکنید. اگر کودک یاد بگیرد خودش باید برای سرگرم کردن خودش تصمیم بگیرد و شما در منزل وسایلی که مایل هستید روی آنها وقت بگذارد را از قبل تهیه کردید، کافی است این مساله را نادیده بگیرید و طوری نشان دهید که صرفا کودک الان نمی‌‏تواند درست بیاندیشد و تصور کند که چکار می‌‏تواند بکند وگرنه چیزی به نام « حوصله‌‏ام سر رفته » وجود خارجی ندارد.

منبع : http ://www.parenting.com

مطالب دیگر :

فالون دافا، تمرینی معجزه‌‏آسا برای سلامتی جسم و ذهن

مردی در دوران کودکی، دخترش را در یک رویا می‌‏بیند

نقل قول های جالب برای پدرو مادر خوبی بودن